Globalincentive.pl

- kraj na południowym koniuszku Afryki, graniczący z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Suazi i Mozambikiem. Do RPA przyciąga turystów umiarkowany klimat, dobre zaplecze turystyczne i możliwość dotknięcia prawdziwej Afryki. Wysokie góry, piękne plaże nad Oceanem Indyjskim i Atlantykiem i parki narodowe z dzikimi zwierzętami. Miłośnicy surfingu, paralotni, wspinaczki, nurkowania... oni wszyscy znajdą tu swój raj.

 

język urzędowyafrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu
język używanypoza powyższymi, jeszcze kilkanaście innych; powszechnie można się porozumieć po angielsku
ustrój politycznyrepublika
stolicaPretoria
powierzchnia1 219 912 km² (25 na świecie)
liczba ludności49 461 575
gęstość zaludnienia40,5 osób/km² (25 na świecie)
religia(54%), wyznawcy religii rodzimych (28%), hinduiści, muzułmanie
PKB/mieszkańca 10.498$ (77 na świecie)
walutarand (ZAR), 1 ZAR=100 centów
kod telefoniczny+27
strefa czasowaUTC + 2
Wizy

Pobyt do 30 dni bez wizy. Osoby udające się na pobyt dłuższy muszą mieć wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 3 miesiące. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej. W paszporcie musi być co najmniej jedna strona przeznaczona na wizy, całkowicie wolna od wszelkich stempli, wiz itp. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest wysokimi grzywnami.

lig� si�I�Y�no - wyspy Uros - trzcinowe pływające wyspy kolorowych Indian Keczua i Ajmara.

 

Rysunki Nazca - system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca.

 

Klimat (kiedy jechać)

Południowa Afryka posiada kilka stref klimatycznych. Od suchego pustynnego przy granicy z Namibią do klimatu podzwrotnikowego w południowo-wschodnim obszarze kraju. W większej części kraju klimat jest przeważnie słoneczny i suchy. Śnieg w zimie pada zazwyczaj tylko wysoko w górach. Istnieją trzy czynniki, które decydują o różnicach klimatycznych w poszczególnych częściach RPA: prądy morskie, szerokość geograficzna i wysokość nad poziomem morza.

Klimat atlantyckiego wybrzeża zachodniego jest przez zimny Prąd Benguelski z Antarktydy chłodniejszy i bardziej suchy. Prąd Mozambicki natomiast zapewnia na wybrzeżu wschodnim raczej wilgotny klimat subtropikalny.

Położenie RPA na półkuli południowej powoduje, że pory roku są przeciwne niż w Europie. Między czerwcem i sierpniem, w Górach Smoczych, na wyżynie Wysoki Weld i w Johannesburgu (położonym na wysokości 1753 m n.p.m.) nierzadko leży śnieg. W lecie temperatury w Kapsztadzie (15 m n.p.m.) oscylują w granicach 30°C, w zimie natomiast przeważają chłodne dni (10-20 stopni) z częstym deszczem.

Przepisy prawne

Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów. Przy wyjeździe z RPA turysta może ubiegać się o zwrot podatku VAT, pod warunkiem że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła 250 ZAR. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Zdrowie

Szczepienia nie są wymagane. Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarzają AIDS i gruźlica, w tym odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii zdarzają się na północnym wschodzie kraju (głównie na obszarze Parku Krugera, w prowincjach Limpopo, Mpumalanga i KwaZulu-Natal). W RPA występuje bilharcjoza, sporadycznie zdarzają się przypadki cholery. Dostęp do opieki medycznej jest dobry, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach jej poziom nie jest najwyższy. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 250 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 1000-2000 ZAR, ale nawet drobne zabiegi diagnostyczne lub chirurgiczne ze znieczuleniem są bardzo kosztowne.

Bezpieczeństwo

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Waluta i ceny

1.00 ZAR = 0.125851 USD

Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki.

Najlepiej korzystać z bankomatów, procedury wymiany waluty (EURO czy USD) są czasochłonne, wymagane jest okazanie paszportu, potwierdzenie miejsca pobytu, pobierana jest prowizja. Jeśli już wymieniać pieniądze, to najlepiej w kantorach TravelEx i to najlepiej na lotnisku, gdzie prowizja jest stosunkowo niska.

