Globalincentive.pl

państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Dramatyczne szczyty Patagonii, bezkresne przestrzenie trawiastej pampy ze stadami guanaco, rajskie wodospady Iguazu, roztańczone tangiem Buenos Aires, porośnięte kaktusami pustynie, wieloryby podpływające pod samą plażę... to tylko niektóre z atrakcji niezwykle przyjaznego kraju, jakim jest Argentyna.   

język urzędowyhiszpański
język używanyhiszpański, keczua, guarani, włoski, francuski
ustrój politycznyrepublika
stolicaBuenos Aires
powierzchnia2 766 890 km² (8 na świecie)
liczba ludności40,117,096
gęstość zaludnienia14.49/km2 (207 na świecie)
religiakatolicy (93%), protestanci (2%), wyznawcy judaizmu (2%), pozostali (3%)
PKB/mieszkańca10,640$ (64 na świecie)
walutapeso argentyńskie (ARS)
kod telefoniczny+54
strefa czasowaUTC -3
Wizy

Na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Klimat (kiedy jechać)

Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaicone: na równinach pampy panuje klimat umiarkowany i wilgotny, na zachodzie Patagonii - zimny i wilgotny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) - subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju - gorący kontynentalny. Od listopada do marca (tutejsza wiosna-lato) średnia temperatura wynosi ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) - ok. 12 st. C. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.

Do Patagonii najlepiej się wybrać w styczniu, lutym lub marcu, wtedy trwa tam lato. Minusem jest fakt, że wtedy jest też tam najbardziej tłoczno.

Ogólnie najlepszy okres to tutejsza jesień (marzec-kwiecień) i wiosna (październik-listopad). 

Przepisy prawne

Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu. Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Zdrowie

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Planując wspinaczkę w Andach należy uwzględnić, że warunki są zdecydowanie trudniejsze niż wskazywałaby na to wysokość gór. Według opinii ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Stąd częste przypadki obrzęku płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na nagłe zmiany pogody w tym regionie. Koszty akcji poszukiwawczej i transportu do szpitala ponosi sam poszkodowany lub są one pokrywane z ubezpieczenia osobistego. Warto zatem, wykupując polisę w Polsce, zapytać, czy obejmuje ona takie przypadki. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatów. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretara de Turismo) w celu uzyskania najbardziej aktualnej informacji o warunkach wspinaczki.

Bezpieczeństwo

Kradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności, szczególnie w miejscach uczęszczanych przez turystów. Należy wystrzegać się ostentacyjnych oznak zamożności. Na dworcach autobusowych często mają miejsce kradzieże bagażu. Należy unikać dzielnic zamieszkanych przez ubogich, szczególnie wieczorem lub w nocy.

 

Waluta i ceny

1.00 ARS = 0.231589 USD

 

Kurs peso argentyńskiego do walut wymienialnych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W ostatnich latach nastąpił drastyczny wzrost cen.

Często przyjmowane jako środek płatniczy jest USD i EURO. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach oraz autoryzowanych kantorach. Należy unikać wymiany u przypadkowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać ważny paszport). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, MasterCard i Diners Club. Poza Buenos Aires należy liczyć się z problemami przy płaceniu czekami podróżnymi.

Nie ma problemu z dostępem do bankomatów w miastach i miejscowościach turystycznych.

 

obiad w restauracji - od 3$-10$ w taniej jadłodajni (najtaniej poza Patagonią i stolicą), do 20$ w restauracjach w Buenos Aires

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 25 - 35$ na dzień

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających (wliczając wycieczki) - 40 -60$

 

Noclegi

tani hotel/hostel - 10-15$ za osobę/noc w dormitorium

pensjonat (hospedaje) - pokój dwuosobowy poza stolicą od 20$, w Buenos Aires od 30$

Transport tam/z powrotem

najtaniej tanimi liniami do Madrytu i stamtąd Iberią lub LAN Chile do Buenos Aires - od 3000/4000zł powrotny

Transport na miejscu

Po Argentynie można się poruszać bez ograniczeń.

