Globalincentive.pl

państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Kraj z bardzo długim słonecznym latem i przepięknym wybrzeżem z licznymi zatoczkami i wysepkami, niezwykle przezroczysta woda Adriatyku i piękna przybrzeżna rafa koralowa, wyśmienite warunki do uprawiania windsurfingu, nurkowania i żeglarstwa, malownicze parki narodowe i urokliwe, zabytkowe, stare miasta.  

język urzędowychorwacki
język używanychorwacki, serbski, włoski; w miejscach turystycznych angielski
ustrój politycznyrepublika semiprezydencka
stolicaZagrzeb
powierzchnia56,594 km2 (126 na świecie)
liczba ludności4,290,612
gęstość zaludnienia75.8/km2
religiakatolicy (77%), prawosławni (11%), protestanci (2%), muzułmanie (1%), pozostali (9%)
PKB/mieszkańca18,338$ (48 na świecie)
walutakuna (HRK)
kod telefoniczny+385
strefa czasowa UTC +1, czas letni: UTC +2
Wizy

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu. Uwaga: Zaleca się, aby osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) posiadały przy sobie zgodę, sformułowaną w języku angielskim i podpisaną przez opiekuna prawnego, z podanym jego adresem i numerem telefonu (nie dotyczy wpisanych na listę uczestników wycieczek). Wjazd na terytorium Republiki Chorwacji dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) dowodu osobistego. Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem lub wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo i za pokwitowaniem zatrzymać jego dokument podróży. Cudzoziemcy są obowiązani posiadać środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR (lub równowartość w walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu, a w przypadku osób mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej albo voucher turystyczny - 50 EUR na dzień.

Klimat (kiedy jechać)

Chorwacja posiada zróżnicowany klimat, nad Morzem Adriatyckim, wzdłuż wybrzeża, panuje klimat śródziemnomorski, zaś w głębi lądu kontynentalny. Wysokie góry na wybrzeżu osłaniają Chorwację przed zimnymi, północnymi wiatrami, dzięki czemu wiosna zaczyna się wcześnie a jesień trwa długo. W słonecznych nadmorskich rejonach lato jest gorące i łagodne, zimy deszczowe, a w głębi lądu zimy są chłodne, a lata ciepłe.

Najlepiej unikać lipca i sierpnia (w szczególności), kiedy jest najgoręcej (nawet 40 stopni), ceny szybują w górę, a na drogach i plażach jest tłoczno.

Najlepszą porą na zwiedzanie Chorwacji jest maj i wrzesień.

Przepisy prawne

Podatek VAT (PDV) za zakupione towary o wartości na jednym rachunku powyżej 500 HRK zwracany jest na podstawie formularza PDV-P (Poreski ček) przy wyjeździe z kraju. Nie podlega zwrotowi podatek VAT za zakupione paliwo.

Cudzoziemiec jest obowiązany dopełnić obowiązku meldunkowego w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy (dotyczy także żeglarzy). Chorwackie podmioty świadczące usługi noclegowe lub cumownicze są zobowiązane w ciągu 12 godzin zgłosić pobyt cudzoziemca właściwym organom. Nie wolno nocować poza miejscami do tego przeznaczonymi, np. w samochodach poza kempingami.

Zdrowie

Turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu - ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). Apteki czynne w godz. 8.00-19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach są apteki dyżurne, czynne całą dobę.

Bezpieczeństwo

Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Kradzieże i napady rabunkowe w miejscach publicznych zdarzają się rzadko. Należy jednak unikać pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w pokojach hotelowych oraz kwaterach prywatnych; Chorwacja nie jest stroną Międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nie rozbrojonych min i niewypałów. Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji.

Waluta i ceny

1.00 HRK = 0.174548 USD

 

Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi a także czekami podróżnymi większości znanych banków i agencji turystycznych. Euroczeki i czeki bankowe należy wymienić na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w bankach, na poczcie oraz licznych punktach wymiany (Mjenjačnica), niewykorzystane kuny można wymienić na inną walutę.