 

posiłek w barze - 2,5$ - 6$; obiad w restauracji - od ok. 12$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 25$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 45$

 

Noclegi

kemping - 15 - 100ZAR

hostel - dormitorium:70-100ZAR,  dwójka:100-200ZAR

pensjonat: 300-800ZAR

hotel średniej klasy - 200ZAR i więcej

Transport tam/z powrotem

Do Johannesburga, Durbanu oraz Cape Towm dotrzeć można samolotem z niemal wszystkich największych miast na świecie. Ponadto do RPA dojechać można autobusem z Zimbabwe, Namibii, Mozambiku i Zambii, a także pociągiem z Zimbabwe.

Bilet powrotny na trasie Warszawa - Cape Town to wydatek ok. 3,5 - 4 tys.zł, choć zdarzają się promocje, ok.2,5 tys.zł. 

Transport na miejscu

W RPA korzystać można z wewnętrznych lotów proponowanych zarówno przez linie państwowe, jak i przewoźników prywatnych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta i utrzymana w doskonałym stanie – pomiędzy głównymi miastami podróżować można autobusami oraz pociągami. Niewielkie ograniczenia w podróżowaniu po kraju występują w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand).

Podróżując mniej uczęszczanymi szlakami, warto wynająć samochód.

Warto wiedzieć

Braai to wspólne grillowanie, na które przychodzi się zwykle z własnym zaopatrzeniem: mięsem i alkoholem. Braai ma nawet swoje święto - 24 września - Narodowy Dzień Grillowania.

Do lat 1990-93 w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny rządów białej mniejszości (apartheid). Od wolnych wyborów w 1994, władzę sprawuje reprezentujący czarnoskórą większość Afrykański Kongres Narodowy. Mimo niepokojów społecznych, RPA pozostaje największą gospodarką na kontynencie i trzecią największą spośród tych znajdujących się wyłącznie na południowej półkuli. 

Kuchnia

Bardzo gorący klimat wymusił w RPA specyficzny sposób przechowywania żywności, który stał się w zasadzie tradycją kulinarną. I tak np. mięso soli się, przyprawia i susz tak, aby się nie zepsuło. Tak przyrządzone mięso stało się bardzo popularną potrawą (biltong), którą można dostać praktycznie wszędzie. Początkowo był to tylko sposób konserwowania, następnie stał się daniem z wołowych ozorków (stąd nazwa), aby przerodzić się w samodzielne danie przyrządzane z różnych rodzajów mięs. Podobnie powstały takie smakołyki jak droewors - sucha kiełbasa i bokkoms solona ryba.
Do tradycyjnych lokalnych produktów należą też rooibos - ziołowa herbata i chutney - owocowa, pikantna przyprawa.

W dzisiejszej Republice Południowej Afryki można skosztować specjałów z najróżniejszych zakątków świata. Biali mieszkańcy tego kraju, z pochodzenia głównie Holendrzy, przynieśli ze sobą tradycje pochodzące z Europy, ale również orientalne i śródziemnomorskie.

W rejonie Kapsztadu można skosztować potraw malajskich, które zgodnie z religią muzułmańską wykluczają używanie w kuchni wieprzowiny i alkoholu (np. breyani - ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem, przyprawiony suszoną kolendrą), w Kwa Zulu-Natalu jada się raczej hinduskie curry (przyrządzane z jagnięciny, kurczaka, wołowiny, rzadziej krabów i warzyw). W całym kraju popularne są owoce morza - homary, krewetki, mule, ostrygi i rozmaite ryby z Atlantyku i Oceanu Indyjskiego. Szczególną specjalnością jest braai - owoce morza z rusztu.

Sporą popularnością cieszą się dania wegetariańskie, np. samoosas - pierożki smażone w głębokim tłuszczu lub chilli bites - smażone w głębokim tłuszczu kulki ciasta przyprawione papryczkami chilli.

Moyo Muddle, w wolnym tłumaczeniu - bałagan, to bardzo popularny w Republice Południowej Afryki koktail. Jest to mieszanina czystej, mocnej wódki, miodu i wisienek maraschino. Drink ten ma około parunastu procent alkoholu i jest dostępny praktycznie w każdym barze.

RPA znane jest także z doskonałych win, wymienić należy choćby cenione przez koneserów, czerwone, wytrawne Paul Sauer.

