Globalincentive.pl

państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne a na wschodzie Morze Czerwone. Egipt to raj dla fascynatów historii, miłośników nurkowania, amatorów kąpieli słonecznych, szczególnie w luksusowych kurortach, ale także dla poszukiwaczy niezwykłych krajobrazów i fantastycznych motywów dla fotografii. 

 

język urzędowyarabski
język używanyarabski, domari, nubijski, kenuzi-dongola, angielski
ustrój politycznyrepublika prezydencka
stolicaKair
powierzchnia1 001 450 km² (30 na świecie)
liczba ludności81,015,887
gęstość zaludnienia81/km² (127 na świecie)
religia muzułmanie sunnici (90%), wyznawcy kościoła koptyjskiego (9%), protestanci i pozostali (1%)
PKB/mieszkańca 2,892$
walutafunt egipski (EGP)
kod telefoniczny+20
strefa czasowaczas zimowy UTC +2, czas letni UTC +3
Wizy

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność.

W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

Klimat (kiedy jechać)

W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego panuje klimat podzwrotnikowy. Lata są bardzo gorące, zimy nieco chłodniejsze, zwłaszcza na pustyni. Przez cały rok jest ponad 20 st., latem do 35 - 40 w cieniu.

Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.

 

Na zwiedzanie najlepiej wybrać zimę.

Na plażowanie można się wybrać od maja do końca października.

Aby uniknąć tłoku i upału, najlepiej przyjechać pomiędzy końcem lutego a majem, oraz od września do połowy listopada.

Przepisy prawne

 

Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.

 

<p>W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opad&oacute;w na og&oacute;ł nie przekracza kilkudziesięciu milimetr&oacute;w. Na wybrzeżu Morza Śr&oacute;dziemnego panuje klimat podzwrotnikowy. Lata są bardzo gorące, zimy nieco chłodniejsze, zwłaszcza na pustyni. Przez cały rok jest ponad 20 st., latem do 35 - 40 w cieniu.</p>
<p>Klimat Egiptu może być uciążliwy dla turysty. Duża r&oacute;żnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośr&oacute;d turyst&oacute;w. Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Na zwiedzanie najlepiej wybrać zimę.</p>
<p>Na plażowanie można się wybrać od maja do końca października.</p>
<p>Aby uniknąć tłoku i upału, najlepiej przyjechać pomiędzy końcem lutego a majem, oraz od września do połowy listopada.</Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak. Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową, tj. wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp.

 

 

 

Zdrowie

 

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem zemsty faraona. W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

 

Bezpieczeństwo

Egipt jest krajem w miarę bezpiecznym, jeśli chodzi o miejscowości turystyczne. Niemniej rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w tym kraju. Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego. Ostatni zamach w Aleksandrii (01.01.2011 r.) pokazuje jednak, iż nawet przy zdecydowanych środkach ostrożności akty terrorystyczne są możliwe. Zaleca się więc zachowanie maksymalnej ostrożności zwłaszcza podczas indywidualnych podróży po kraju. Należy ściśle przestrzegać zaleceń władz porządkowych oraz organizatorów wycieczek.

Waluta i ceny

1.00 EGP = 0.165728 USD

 

W sklepach często nie ma cen. O wszystko trzeba się targować.

Najwięcej kosztują atrakcje turystyczne, np. opłata za wejście do Muzeum w Kairze to 20 USD.

 

obiad w restauracji - od 5-20$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 15-20$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 30-50$

Noclegi

tani hotel - od 3-4$ / osobę

hotel średniej klasy -  od 45-100$ / pokój

Transport tam/z powrotem

powrotny ok.1000zł - lot czarterem z większości lotnisk w Polsce (Lotus Air).

Transport na miejscu

Generalnie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o przemieszczanie się po Egipcie, jednakże odradza się podróże po Synaju oraz w okolice miasta Suez. Należy pamiętać, iż do pewnych miejsc cudzoziemiec nie zostanie wpuszczony (np. strefy wojskowe, bądź takie, które zostały uznane przez władze miejscowe za niebezpieczne). Zaleca się podróżowanie jedynie w grupach zorganizowanych oraz z przewodnikiem. Unikać należy zwłaszcza wyjazdów na pustynię blisko granicy z Sudanem i Libią.

Samolot. Możliwy, np. na trasie Kair–Hurghada (ok.50$)

Samochód. Wypożyczonym autem nie można poruszać się poza miastami, więc sprawa mało użyteczna.

Pociąg. Główna linia to Kair–Asuan. Pociągi są zaniedbane, ale wygodne.

Autobus. Tani środek lokomocji. Bez problemu można poruszać się autobusem pomiędzy miastami.

Minibus. Dobry sposób na poruszanie się w Delcie Nilu; kremowe mikrobusy (zbiorowe taksówki) najlepsze do poruszania się w miastach.

Taksówka. W miastach; bardzo tanie. Trzeba pilnować włączania taksometru.

Metro. Przydatne w Kairze.

Riksze. Popularne w miastach i w miejscowościach turystycznych (tu ceny mocno zawyżone).

Autostop. Możliwy, ale raczej płatny.

 

Warto wiedzieć

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej.

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie ośmiomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan.