Samolot. Z uwagi na duże odległości przydatna może być komunikacja lotnicza, jednak nie funkcjonują tu tanie linie lotnicze, a  turyści zagraniczni płacą więcej za przeloty samolotowe, niż osoby posiadające prawo pobytu w Argentynie.

Autobus. Sieć połączeń autobusowych jest bardzo rozwinięta a firmy przewozowe oferują wysoki komfort przejazdu na trasach dalekobieżnych. Wiele firm oferuje przejazdy autobusami wyposażonymi w siedzenia rozkładane do pozycji pochyłej (semi cama) lub zupełnie poziomej (tzw. cama); podczas jazdy zostaniemy poczęstowani napojami i posiłkami (ich jakość zależy od długości trasy i rodzaju firmy).

Samochód. Działają wypożyczalnie, zarówno miejscowe jak i międzynarodowe; polskie prawo jazdy jest wystarczające.

Kolej. Bardzo ograniczona sieć połączeń kolejowych; ceny znacznie niższe od autobusów.

Autostop. Dość popularny, ale zalecany raczej dla osób znających hiszpański; ciężarówki chętnie zabierają autostopowiczów, szczególnie na długich trasach.

Taksówki. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub z usług remis (wynajęcie samochodu z kierowcą). Należy unikać przypadkowych okazji, nie wolno też ulegać namowom osób, które podają się za kierowców na lotniskach lub w terminalach autobusowych.

Komunikacja miejska w Buenos Aires - sprawnie działające metro, kolejki podmiejskie i autobusy

 

Warto wiedzieć

Język hiszpański w Argentynie charakteryzuje się specyficznymi formami gramatycznymi oraz w pewnym zakresie słownictwem.

Napięcie w sieci elektrycznej wynosi 220 V, z uwagi jednak na inny format kontaktów potrzebne są adaptatory (powszechnie dostępne w sklepach w Buenos Aires).

Kuchnia

Argentyńczycy uwielbiają mięso. Trudno im wyobrazić sobie dobry posiłek bez mięsa (carne). Jedną z typowych potraw jest parillada, czyli wołowina pieczona na grillu.

Popularne są również dania kuchni włoskiej (spaghetti, pizza, lazania).

Ciekawostką jest tenedor libre - restauracja, w której płaci się jedynie za wejście, jeść natomiast można już do woli.

Argentyńskie śniadania są zazwyczaj lekkie. Podaje się raczej niedobrą kawę, grzanki lub słodkie rogaliki, do tego dżem czy miód. No i oczywiście tutejszy przysmak - dulce de leche, czyli smarowidło do pieczywa o smaku rozpuszczonej krówki.

Głównym posiłkiem jest raczej obiad lub kolacja, jedzona późno (najwcześniej o 21), bardzo obfita i popita winem.

Do lokalnych dań zalicza się: chinchulines - flaczki; tripa gorda - flaki;  morcilla - kaszanka z rodzynkami i orzechami włoskimi zamiast kaszy; carbonada - gulasz z wołowiny, ryżu, ziemniaków, batatów, kukurydzy, dyni, posiekanych jabłek i brzoskwiń; pucheroi - połączenie mięsa wołowego, gotowanego z kurczakiem, boczkiem wędzonym, kiełbasą, morcillą, kukurydzą, papryką, pomidorami, cebulą, kapustą, batatami i dynią, podawane z ryżem gotowanym w bulionie.

Pisco - narodowy trunek Chilijczyków i Peruwiańczyków - to drink sporządzony z lokalnego brandy z winogron, soku z cytryny, białka jaja, wody z cukrem i odrobiny angostury. Smaczne i uderza do głowy.

Yerba mate - wysuszone i zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego o właściwościach pobudzających (dzięki zawartości kofeiny). Picie mate to prawdziwy rytuał, picie z kimś mate świadczy o pewnym stopniu spoufalenia.  Drewniane naczynko do mate, rurka (bombilla) i termos z wrzątkiem. Rurka zakończona jest na dole sitkiem, które ma odfiltrować fusy. Wkłada się rurkę do naczynka, wsypuje susz, dosypuje cukru (nie zawsze) i zalewa gorącą wodą. Po wypiciu, dolewa się znowu wody. Rurkę można dotykać tylko ustami. 

