Globalincentive.pl

kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi, z Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim oraz Gwatemalą i Belize. Idylliczne plaże z biały piaskiem, raj dla surferów, nurków i amatorów snorkellingu, wspaniałe ślady kultury Majów czy Totonaków, cuda natury i smaczna kuchnia popita tequilą...    

język urzędowyhiszpański oraz 63 języki indiańskie
język używanyhiszpański i kilkaset języków indiańskich
ustrój politycznyrepublika federalna
stolicaMeksyk
powierzchnia1 972 550 km² (14 na świecie)
liczba ludności112,336,538
gęstość zaludnienia57/km2 (152 na świecie)
religiakatolicy (90%), protestanci (4%), bezwyznaniowcy (3%), pozostali (3%)
PKB/mieszkańca15,121 (61 na świecie)
walutapeso (MXN)
kod telefoniczny+52
strefa czasowaczas zimowy: UTC -8 do -6; czas letni UTC -7 do -5
Wizy

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Przedłużenie pobytu w Meksyku bez uprzedniego uzyskania zgody władz imigracyjnych może spowodować podjęcie decyzji o deportacji oraz nałożeniu na cudzoziemca kary w postaci grzywny, a także o wydaniu zakazu ponownego wjazdu.

Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Podróż do strefy przygranicznej z USA z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do wydania decyzji o tymczasowym zatrzymaniu i wszczęciu procedury deportacyjnej. Należy pamiętać, że tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest już na pokładzie, po wypełnieniu musi być opieczętowany przez urzędnika migracyjnego podczas przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko, a nie docelowe). Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w celu uzyskania formularza należy bezzwłocznie skierować się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych, zlokalizowanych w pasie przygranicznym. Oryginał wypełnionego formularza odbiera funkcjonariusz służb migracyjnych, natomiast ostemplowaną kopię FMT należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza (a w przypadku jego utraty - niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego faktu na policji) może oznaczać przy wyjeździe nałożenie grzywny w wysokości do 100 USD. Funkcjonariusze służb granicznych mają obowiązek odnotowywania wjazdu i wyjazdu przez odciśnięcie stempla w paszporcie cudzoziemca. Konsekwencją nieostemplowania paszportu mogą być utrudnienia w przypadku ponownego wjazdu na terytorium Meksyku.

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową należy wnieść tzw. opłatę turystyczną w wysokości ok. 25 USD. W przypadku podróży samolotem jest ona wliczona w cenę biletu. Turyści przekraczający granicę w portach morskich wnoszą opłatę w wysokości ok. 5 USD.

Uwaga: przy przelocie tranzytem przez terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki konieczna jest wiza tranzytowa tego kraju.

Klimat (kiedy jechać)

Lepiej omijać okres od lipca do listopada (szczególnie IX - pocz.XI) - potencjalnym zagrożeniem w rejonie Zatoki Meksykańskiej są wtedy huragany. Planując wyjazd do Meksyku czy na Karaiby w  tym okresie należy zapoznać się z ostrzeżeniami meteorologicznymi.

Od poł. XII- końca lutego - szczyt sezonu z powodu lokalnych wakacji

VI-VIII - szczyt sezonu, jeśli chodzi o przyjezdnych z Europy i USA

 

Przepisy prawne

Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi.

Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej.

Obrót narkotykami zagrożony jest sankcją karną od 10 do 25 lat pozbawienia wolności oraz dodatkowo grzywną.

 

Zdrowie

Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. Zalecane: szczepienia przeciwko żółtaczce typu A, żółtej gorączce. Praktycznie na całym terytorium kraju istnieje znaczne zagrożenie amebozą. W porze deszczowej, głównie na terenach pokrytych lasem tropikalnym, występuje zagrożenie malarią. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.

Za wszelkiego typu usługi medyczne (konsultacje lekarskie, leczenie szpitalne, leczenie ambulatoryjne itp.) opłaty wnosi się z góry. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna.

W przypadku koniecznego pobytu w szpitalu zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Mastercard lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta. Zaleca się posiadanie ubezpieczenia typu płatne natychmiast w czasie leczenia zagranicą, a nie ubezpieczenia refundowanego po powrocie do kraju.

Bezpieczeństwo

Obecnie najbardziej zagrożone przestępczością zorganizowaną rejony kraju to stany Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacan. Zagrożenia wynikają przede wszystkim z działania na tym terenie karteli narkotykowych. Turyści powinni być tam przygotowani na kontrole ze strony policji, a w niektórych przypadkach nawet wojska. W stanie Chiapas oraz w małym stopniu w stanie Guerrero zagrożenie związane też jest z działalnością oddziałów zbrojnej partyzantki.