 

obiad w restauracji - 15-30$; pizza ok.5$, spaghetti ok. 8$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 30-40$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 70$

 

Noclegi

kemping - najtańszy i popularny sposób nocowania na wybrzeżu

kwatera prywatna - pokój dwuosobowy w szczycie sezonu 50$ (przy zdolnościach poszukiwawczych można znaleźć od 30$)

hotel średniej klasy - pokój dwuosobowy w szczycie sezonu 80-250$ 

Transport tam/z powrotem

najtaniej linie lotnicze Malew - bilet powrotny na trasie W-wa - Split już od ok.350zł (w promocji); poza tym loty Easyjetem z Berlina do Splitu czy Dubrovnika (podobne ceny).

warto przemyśleć podróż autem ze względu na mobilność na miejscu. 

Transport na miejscu

Samochód. W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie jest wymagane posiadanie zielonej karty. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC). Autostrady są płatne. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro.

Autobus. Dobry sposób poruszania się po kraju.

Pociąg. Większe miasta w Chorwacji, z wyjątkiem Dubrownika, połączone są siecią kolejową (Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar, Split, Szybenik, Knin, Metković, Ploče). Ostatnią stacją w Dalmacji jest Split. Zaletą tej formy transportu jest niższa cena biletu na przejazd pociągiem osobowym od autobusu czy nawet samochodu; podróż trwa jednak dłużej.

Prom. Na wyspy (znacznie taniej dla turystów pieszych), prom kursuje też wzdłuż wybrzeża.

Autostop. Działa dość dobrze.

Warto wiedzieć

Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.

Użytkownicy jachtów, żaglówek i łodzi motorowych powinni przed podjęciem żeglugi skontaktować się z najbliższym kapitanatem (lučka kapetanija) w celu wniesienia obowiązkowych opłat (wykup winiety), przedstawienia listy załogi itp. (zwolnione są kajaki, rowery wodne oraz jednostki poniżej 3 m długości z silnikiem do 5 kW mocy). Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie i grozi nawet przepadkiem łodzi na rzecz skarbu państwa.

Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych (bardzo tanich) ofert pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa. Zalecana jest także ostrożność przy korzystaniu z ofert turystycznych zamieszczanych na stronach internetowych przez właścicieli apartamentów w Chorwacji. Wycofanie wpłaconej zaliczki w przypadku zmiany okresu pobytu (np. jego skrócenia) czy w związku z nieodpowiednim standardem miejsca zakwaterowania może okazać się niemożliwe.

Telefony dyżurne: Centrum Dyżurne 112, policja 192, straż pożarna 193, pogotowie 194, pomoc drogowa 1987.

Kuchnia

Adriatyk dostarcza ryb i owoców morza, a śródziemnomorskie słońce ogrzewa sady i winnice, co przekłada się na bardzo dobre wina i słynną chorwacką śliwowicę. Kuchnia chorwacka poddała się w dużym stopniu wpływom państw sąsiednich (Włochy, Turcja, Węgry), dotyczy to szczególnie Dalmacji.
Indyk z makaronem (purica s mlincima) to najbardziej znana potrawa chorwacka, która pochodzi z głębi kraju z rejonów od Zagrzebia do Vukovaru. Inna znana potrawa Chorwacji to plaster mięsa zapiekanego w cieście, o nazwie - burek. Na wybrzeżu Adriatyku od granicy ze Słowenią aż do Dubrownika - podaje się niezliczone ilości owoców morza. Bardzo znana jest puella np. črni rizoto (ryż gotowany z kałamarnicą) oraz danie z wędzonego mięsa i kluski serowe podawane najczęściej na słodko.

W Chorwacji pije się stosunkowo dużo piwa, najczęściej ciemnego. Z mocniejszych napojów alkoholowych najbardziej znana jest śliwowica oraz bardzo wiele gatunków win, wyrabianych głównie w Dalmacji i na nizinach nad Drawą.

 

Miasta i zabytki

Zagrzeb. Wieża Lotrscak, Muzeum Archeologiczne z eksponatami sztuki egipskiej oraz antycznymi i średniowiecznymi zbiorami dotyczącymi historii Zagrzebia, Gornij Grad - średniowieczna część miasta, Pałac Bana – siedziba prezydenta Chorwacji, kamienna brama pochodząca z XIII wieku, park Maksimir, Kościół św. Marka oraz liczne muzea i restauracje.