Kuchnia

W kuchnia egipskiej bardzo popularne jest mięso mielone - kofta (zwykle pieczone na rożnie). Równie często jada się pieczony na rożnie kebab, który zazwyczaj robiony jest z mięsa jagnięcego - mięso to podawane jest najczęściej na warstwie pietruszki zwanej badounis, a niekiedy przyozdabiane smażonymi pomidorami i cebulą. Kebab podawany jest z sałatkami i z chlebem oraz pastą sezamową. Często jada się także Firekh (kurczaka) - także pieczonego na ruszcie oraz Harnam (gołąb) - nadziewanego ryżem oraz przyprawami. Gołąb podawany jest również w postaci gulaszu gotowanego w dużym glinianym garnku (tagen) z pomidorami, cebulą, ryżem oraz z pszenicą. Kuchnia egipska obfituje także w posiłki z owoców morza - przeważnie smażone lub pieczone. Dania rybne najsmaczniejsze są w Aleksandrii, gdzie zawsze można liczyć na świeże połowy.

Rozmaite owoce i warzywa na targach są bardzo tanie. Warto spróbować soku z trzciny cukrowej lub świeżych owoców

Miasta i zabytki

Piramidy w Gizie - na zachód od centrum Kairu - najsłynniejsza atrakcja Egiptu; największa piramida, Cheopsa, ma ok. 137 metrów wysokości, posąg Sfinksa.

Świątynie w Karnaku - ok.2km od Luksoru - ogromna Świątynia Amona, Aleja Sfinksów z baranimi głowami, mnóstwo innych świątyń, kaplic i obelisków.

Świątynia Luksorska - w samym centrum Luksoru, nad brzegiem Nilu; jest jednym z największych zabytków z czasów starożytnych wschodnich Teb.

Dolina Królów - na zachodnim brzegu Nilu - W skalnej dolinie chowano niegdyś egipskich faraonów. Pozostały fascynujące podziemne krypty, sarkofagi i malowidła na ścianach. Można zwiedzać świątynie, miasta i grobowce (ok.60).

Świątynie w Abu Simbel - zbudowane przez faraona Ramzesa II dla upamiętnienia jego i jego żony Nefertari; ogromne posągi Ramzesa II przy wejściu do świątyni; wycieczki z Asuanu.

Muzeum Egipskie w Kairze - warto eksplorować sale poza głównym nurtem zwiedzania. 

Muzeum Gayer-Andersona w Kairze, emerytowanego majora armii brytyjskiej za czasów królowej Wiktorii (znany także jako Beit al-Kritilijja). Jest to średniowieczny dom, zbudowany w bezpośrednim połączeniu z meczetem Ibn Tuluna (Kair Muzułmański) - niepowtarzalny klimat.

Klasztor św. Katarzyny na Synaju - najstarszy klasztor na świecie - tu znajdują się relikwie świętej oraz słynny gorejący krzew.

Delta Nilu - mało popularne miejsce (nie ma tłumów!), gdzie również kwitła kultura państwa faraonów, a pozostałości po niej, w formie świątyń, a nawet miast (Awaris) istnieją do dziś; żabie koncerty w marcu i kwietniu 

Oaza Siwa - na Saharze, niedaleko granicy z Libią - tradycyjny berberyjski charakter: gliniane domy, skały wapienne, źródła mineralne, dwa słone jeziora, uprawy daktyli i oliwek; oazę otaczają gaje palmowe.

występ egipskich derwiszy (sufi dancers) w Kairze - pokaz odbywa się trzy razy w tygodniu (pn, śr, pt), o godz. 20:00 w Domu Al-Ghouriego przy ulicy Al-Azhar

Old Market – oddalony o ok. 6 km od centrum Sharm el Sheikh - prawdziwy bazar egipski.   

Przyroda

Rafa koralowa Morza Czerwonego - niesamowita fauna i flora w wodach, które uchodzą za jedne z najczystszych na świecie

Biała Pystynia (Sahara el Beida) - główna atrakcja oazy Farafra w zachodnim Egipcie; surrealistyczny krajobraz wokół, skały o nieprawdopodobnych kształtach, piasek i biel rażąca w oczy.   

Wypoczynek i rozrywka

leniuchowanie na plaży - luksusowa El Gouna (egipska Wenecja - sztucznie stworzona na potrzeby turystów), Makadi Bay (najlepsze hotele, super plaże oraz przepiękne rafy koralowe), Soma Bay (oddalona od Hurghady - spokojna miejscowość z luksusowymi hotelami) lub na Półwyspie Synaj - Taba (malownicza miejscowość beduińska, cudowne widoki, piaszczyste plaże), Dahab (najpiękniejsze rafy koralowe na świecie).

nurkowanie lub snorkelling w Morzu Czerwonym - najlepsze miejsca wśród przybrzeżnych wysepek Hurghady (Park krajobrazowy Ras Mohammed); w niektórych miejscach rafy są tak płytko, że wystarczy maska, by móc podziwiać podwodny świat (przeróżne gatunki ryb, można spotkać nawet żółwie i delfiny).

rejs po Nilu - statki wycieczkowe zatrzymują się przy najciekawszych miejscach od Karnaku do Abu Simbel; wycieczka może trwać nawet kilka dni.

surfing lub narty na wydmach Sahary (wycieczki z Oazy Siwa).