Globalincentive.pl

- państwo w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące z Chinami, Laosem i Kambodżą. Kraj fantastycznych krajobrazów, pradawnych świątyń, kolorowych mniejszości narodowych, pól ryżowych, spiczastych kapeluszy, milionów motorków i przedziwnej kuchni.

 

język urzędowywietnamski
język używanywietnamski, w miejscach turystycznych angielski, francuski
ustrój politycznysocjalizm
stolicaHanoi
powierzchnia331,210 km² (66 na świecie)
liczba ludności90,549,390 (13 na świecie)
gęstość zaludnienia259 osób/km2 (52 na świecie)
religia

buddyzm (55%), chrześcijanie (8%) / katolicy - ok.6,5%, protestanci - 1,3%/, animiści (8%), kaoda

PKB/mieszkańca1300$ (145 miejsce na świecie)
walutadong
kod telefoniczny+84
strefa czasowaUTC + 7
Wizy

Wymagany ważny dokument podróży oraz wiza. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne (30 dni pobytu) lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju (wiza jednorazowa ok.30-40$). Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne, a także w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny).

Klimat (kiedy jechać)

Wietnam położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego na na północy i monsunowego równikowego na południu.

Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura na południu przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.

Przepisy prawne

Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Zdrowie

WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług medycznych jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty transportu do kraju w przypadku hospitalizacji. 

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i kradzieży przez motocyklistów, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do rzadkości. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych dla osób korzystających z takiego środka transportu oraz dla pieszych.

Waluta i ceny

10 000 dong = 0,47 $

butelka wody - ok. 12 000 dong (ok. 2zł)

piwo Sajgon w butelce 0,5 - ok. 10 000 (ok.1,6zł)

obiad na ulicy - ok.1$; w restauracji - od 15$ (z napojami)

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających -  15$ - 35$

O wszystko należy się targować!

Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest w bankach, hotelach i na lotniskach. Najwygodniej korzystać z rozpowszechnionych bankomatów.

Noclegi

W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 5 do 300 USD i więcej za dwójkę.

Transport tam/z powrotem

Bezpośrednio można dostać się LOT-em z Warszawy do Hanoi (zwykle to koszt ok.3tys.zł powrotny, czasem zdarzają się promocje) lub nieco taniej z Bratysławy; można też szukać połączeń z Warszawy przez Bangkok (AEROFLOT lub FINNAIR) a stamtąd tanimi liniami AIR ASIA do Hanoi; można też próbować (często przez Bangkok lub Hongkong) m.in. z Francji, Niemiec i Rosji. Drogą lądową dostać się można z Chin, Kambodży i Laosu. Z Pekinu kursuje pociąg. 

Transport na miejscu

Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.  

Warto wiedzieć

Szczególnie w miejscach turystycznych można spotkać się z nieuczciwymi mieszkańcami, którzy będą chcieli na wszelkie sposoby wyłudzić od nas pieniądze. Bądźmy czujni!

Ze względu na powyższe oraz na problemy z komunikacją z miejscowymi (przeciętny Wietnamczyk nie mówi po angielsku) zalecamy korzystanie z licznych biur turystycznych (od całodniowych wycieczek po bilety na autobus).

 

Kuchnia

Charakteryzuje się trzema podstawowymi produktami: ryż, makaron (sojowy, ryżowy, maniokowy) oraz różnorodnymi sałatkami z warzyw surowych jak i kiszonych. Z kuchni chińskiej zaczerpnięto gotowanie dań w woku oraz jedzenie pałeczkami. Wietnamczycy jedzą dania duszone oraz gotowane na parze, używają do nich najczęściej sos rybny (robiony do dziś przez mieszkańców wsi, ryby układają w beczkach, posypują solą a gdy sfermentują, wykładają je na słońce). W kuchni tej jest zwyczaj podawania wielu dań na jeden posiłek. Podstawowym daniem, które powinno znaleźć się na stole jest zupa np. bambusowa, pho (z makaronem ryżowym, podobna do naszego rosołu), zupa z tofu, ślimaków, boczku, a w regionie Kinh Bac podawana jest zupa z zielonych bananów. Spuścizną po Francuzach są bagietki. Wietnamczycy lubią również słodycze, które podawane są głównie po posiłku jako deser (che). Podawane są suszone owoce, między innymi lotosu gotowane w cukrze, miąższ kokosu. Na wielkie uroczystości rodzinne pieczone są ciasteczka z mąki ryżowej tzw. suse. Wyjątkowym przysmakiem jest Hot Vit Lon (jajko, najczęściej kacze, tuż przed wykluciem, podawane z ziołowymi sosami), czasem jada się także psy, węże, żaby, szczury...

 

Miasta i zabytki

Hanoi - stolica, zabytki dawnej architektury i mauzoleum Ho Chi Minha

Ho Chi Minh City (Sajgon) - najbardziej kosmopolityczne miasto w Wietnamie

Hoi An - miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, niepowtarzalny klimat starego Wietnamu

tunele Vinh Moc lub Cu Chi - namacalne ślady wojny wietnamskiej

Da Nang - wspaniałe zbiory Muzeum Czampy

Da Lat - dawna baza francuskich kolonistów z atmosferą minionej epoki

My Son - zespół świątyń hinduistycznych będący pozostałością po cesarstwie Czampy

Hue - dawna cesarska stolica, ze słynną Cytadelą i grobowcami władców z dynastii Nguyen 

Przyroda

Ha Long Bay! (niezapomniany rejs wśród wapiennych formacji)

Mui Ne (wioska rybacka; czerwone i białe wydmy)

Sapa (trekking, górskie krajobrazy, pola ryżowe, wioski mniejszości narodowych)

Delta Mekongu (targ na wodzie, sady owocowe, maleńkie manufaktury)

 

Wypoczynek i rozrywka

wyspa Phu Quoc i Cat Ba

Mui Ne - kite i windsurfing, zjazd sankami z wydm

Nha Trang - plaże, kitesurfing, nurkowanie i żaglówki