Split. Urocze miasteczko nad Adriatykiem - Pałac Dioklecjana.

Dubrovnik. Zwany Perłą Adriatyku; przepiękne Stare Miasto (piękny widok na całość z północnej baszty Minčeta); fort Revelin, fort świętego Jana z Muzeum Morskim oraz akwarium; ulica Placa wykonana z białego wapienia, który w nocy przypomina lustro, od którego odbijają się światła latarni, a w dzień błyszczy w promieniach słońca, ciekawa Wielka Fontanna Onufrego - popularne miejsce spotkań.

Zadar.  Urokliwe centrum; kościół św. Donata z rotundą pochodzącą z IX wieku. 

Orebic. Na południowym wybrzeżu półwyspu Peljesac, słynie z bogatych tradycji żeglarskich; ogrody cytrusowe oraz kamienne budynki z dziedzińcami i otaczającymi je ogrodami: Pałac Stowarzyszenia Marynarzy, Pałac Muzeum Marynarzy oraz Pałac Sądu.

Szybenik. Historyczne miasto z piękną katedra św. Jakuba.   

Trogir. Starówka wpisana na listę UNESCO.

Poreč. Bazylika Eufrazjusza (UNESCO). 

pozostałości po średniowiecznych chorwackich twierdzach na czele z malowniczym fortem Kljucica (Park Narodowy Krka)

Klasztor Franciszkanów na wyspie pośrodku jeziora Visovac, znany ze zbiorów starych dokumentów (Park Narodowy Krka).

Przyroda

Osiem parków narodowych, z czego aż cztery w rejonie nadmorskim (Brijuni, Kornaty, Krka, Mljet).

Park Narodowy Krka (środkowa Dalmacja) - niezwykły obszar o unikalnych wartościach przyrodniczych. Bardzo bogata flora i fauna z 860 rodzajami roślin, 18 rodzajami ryb w rzece Krce i 18 gatunkami zagrożonych wyginięciem nietoperzy. Na terenie parku rzeka tworzy wodospady (m.in. Roški Slap, Skradinski Buk), kaskady oraz bystrzyny. W Krka można się wykąpać.

Jeziora Plitvickie (ok. 120 km od Zagrzebia) - zespół malowniczych jezior znajdujących się na różnej wysokości, które w połączeniu z niesamowitą przyrodą stanowią niepowtarzalny widok. Woda przepływa z najwyżej położonego jeziora Proscansko do rzeki Korana tworząc bogaty system kaskad i strumieni. Na jeziorze Proscansko kursują elektryczne statki wycieczkowe.

rafa koralowa wzdłuż wybrzeża Adriatyku - koralowiec adriatycki i bogate życie podwodnych stworzeń.

 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - większość plaż jest skalista (należy pamiętać o gumowym obuwiu do kąpieli i materacu czy leżaku); za jedne z najpiękniejszych uchodzą plaże: na wyspie Brač - Zlatni Rat (piasek), na wyspie Krk - Vela Plaza (piaszczysto-żwirowa) czy Punta Rata i Berulija w Brela na pd. od Splitu (żwirowe). 

nurkowanie i snorkelling - fantastyczne rafy koralowe i niezwykła przezroczystość wody; funkcjonuje tu sporo szkółek nurkowania.

windsurfing - Bol (Brač), Premantura (Pula), Ravni i Rabac (Rabac), Preluk (Volosko przy Opatiji), Punat i Baška (wyspa Krk), Jadrija (Szybenik), Viganj (Pelješac).

żeglarstwo - wspaniałe warunki do żeglowania wśród malowniczych wysepek i zatoczek adriatyckiego wybrzeża - ciepłe i czyste morze, dobra pogoda, wydłużony do prawie siedmiu miesięcy sezon żeglarski; tysiące dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów, ok. 50 świetnie wyposażonych marin z ok. 16 tys. stanowisk dla jednostek pływających oraz tysiące małych portów i zatok.

wycieczki górskie, wspinaczka, speleologia - parki narodowe Welebitu Północnego, Paklenica i Risnjak.