Globalincentive.pl

państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Polską, Niemcami, Austrią, i Słowacją. Rzut beretem z Polski, Praga - jedno z najpiękniejszych miast Europy, wspaniałe zamki i pałace, kapitalne jaskinie, widokowe szlaki górskie i winiarskie, świetne warunki narciarskie oraz swojski klimat w towarzystwie świetnego piwa.

 

język urzędowyczeski
język używanyczeski, słowacki, polski/śląski
ustrój politycznyrepublika parlamentarna
stolicaParaga
powierzchnia78,866 km2 (116 na świecie)
liczba ludności10,562,214
gęstość zaludnienia134/km2 (84 na świecie)
religia

 katolicy (39%), ewangelicy (2%), husyci (2%), ateiści i bezwyznaniowcy (40%), pozostali (17

PKB/mieszkańca20,938 (38 na świecie)
walutakorona czeska (CZK)
kod telefoniczny+420
strefa czasowaczas zimowy UTC +1, czas letni UTC +2
Wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości.

Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne - Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pobyt. 

Klimat (kiedy jechać)

W Republice Czeskiej panuje klimat umiarkowany ciepły, ze średnią temperaturą w styczniu -1° do -3°C, a w lipcu 18-19°C. Średnia roczna suma opadów to 500–700mm. Na terenach górskich panuje klimat ostry ze średnią temperaturą roczną ok. 4°C i opadami rzędu 1200mm. 

Przepisy prawne

Na terenie Republiki Czeskiej posiadanie wwóz, wywóz i udostępnianie jakiejkolwiek, nawet minimalnej ilości narkotyków, środków odurzających jest niezgodne z obowiązującym prawem i podlega karze (pozbawienia wolności od roku do 10 lat).

Przewóz towarów przez granicę podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.

Zdrowie

Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne np. w przypadku konieczności transportu medycznego (świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl. Wizyta u lekarzy i wystawianie recept są odpłatne.2012-02-21

Bezpieczeństwo

Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, w sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Równie często zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów.

Waluta i ceny

100.00 CZK = 5.32213 USD

 

Polski złoty jest wymienialny w większości kantorów (směnarna) w Pradze i na Morawach.

obiad w restauracji - od 4-6$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 50$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 90-130$

Noclegi

tani hotel - ok.8$ os osoby

hostel - ok.15$ od osoby

hotel średniej klasy - ok. 40-90$/osoby

Transport tam/z powrotem

Do Czech najwygodniej wybrać się autem; jadąc do samej Pragi można też skorzystać z połączeń kolejowych (kupując bilet do granicy i od granicy możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych w stosunku do ceny biletu międzynarodowego) i autobusowych.

 

Transport na miejscu

Samochód. W Republice Czeskiej uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne - wymaga wykupienia winiety. Winiety można kupić na przejściach granicznych i stacjach benzynowych. Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu bez winiety zagrożone jest mandatem.

Dobrze rozwinięta sieć pociągów i autobusów.

W Pradze funkcjonuje metro.

Taksówki wyposażone są w taksometry.

Warto wiedzieć

Kuchnia

Knedliki (ciasto gotowane na parze i krajane w plastry) polane sosem, podawane z wieprzowiną i duszoną kapustą (vepřové, knedlíky a zelí) są główną potrawą Czechów.

Inne popularne w Czechach dania to gulasz oraz pieczeń z polędwicy w śmietanie. W kuchni tej wykorzystywane są mięsa takie jak wołowina, wieprzowina, drób oraz cielęcina, przyrządzane na wiele różnych sposobów np. kaczka faszerowana, roladki wołowe, roladki wieprzowe, kurczak smażony, kurczak pieczony. Ważne miejsce w kuchni czeskiej zajmują również zupy, których podstawę stanowi bulion z mięsa wołowego, wieprzowego, drobiu, cielęciny oraz ryb, a doprawiane są często śmietaną lub zasmażką np.  kartoflanka (bramboracka), zupa czosnkowa (česnekačku), flaczki (dršťkovou), zupa gulaszowa (gulášovou polévku), zupa fasolowa (fazolová polévka), zupa z soczewicy (čočková). Chętnie jada się też smażone ryby, głównie karpia czy pstrąga z dodatkiem masła oraz kminku oraz smażone sery

Z deserów popularne są wafle karlowarskie (karlovarské oplatky), słynne racuchy (lívance) i naleśniki (palačinky). 

