Globalincentive.pl

państwo w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, graniczące na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami. Nepal kusi kapitalnymi krajobrazami najwyższych gór na świecie, wspaniałą przyrodą, bogatą kulturą, niezrozumiałymi i fascynującymi rytuałami religijnymi, barwnymi festiwalami, przyjaznymi mieszkańcami i niskimi cenami. To kraj zdecydowanie przyjazny turystom.

 

język urzędowynepalski
język używanynepalski, angielski i ponad 100 innych
ustrój politycznyrepublika federalna
stolicaKatmandu
powierzchnia140 800 km² (95 na świecie)
liczba ludności26,620,000
gęstość zaludnienia199.3/km2 (64 na świecie)
religiahinduiści (90%), buddyści (5%), muzułmanie (3%), chrześcijanie (2%), pozostali (1%)
PKB/mieszkańca 562$
walutarupia nepalska (NPR)
kod telefoniczny+977
strefa czasowaUTC + 5:45
Wizy

Obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Zachodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Jest ona płatna.

Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalajskich), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez wskazanej wyżej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

Klimat (kiedy jechać)

Pomiędzy czerwcem i wrześniem w Nepalu jest pora monsunowa. Obfite opady deszczu mogą prowadzić do osunięć zboczy górskich, do powodzi, zniszczenia lub zablokowania szlaków komunikacji lądowej lub odciąć niektóre regiony od reszty kraju.

Najlepsza pogoda na trekking to czas po monsunie: od początku października do końca listopada - najwięcej błękitnego nieba i doskonała przejrzystość powietrza. Druga dobra pora to wiosna, kiedy kwitną rododendrony drzewiaste, ale jest więcej chmur.

Zimą jest naprawdę chłodno. Nawet w Katmandu temperatura w nocy spada poniżej zera (a hotele często nie ogrzewają pokoi), choć w ciągu dnia jest przyjemnie ciepło; w styczniu-lutym jest najmniej turystów i najniższe ceny; szlaki trekkingowe są jednak zasypane śniegiem i niedostępne dla przeciętnego turysty. 

Przepisy prawne

Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

UWAGA: mając na uwadze zjawisko wprowadzania w Nepalu do obiegu fałszywych banknotów o nominałach 1000 i 500 rupii indyjskich, posiadanie takich banknotów jest nielegalne w tym kraju.

Zdrowie

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać żywienia się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.

Bezpieczeństwo

Sytuacja wewnętrzna w Nepalu pozostaje napięta.

Problemem pozostaje pospolita przestępczość. W całym kraju należy liczyć się z nagłymi wybuchami niepokojów społecznych i zamieszek ulicznych oraz strajkami generalnymi, podczas których dochodzi do starć pomiędzy zwolennikami poszczególnych sił politycznych i które skutecznie paraliżują życie codzienne.

 

Waluta i ceny

1.00 NPR = 0.0124162 USD

 

Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając dowód wymiany można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę. Uwaga: poza Nepalem nie ma możliwości wymiany rupii nepalskich!

W Nepalu są wymienialne rupie indyjskie, niemniej do wymiany nie są przyjmowane banknoty o nominałach 1000 i 500 rupii.

Bankomaty są dostępne bez problemu w Katmandu czy Pokharze.

 

obiad w restauracji - 2-3$ i więcej (najtaniej w tanich restauracjach dla lokalnej ludności)

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 8-13$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 14-20$

koszt dzienny/osobę - zorganizowany trekking, rafting - 40-50$

koszt dzienny/osobę - samodzielny trekking - 10-20$ (własna herbata, kawa, batony energetyczne, płatki śniadaniowe, ewentualnie zupki chińskie i tabletki do uzdatniania wody + sok z cytryny lub tabletki z witaminami - znacznie obniżają koszty).

Noclegi

Nocleg w górach - 1-2 USD za dobę, ale im bardziej uczęszczany szlak, tym drożej; im wyżej tym drożej; warunki podstawowe, bez ogrzewania, kąpiel wodą z wiadra lub w prysznicach wodą z baniaków nagrzewanych  słońcem.

tani hotel w Katmandu czy Pokharze - 5-10$ za dwójkę

hotel/hostel średniej klasy - 15-30$ za dwójkę

Transport tam/z powrotem

najtaniej: Linie lotnicze Air Arabia oferują bilety do Kathmandu od około 2500 zł z Kijowa (przesiadka w Sharjah). Do Kijowa można lecieć Wizzairem z Katowic za nieco ponad 120 zł w obie strony (kupując odpowiednio wcześniej) lub jeszcze taniej - pociągiem ze Lwowa.

od 2500-3000zł powrotny - Waw-Delhi (Aeroflot), a potem Delhi-Kathmandu.  