W związku z pogorszeniem stanu bezpieczeństwa wzdłuż północnej granicy Meksyku, zaleca się polskim obywatelom szczególną ostrożność podczas podróży w tym rejonie, zwłaszcza w okolicach miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez.

W ostatnim czasie odnotowano wzrost przestępczości pospolitej w stanach Chihuahua, Sinaloa, Guerrero, Nuevo Leon, Baja California, Sonora, gdzie można stać się ofiarą napadu, kradzieży czy rozboju z użyciem broni palnej. Zagrożeniem dla turystów są też tzw. porwania ekspresowe, które mogą być wynikiem np. wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W porwaniach mogą brać udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji. Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk powszechne są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie.

Meksyk leży w strefie trzęsień ziemi, nie należy więc ignorować treści instrukcji alarmowych dostępnych w hotelach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Waluta i ceny

100.00 MXN = 7.58658 USD

 

W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.

W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, Mastercard oraz w ograniczonym zakresie American Express.

Północny Meksyk jest droższy niż południe (z wyłączeniem kurortów).

 

obiad w barze - 4-8$; w restauracji - 15-25$; przekąski w budkach- 1-3$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 50-80$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 80-125$

Noclegi

motel - 10$ za osobę

hotel średniej klasy - 40-70$ za pokój dwuosobowy

 

Transport tam/z powrotem

Najtaniej wychodzi przelot przez USA (dla posiadających wizy do USA) lub Kanadę do Cancun albo połączenia z Brukseli, Amsterdamu czy Berlina do Cancun. Powrotny od ok. 2000zł w promocjach do ok.4000 zł i więcej

Transport na miejscu

Samolot. Wiele tanich linii wewnątrz kraju (np. Mexicana, AeroMexico, Aviacsa, Click). Warto rozważyć ten środek transportu na długich dystansach i przy ograniczonym czasie (np. za 100 dolarów można przelecieć z Cancun do Mexico City).

Autobus. Główny środek transportu; bardzo rozwinięta sieć połączeń; autobusy klasy A,B,C, różniące się znacznie standardem i ceną.

Minibusy. W niektórych rejonach turystycznych hostele oferują przewozy minibusami. Z reguły szybkie, sprawne i nie dużo droższe niż autobusy.

Paka pick up'a. Przejazdy na krótkich odcinkach na wybrzeżu; ceny umowne.

Samochód. Na północy bardzo dobre drogi, na południu wąskie i często dziurawe. Dobra opcja dla tych, którzy chcą pozwiedzać poza miastami. Miejscowi często ignorują przepisy ruchu drogowego.

Promy. Dostęp do niektórych atrakcji turystycznych i na wyspy.

Pociąg. Istnieje jedyna krótka linia na północy kraju.

Autostop. Mało popularny.

Taksówki. Niedrogie. W Mexico City nie poleca się także volkswagenów garbusów jeżdżących jako taksówki - mogą być niebezpieczne. Lepiej wystrzegać się tam także zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. Należy pilnować, żeby taksówkarz włączył licznik.

Metro. Podróżowanie po centrum stolicy jest bezpieczne; metro czynne do 12 w nocy.

Warto wiedzieć

Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca. 

Kuchnia

Kuchnia meksykańska jest bardzo urozmaicona, bo została ukształtowana przez wiele kultur. Plemiona Majów i Azteków opierały swoją kuchnię na fasoli, kukurydzy, chili, indykach, rybach i dziczyźnie. Używali też kakao do wyrobu czekolady, używając do tego celu ziaren kakaowca, białej kukurydzy i chili. Do dziś taką czekoladę, podawaną na zimno możemy wypić na południu Meksyku, gdzie królują ostre przyprawy i oczywiście chili. Jednak nie w całym Meksyku je się równie ostro - na północy dania są znacznie łagodniejsze.  W Meksyku królują obecnie grillowane mięsa podawane z pszennymi tortillas, zupa z kukurydzy (pozole), potrawy z fasoli i ryb, jak np. ceviche (surowa ryba marynowana z soku z limonki).   Również przyrządza się chętnie owoce morza, podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Tequila - narodowy trunek Meksykanów - produkowana jest ze sfermentowanego soku agawy, który zostaje poddany procesowi wielokrotnej destylacji, w efekcie czego otrzymuje się  klarowny, biały i mocny alkohol (około 45%). Następnie tequilę leżakuje się przez wiele lat w dębowych beczkach, dzięki czemu nabiera najpierw żółtego a następnie ciemno brunatnego koloru. Pije się ją najczęściej z solą i cytryną (biała tequila) lub pomarańczą (żółta).