Miasta i zabytki

Buenos Aires - stolica tanga; koniecznie: zabytkowy cmentarz Recoleta, kolorowa La Boca z Camminito i pokaz tanga na Plaza Dorrego (lub płatny tango show w jednym z lokali); targ  na Plaza Intendente Alvear.

ołtrzyki Gauchito Gilla i Difunty Correi - lokalnych świętych, głównie przy drogach Patagonii

Salta - ładna i czysta starówka, ciekawe kościoły, przyjazny klimat, kolejka linowa lub Droga Krzyżowa na Cerro St.Bernardo.

Ushuaia - otoczone górami, najdalej wysunięte na południe miasto świata (na Końcu Świata), punkt wypadowy na Antarktydę.

Mendoza - malownicze miasteczko w otoczeniu winnic

Cachi - spokojne, białe miasteczko

misje jezuickie - prowincja Misiones

lokalne fiesty z łapaniem byka na lasso, zajeżdżaniem koni, miejscowymi co żują kokę, wypijają zapijają litry wina, a potem tańczą folkowe tańce - np. Cachacarera

Cuevas de las Manos - jaskinie, w których Indianie z plemienia Tehuelchów przed tysiącami lat odbili swoje dłonie. 

Przyroda

wodospady Iguazu! -  na granicy argentyńsko - brazylijskiej - raj składający się z soczystej zieleni bujnej roślinności z latającymi wokół papugami i motylami na tle błękitu nieba i niezliczone niezwykle malownicze kaskady krystalicznej wody, nad którymi malują się tęcze; szczęśliwcy mogą spotkać tukana.

dramatyczne patagońskie szczyty - Fitz Roy i Cerro Torre - szlaki z El Chalten

Perito Moreno - imponujący lodowiec o długości 30km, niedaleko miejscowości El Calafate (flamingi!)

Puerto Madryn - półwysep Valdes, gdzie od X-III można oglądać pingwiny, od VI-poł.XII wieloryby, od II-IV jest szansa (niewielka, ale jednak) na zobaczenie orek. Przez cały rok oglądać można lwy, słonie morskie, delfiny i ptaki.

porośnięte kaktusami pustynie na północnym-zachodzie - Tren a las Numbes

Valles Calchaquies (pomiędzy Cafayate a Cachi) - kapitalne doliny, zapierające dech w piersiach krajobrazy i malownicze wioski; mało turystów.

Reserva Provincial Talampaya, a w nim Valle de la Luna - miejsce z krajobrazem księżycowym, gdzie żyły dinozaury.

Pampa - rozległy obszar stepowych, trawiastych równin, zamieszkanych głównie przez drapieżne ptaki. Na nich spotkać można wypasających swoje stada gauchos -  argentyńskich kowbojów i urocze guanaco.

Park Narodowy Ziemi Ognistej - lasy pełne zajęcy i lisów, krystalicznie czyste jeziora i widoki na górskie szczyty.

wycieczka statkiem z Ushuaia - słonie morskie, stada kormoranów i Pingwiny Magellana (od X-III).

Wypoczynek i rozrywka

Ruta 40 - droga Che Guevary, ciągnąca się niemal przez cały kraj - pojazdy z napędem na 4 koła, motocykl.

trekking w Patagonii - szlaki z El Chalten dla wszystkich; Aconcagua tylko dla najbardziej doświadczonych (kondory!).

trekking w Krainie jezior - szlaki z Bariloche - argentyńskiego Zakopanego albo spokojniejszego El Bolson.

rafting w sercu Andów - Bariloche

jazda konna  - np. Bariloche

statki wycieczkowe - rejs odnogami i głównym nurtem Parany

surfing i windsurfing - dobre ośrodki na wybrzeżu

paralotnie - np. Mendoza

narty - IV-IX (np. Parque Caviahue)