Transport na miejscu

Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.

Autobusy i busy - można nimi dotrzeć niemal wszędzie, ale często są zatłoczone i potwornie wolne; nierzadko zdarzają się wypadki na wąskich, górskich drogach; niektórzy polecają podróżowanie na dachu (zabronione w miastach).

Riksze i taksówki - polecane w miastach, trzeba ustalić z góry cenę.

Samolot - ceny nie są zaporowe; konieczny przy trekkingu do bazy pod Everestem - do Lukli (koszt ok.200$ powrotny).

Warto wiedzieć

Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że czas pokonywania tras górski zazwyczaj zajmuje więcej czasu aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Władze Nepalu wprowadziły dla osób pokonujących szlaki górskie system zwany Trekkers Information Management System (TIMS). Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górskich mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS (choć w 2009 roku nie było to weryfikowane). Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowie, przez Związek Agencji Trekkingowych Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedną wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej potrzeby. Zaleca się korzystanie z usług wyłącznie licencjonowanych znanych agencji trekkingowych i usług ich przewodników.  Należy się zawsze upewnić, że agencja z której korzystamy zaopatrzyła nas w kartę TIMS. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej. Warto marszrutę przesłać do Ambasady RP w New Delhi lub w języku angielskim do Konsulatu RP w Katmandu. Na najbardziej popularnych trasach tj. ABC czy dookoła Annapurny nie ma sensu korzystać z biur, jeśli ktoś nie jest kompletnym laikiem w górach.

Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty (np. wejście na teren Annapurna Conservation Project Area to koszt 2000 rupii - ok. 80 zł). Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.

Dniem wolnym od pracy w Nepalu jest sobota. Niedziela jest normalnym dniem pracy.

 

Kuchnia

Kuchnia nepalska opiera się w znacznej mierze na ryżu i soczewicy, które są tu względnie swobodnie dostępne. Z tych też składników sporządza się najpopularniejsze lokalne danie, jakim jest dal bat, czyli właśnie ryż z soczewicą i warzywami podawany z curry. Na Thamelu w Katmandu można zjeść dowolne dania kuchni europejskiej.

Trzeba wypić piwo Everest, zjeść pyszne pierożki momo, spróbować tsampy, changu i lassi.

 

Miasta i zabytki

Katmandu - wspaniały Durbar Square pełny pałacyków i świątyń (w tym pałacyk Kumari Bahal, gdzie żyje kumari - żywa bogini), Świątynia Małp, Pashupatinath - najświętsze miejsce hindusów; warto tu trafić podczas świąt Dipawali;  trzeba spotkać świętych mężów sadhu (ci na Durbar Square to często przebierańcy); niesamowity klimat turystycznej dzielnicy Thamel.

Patan - niedaleko stolicy, przepiękne stare miasto pełne zabytków.

Bhaktapur. Średniowieczne miasto, które nie wpuszcza samochodów. Wstęp do części historycznej jest płatny.

Świątynia Kali - niedaleko Katmandu, gdzie składa się krwawe ofiary ze zwierząt (wtorek i sobota).

Wioski Tybetańczyków, Gurungów czy Szerpów (w zależności od rejonu) - najlepiej poznać kulturę tych ludów podczas jednego z treków; warto trafić na jeden z festiwali!

Przyroda

16 parków narodowych - szczególnie polecamy te, które chronią wspaniałą przyrodę Himalajów! - najlepiej poznać ją, wybierając się na jeden z poniżej wymienionych treków.

Park Narodowy Chitwan - położony jest nizinach Terai i w większości pokryty subtropikalną dżunglą oraz sawanną. Typowe formy spędzania czasu w parku to trek przez dżunglę, przejażdżka na słoniach oraz spływ tratwą po rzece, w czasie których jest pewna szansa spotkać dzikie nosorożce, tygrysy bengalskie, krokodyle i wiele innych gatunków zwierząt. 

Wypoczynek i rozrywka

Pokhara - spokojne miasteczko idealne na wypoczynek, nad jeziorem Fewa, w otoczeniu Himalajów; można wypożyczyć żaglówkę czy pofruwać na paralotni.

krótkie 1-2 dniowe treki na punkty widokowe np. Nagarkot z Kathmandu lub na Sarangkot z Pokhary - niepowtarzalne panoramy ośmiotysięczników!

dłuższy trekking - dla wszystkich kochających góry i nie najgorszej kondycji - najpopularniejsze: Annapurna Circuit, Annapurna Base Camp i Everest Base Camp, polecamy również mniej zadeptany Langtang i Helambu trek.

rafting - bardzo popularna rozrywka, można wykupić w niemal każdej agencji turystycznej w Katmandu.

paralotnie - poprzez agencje w Katmandu czy Pokharze.