W Czechach pije się bardzo dużo piwa, zwłaszcza jasnego, choć wytwarzane są tu również wspaniałe ciemne piwa (černé pivo). Najpopularniejsze gatunki to przede wszystkim Pilzner (Prazdroj z Pilzna) i Budvar (z Czeskich Budziejowic). Przekąską może być np. marynowana z przyprawami kiełbaska (utopenec z cibuli a octem) lub ser pleśniowy, marynowany z papryczkami, czosnkiem i ziołami (nakladany hermelin).

Inne narodowe trunki Czechów to fernet (gorzki, ziołowy likier), śliwowica (wysokoprocentowy (ponad 70%), wytrawny napój alkoholowy, produkowany ze specjalnie dobranych śliwek węgierek), rum tuzemski, wina (z Moraw), becherovka (wódka o unikalnym smaku ziół oraz korzeni) czy betonic (becherovka i tonic).

Miasta i zabytki

Praga - jedno z najładniejszych miast Europy; zabytkowe centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO; najciekawsze zabytki: Most Karola, Hradczany (katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Złota Uliczka z miniaturowymi domkami, zamieszkiwanymi kiedyś przez złotników, przepiękne ogrody królewskie, bazylika św. Jerzego, pałac Lobkowiczów oraz renesansowy letni zameczek królowej Anny), Klasztor na Strahowie, Rynek Starego Miasta z ratuszem i zegarem astronomicznym Orloj, Kościół Marii Panny przed Tynem, Dwór Tyński - Ungelt, Stary Żydowski Cmentarz, Plac Wacława.     

Karlowe Vary - największe czeskie uzdrowisko. Historyczne centrum Karlowych Warów stanowi jedyny w swoim rodzaju zespół architektoniczny tworzony przez wielkomiejskie kamienice, wille, domy zdrojowe i kolumnady.

Ołomuniec - stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná; Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach; stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na lista światowego dziedzictwa UNESCO; XIX-wieczne śródmieście, dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami. 

Znojmo - jedno z najstarszych, zabytkowych miast morawskich, centrum znojemskiego podregionu winiarskiego.

Kroměříž - miasto na historycznych Morawach; najciekawsze zabytki: Pałac Arcybiskupi (UNESCO), Ogród Zamkowy (UNESCO), Ogród Kwiatowy (UNESCO), muzeum regionu, zabytkowe kościoły św. Maurycego i Jana Chrzciciela, Kolumna Marii Panny, winiarnie arcybiskupie.

Brno - historyczna stolica Moraw; Stare Miasto z 2 rynkami - Zelný Trh i Náměstí Svobody, Stary Ratusz, zamek i twierdza Špilberk, Katedra św. Piotra i Pawła, pałace mieszczańskie, bazylika pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor augustianów, willa Tugendhatów (UNESCO), klasztor Minorytów z XVII wieku, zabytkowe kościoły. 

Skansen w Rožnově pod Radhoštem -  ciekawy park etnograficzny: drewniane miasteczko, młyńska dolina, wałaska wioska i Pustevna.

zamki i pałace - w Czechach jest ok.2000 zamków!; warto odwiedzać w czasie trwania imprez historycznych np. zamek Sovinec, Šternberk, Kumburk, Frydlant, Bezděz, Grabštejn...    

Przyroda

Skalne Miasto - Teplickie Skały i Adrszpaskie Skały.

Morawski Kras - zespół jaskiń na północ od Brna - na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających (jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa; jaskinia Balcarka oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie); krasowe kaniony Pustý i Suchý žleb, niknięcie Bíle vody.  

Park Narodowy Podyji - rozciąga się wzdłuż rzeki Dyji, która tworzy tu piękną scenerię wraz ze skałami, pagórkami, lasami, winoroślami i zamkami.

Czeski Raj - wspaniała natura: miasta skalne Prachovské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Klokočské oraz Betlémské skály, doliny Podtrosecká údolí, Dolina Izery, Plakánek, stawy Jinolické rybníky oraz Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe (Bozkovské dolomitové jeskyně), zamki i pałace.

Broumowskie Ściany - pasmo górskie zaliczane do Gór Stołowych, między Skałami Adrszpasko-Cieplickimi a masywem Szczelińca. 

Wypoczynek i rozrywka

trekking, wędrówki górskie - wiele możliwości w parkach narodowych

Morawskie Ścieżki Winiarskie - prawie 1250 km szlaków rowerowych i pieszych, prowadzących przez sady i winnice Południowych Moraw.

narty - ponad 250 ośrodków narciarskich i 3 tysiące kilometrów tras zjazdowych: Jesioniki, Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Orlickie, Szumawa, Rudawy.