Trzeba też spróbować: mezcal - wódkę z agawy, pulque - prekolumbijski trunek z agawy (w konsystencji przypominający kefir), prażone świerszcze i jajka mrówek

Miasta i zabytki

Chichen Itza - najbardziej znane miasto prekolumbijskie, założone przez Majów na Jukatanie

El Tajin nad Zatoką Meksykańską - była stolica państwa Totonaków

Miasto Meksyk - uznawane za trzecią największą aglomerację miejską na świecie (po Tokio i Seulu); warto obejrzeć choćby murale Diego Rivery, wspaniałe muzea antropologiczne czy pływające ogrody Xochimilco

Teotihuacan - Piramidy Słońca i Księżyca w okolicach miasta Meksyk.

Tulum - stanowisko archeologiczne nad klifem przy Morzu Karaibskim

Palenque w stanie Chiapas - stanowisko archeologiczne

Taxco - małe kolonialne miasteczko pełne sklepów z wyrobami ze srebra, na południe od miasta Meksyk.

Oaxaca - przyjemne miasto w górach Sierra Madre Południowe ze stanowiskiem archeologicznym Monte Alban

San Cristobal de las Casas - główne miasto Chiapas – przyjemna baza wypadowa na wycieczki po kanionie lub okolicznych osadach indiańskich.

Zacatecas - ładne kolonialne miasto północy – kopalnie srebra, targ; w okolicy ciekawe i rzadko odwiedzane ruiny piramid

XVI-wieczne klasztory na zboczach wulkanu Popocatepetl

malowidła naskalne w Sierra de San Francisco

plantacje agawy i tradycyjne wytwórnie tequili w stanie Jalisco

Jako ciekawostkę można obejrzeć Lucha Libre – meksykańską odmianę wrestingu. Koniecznie trzeba posłuchać mariachi na Plaza Garibaldi w mieście Meksyk i choć raz przejść się na lokalną zabawę i zatańczyć salsę!

Przyroda

Sanktuarium Motyli Monarca - co roku, zimą ten gatunek motyli podróżuje z północy Stanów Zjednoczonych do stanu Michoacan i Mexico w Meksyku pokonując ponad 4000 km. U celu podróży formują 12 kolonii w wyżej wymienionych stanach - jeden z meksykańskich cudów natury; można oglądać np. w Sierra Chincua, El Rosario czy La Mesa.

Sian Ka'an - rezerwat biosfery we wschodniej części Jukatanu (m. innymi krokodyle, tapiry, pekari)

El Vizcaino - rezerwat pływaczy szarych

Chiapas - warto przepłynąć jednym z największych kanionów Ameryki Północnej i pochodzić po dżungli, można tu zobaczyć ogromne motyle i potężne baobaby

Rafy koralowe Morza Karaibskiego pełne żółwi, płaszczek i wielokolorowych ryb

Huasteca Potosina (San Luis Potosi) - mnóstwo wodospadów i kolorowych papug, zapomniane wsie

laguna koło Acapulco - krokodyle, przedziwne ptactwo, na jeziorze rybacy w kanu

Pustynia Sonora - rezerwaty indiańskie i rezerwaty przyrody; wielkie kaktusy i spękana ziemia 

Wypoczynek i rozrywka

Cancun na wybrzeżu Morza Karaibskiego i Acapulco nad Oceanem Spokojnym - najbardziej popularne, zatłoczone kurorty, gdzie raczej nie uświadczy się meksykańskiego klimatu.

Playa del Carmen - w okolicy Cancun - spokojniejsza plaża

Puerto Vallarta - pięknie położone uzdrowisko nad Oceanem Spokojnym; piaszczyste plaże, gorący, subtropikalny klimat, zielone stoki gór otaczające miasto

Isla Mujeres - wyspa będąca mekką backpackersów

Riviera Maya na Jukatanie - niesamowite plaże z białym piaskiem i błękitnym morzem

Baja California - piękne plaże na Półwyspie Dolnej Kalifornii

Huatuluco - piękne plaże nad Pacyfikiem

Surfing – Pacyfik, mekką surferów jest Puerto Escondido

Nurkowanie – Morze Karaibskie; Jukatan, szczególnie koło Cozumel

Snorkelling - Morze Karaibskie np. Akumal

Rafting – Chiapas

Trekking - szczególnie Popocatepetl i Iztlacihuatl (wulkany w okolicach miasta Meksyk)