 

Miasta i zabytki

Cape Town/Kapsztad - miasto, nad którym góruje Table Mountain, a u jego stóp ścielą się białe plaże; miasto pełne przytulnych kawiarenek i doskonałych restauracji; jedno z najpiękniejszych na świecie; Akwarium Dwóch Oceanów - ok.3 tysiące zwierząt pod jednym dachem.

Pretoria - okazały Union Buildings - gmach rządu; charakterystyczne białe dworki z podcieniami i werandami wśród palm i kwiatów; Voortrekker Monument - potężny pomnik - muzeum wzniesiony w latach 1938 - 1949 ku czci uczestników Wielkiego Treku, czyli ludzi, którzy wędrowali od Kapsztadu na północ w głąb dzisiejszego RPA.

Bloemfontein - „Miasto Róż” (co roku odbywa się tutaj festiwal poświęcony tym kwiatom) w otoczeniu pięknych gór. 

Rustenburg - "Miasto Odpoczynku" - doskonała baza wypadowa do zwiedzania Prowincji Północno-Zachodniej RPA, ze wspaniałym Sun City i Pałacem Zaginionego Miasta (The Palace of the Lost City) – atrakcją turystyczną numer jeden w Południowej Afryce, znaną jako „Afrykańskie Las Vegas” oraz parkami narodowymi; stolica platyny

Cullinan - miejsce, gdzie znaleziono największy wysokiej jakości diament na świecie.

Wielka Dziura w Kimberley - największa kopalnia na świecie kopaną ludzkimi rękami - jej głębokość jest większa niż wysokość Góry Stołowej. Kimberley posiada też jedyny w świecie pub, do którego wjeżdża się samochodem.

Knysna - kraina przepięknych jezior i zalewów morskich położona na brzegach laguny. Knysna była dwa razy wybrana "ulubionym miastem" w RPA. W powietrzu czuje się więcej tlenu, ponieważ otoczona jest sześćdziesięcioma pięcioma tysiącami hektarów zawsze zielonego lasu. 

Przyroda

Przylądek Igielny - najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentu i jednocześnie umowna granica pomiędzy oceanami.

Park Narodowy Krugera - najlepsze miejsce do obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku w RPA. Można spotkać "Wielką Piątkę", czyli słonie, bawoły afrykańskie, czarne nosorożce, lwy i lamparty.

Park Narodowy Golden Gate Highlands - jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w RPA; doskonałe miejsce na safari.

Park Narodowy Pilanesberg (50 kilometrów na północ od Rustenburga) - zamieszkują obecnie wszystkie zwierzęta należące do "Wielkiej Piątki".

Sabie - wokół znajduje się wiele pięknych wodospadów: Sabie Falls, na północ od miasta, siedemdziesięciometrowy Bridal Veil Falls na północny zachód od Sabie, sześćdziesięcioośmiometrowy Lone Creek Falls, Horseshoe Falls, Mac-Mac Falls oraz bardzo dobre miejsce do pływania - Mac-Mac Pools.

Mapungubwe National Park - najnowszy park narodowy w RPA.

Kanion Rzeki Blyde - malowniczy kanion o długości 30 kilometrów.

Cango Caves - najdłuższe na świecie jaskinie obfitujące w stalaktyty i stalagmity. 

Wypoczynek i rozrywka

Hermanus - miasto położone ok.100km od Cape Town, od X-II pełne żądnych plaż i pięknych górskich krajobrazów turystów; wprost z wybrzeża można obserwować wieloryby!

nurkowanie - pięć najlepszych miejsc do nurkowania w RPA: Mabibi i okolice, Sodwana Bay, Aliwal Shoah, Protea Banks, False Bay.

surfing - starcie 2 oceanów tworzy doskonałe warunki wiatrowe przez cały rok, RPA jak żaden inny kraj zasługuje na miano surferskiego raju. Znajdują się tu jedne z najsłynniejszych na świecie spotów kitesurfingowych i windsurfingowych (najbardziej znane: Langebaan, Bloubergstrand nad Table Bay).  

Gansbaai - nurkowanie z rekinami

Graskop - okolice sprzyjają górskiej turystyce rowerowej (malownicze panoramy Niskiego Weldu).

degustacje win np. w Stellenbosch

kapitalne trasy wspinaczkowe i miejsca do uprawiania paralotniarstwa