Globalincentive.pl

państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Katarem, Arabią Saudyjską i Omanem. Jeden z najbogatszych krajów świata, który olśni przejezdnych ultra nowoczesną i luksusową architekturą, kapitalnymi parkami rozrywki, mega akwariami, pięknymi plażami, górskimi i pustynnymi pejzażami, a miłośnikom mocnych wrażeń z grubym portfelem dostarczy niezliczonej masy atrakcji.

język urzędowyarabski
język używanyarabski, angielski
ustrój politycznyfederacja emiratów
stolicaAbu Dhabi
powierzchnia83,600 km2 (116 na świecie)
liczba ludności8,264,070
gęstość zaludnienia99/km2 (110 na świecie)
religiasunnici (80%), szyici (16%), chrześcijanie
PKB/mieszkańca69,872$
walutadirham (AED)
kod telefoniczny+971
strefa czasowaUTC +4
Wizy

Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizy udzielane są osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy (tzw. sponsor) uzyska promesę w lokalnym urzędzie imigracyjnym na terenie ZEA. Może to być osoba fizyczna (obywatel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy), a także osoba prawna (firma zapraszająca, hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych). Kopię promesy należy mieć przy sobie w trakcie odprawy wylotowej z Polski. Na podstawie promesy wiza umieszczana jest w paszporcie na granicznym punkcie kontroli ZEA (lotnisko, port, przejście drogowe). Obywatele RP nie potrzebują wiz tranzytowych, jeśli pozostają w strefie tranzytowej lotniska. Paszport ubiegającego się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą znajdować się wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat ZEA charakteryzuje się gorącymi i wilgotnymi latami, trwającymi od kwietnia do października, z temperaturami dochodzącymi do 50 st. C i wilgotnością dochodzącą do 90 % oraz łagodnymi zimami (średnie temperatury 26 st. C) z minimalnym poziomem opadów deszczu i okazjonalnie występującymi burzami piaskowymi.

Najlepszymi miesiącami do zwiedzania Emiratów jest okres od listopada do kwietnia. 

Przepisy prawne

Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość), leków psychotropowych (należy mieć na nie indywidualne recepty - także na najbardziej rozpowszechnione leki uspokajające czy rozkurczowe), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu.

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane (dotyczy to również niemuzułmanów). Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest zezwolenie policyjne. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Teoretycznie wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol, lecz w praktyce przepis ten nie jest egzekwowany. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W niektórych emiratach (np. w Szardży) sprzedaż i wyszynk alkoholu są w ogóle zakazane. W okresie ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne.

Zdrowie

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1000-1500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Bezpieczeństwo

ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

Waluta i ceny

1.00 AED = 0.272331 USD

 

obiad w tanim barze - 4$; zestaw w McDonald's - 7$; obiad w restauracji - 20-30$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających -

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających -

 

Noclegi

hostel - łóżko w dormitorium - od 17$

najtańszy hotel - pokój dwuosobowy w Dubaju 160$, w innych emiratach 50$

hotel średniej klasy - od 400$

 

Transport tam/z powrotem

od ok.1500-2000zł powrotny np. Turkish Airlines, Austrian Airline, KLM, Lufthansa, Emirates

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Samolot. Nie ma lotów wewnętrznych.

Samochód. W przypadku pobytu nie przekraczającego 30 dni wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony z licznych tu wypożyczalni (niezbędna jest karta kredytowa), lecz nie samochód prywatny lub służbowy. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych. Tanie paliwo. Bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia nie należy na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni. Grozi to bowiem ugrzęźnięciem w piachu i/lub utratą orientacji w terenie z dala od siedzib ludzkich.

Autobus. W Dubaju funkcjonuje transport autobusowy, są też autobusy turystyczne.

Pociąg. Nie ma.

Metro. Ultra nowoczesne w Dubaju - porusza się po wiadukcie.

Autostop. Lokalni mieszkańcy bardzo chętnie zabierają autostopowiczów.

Taksówki. 2 rodzaje: ekskluzywne (należące do sieci hotelu) i miejskie. Te drugie nie są drogie, wyposażone w taksometry. Bardzo dobry standard. Taksówkarze zazwyczaj mówią po angielsku. Pochodzą głównie z Indii i Pakistanu. 

Warto wiedzieć

Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw; także w innym czasie nie jest to raczej zalecane. W kwestiach ubioru widoczna jest pewna liberalizacja. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek.

Kuchnia

Mandi - pyszny kurczak z ryżem

Shawarma -  to odpowiednik znanego nam tureckiego doner kebab czy greckiego gyros. Potrawa z mięsa przyrządzanego na obrotowym grillu, podana w chlebie pita.

Falafel -  jarskie kotleciki smażone w mące z soczewicy.

Arayes (z kuchni libańskiej, której tu pełno) - pita z mięsem baranim w środku

Liście winogron z farszem z kaszki kuskus – smak podobny do polskich gołąbków.

Obowiązkowo przepyszna herbata z mlekiem („sada chai”), która serwowana jest w prawie każdej kafeterii za jednego dirhama.

Trzeba też spróbować przepysznej, słodkiej, mocnej kawy z kardamonem, która parzona jest w tygielku. 

Miasta i zabytki

Dubaj - największe luksusowe hotele na świecie (w tym jedyny na świecie hotel 7* Burj al-Arab z lądowiskiem dla helikopterów na dachu; Hotel Atlantis z wielkim akwarium, Burj Khalifa - najwyższa wolno stojąca konstrukcja budowlana na świecie w kształcie kwiatu pustyni, o wysokości 828m); Dom Sheikha Saeed'a - niezwykły, wykonany z masy koralowej(!), budynek jest typowym przykładem tradycyjnej architektury islamskiej; Dubaj Mall - największe centrum handlowe na świecie o powierzchni 25 tys.m2 - ze spektakularnym akwarium rozciągającym się na kilka pięter;  Ibn Battuta - centrum handlowe z piękną architekturą; Dubaj Marina - port z możliwością przyjęcia równocześnie 700 statków; Palm Islands - zespół trzech sztucznie usypanych wysp w kształcie palm.

Abu Zabi (Abu Dhabi) - meczet Sheikh Zayed, super luksusowy hotel Emirates Palace, Park Corniche z kapitalnymi fontannami.

Wyspa Yas - gdzie powstaje "nowoczesny Luwr"; park rozrywki Ferrari World - z symulatorami super szybkiej jazdy

obiekt wyścigowy Formuły I

miasto i pustynia Liwa - piękne, żołto-czerwone wydmy, które uznawane są za najwyższe na świecie; po drodze do Liwy warto wstąpić do Muzeum Samochodów Szejka Hamad Bin Hamdan Al Nahyan z ponad 200 najrozmaitszymi okazami samochodów.

Hatta - miasto graniczące z Omanem; Hatta Heritage Village – ukazuje starą arabską wioskę, a w każdy czwartek po 16 można obejrzeć tradycyjny taniec mężczyzn.

Al Ain - oaza na pustyni - piękny park, gorące źródła, zoo, a przede wszystkim góra Jebel Hafeet z kapitalnymi widokami na okolicę

Bastakiya - tradycyjna wioska arabska

Sharjah - tutejsze muzea - można poznać historię kraju i islamu

Fujairah - bardzo ciekawe muzeum; fort; ruiny starej arabskiej wioski

targi złota i przypraw w Dubaju

trzeba zapalić sziszę

Al Nassma - pierwsza na świecie wytwórnia czekolady z mleka z wielbłąda. 

Przyroda

Rub Al-Khali - największa piaszczysta pustynia na świecie, z ok. 50 małymi beduińskimi wioskami.

Góry i oazy położone w górach - kierunek na Fujairah. 

Wypoczynek i rozrywka

plaże: Jumeirah Open Beach i w Mamzar Park w Dubaju (można się opalać w kostiumie kąpielowym); Ladies Clubs dla kobiet - fitness cluby, SPA, basen; Jumeirah - otwarta plaża, gdzie można wypożyczyć leżak, parasol i swobodnie się opalać; Coral Beach w Sharjah (opalanie nie jest dozwolone); Khor Fakkan - można też wypożyczyć łódkę, warto pojechać trochę dalej od głównej plaży

Aquaventure przy hotelu Atlantis - najnowszy i zarazem największy w tym rejonie świata park wodny

delfinarium i pływanie z delfinami

Sporty wodne – skutery, windsurfing, narty wodne, nurkowanie

Dubaj - Mamzar Park - skate park

Al Qasba - największy w kraju diabelski młyn zwany „Eye of Emirates” 

Dubaj - centrum sportów zimowych na terenie Emirates Mall - ośnieżony 400-metrowy stok, gdzie można zjeżdżać na nartach, kiedy za szklaną ścianą temperatura dochodzi do +40!

łyżwy w Dubai Mall - lodowisko o wymiarach olimpijskich.

Dubaj - wieczorny rejs po kanale Creek

safari na czerwonych piaskach pustyni Lahbab - dodatkową atrakcję stanowi zjeżdżanie na deskach z piaszczystych wydm, wielbłądy, quady

luksusowe pola golfowe

trekking - góry na pograniczu z Omanem

inne atrakcje np: lot balonem, skok ze spadochronem, kolacja w podniebnej restauracji – stół zawieszony kilkanaście metrów nad ziemią - bardzo droga zabawa