Globalincentive.pl

dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce, graniczy z Zambią, Mozambikiem, RPA i Botswaną. Kraj przyjazny turystom, ale bez dzikich tłumów, kraj pełen pięknych parków narodowych, bogatych w dzikie zwierzęta, fantastyczne wodospady Wiktorii, idealne na rafting wzburzone wody rzeki Zambezi, ciekawe ruiny Great Zimbabwe i jedyne miejsce na świecie, gdzie można pospacerować z lwami!

 

język urzędowyangielski
język używanyszona, ndebele, manyika, angielski, ndau, njandża, tonga
ustrój politycznyrepublika
stolicaHarare
powierzchnia390 757 km2 (60 na świecie)
liczba ludności12,754,000
gęstość zaludnienia26/km2 (170 na świecie)
religiaprotestanci (18%), afrochrześcijanie (14%), katolicy (12%), animiści (40%)
PKB/mieszkańca475$ (169 na świecie)
walutadolar amerykański (USD)
kod telefoniczny+263
strefa czasowaUTC +2
Wizy

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje 30 USD, dwukrotna - 45 USD. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wystawić wizę jednokrotną lub dwukrotną do 30 dni.

Klimat (kiedy jechać)

Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego.

Sezon w zasadzie trwa cały rok.

Najlepszy okres na zwiedzanie parków narodowych to pora sucha - od lipca do listopada.

Najlepszy czas na rafting na Zambezi - od styczna do maja–czerwca.

 

Przepisy prawne

Wwóz waluty obcej przekraczającej 1000 USD powinien być udokumentowany w deklaracji celnej. Przepisy nie zezwalają na wywóz środków płatniczych w walutach obcych w kwotach większych niż równowartość 5000 USD. Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków jest karalne.

Zdrowie

Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo).Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze interwencyjnym. Cena wizyty prywatnej wynosi 50-100 USD, a doba w prywatnym szpitalu ok. 150-300 USD. Stawki ulegają znacznym fluktuacjom.

Bezpieczeństwo

Istnieje poważne zagrożenie przestępczością zarówno w miastach Harare i Bulawayo, jak i na terenach wiejskich. Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i paszportów z pokojów hotelowych. W związku z kryzysem polityczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są często właściciele luksusowych samochodów.

Ze względu na poważny kryzys polityczny i gospodarczy, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Zimbabwe zaleca się zasięgnąć uprzednio informacji o warunkach podróży do tego kraju.

Waluta i ceny

dolar amerykański (USD)

 

obiad w restauracji - 15-30$; fast foody praktycznie w Zimbabwe nie istnieją, jedzenie można kupić w marketach i przyrządzić samemu.

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 35-50$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 100$

Noclegi

kemping - 5-8$ / namiot

najtańszy nocleg w kiepskich warunkach - 20-30 USD / osobę

tani hotel (przyzwoite warunki) - 50-100 USD / pokój dwuosobowy

hotel (komfortowe warunki) - 150-250 USD / pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

powrotny od 2500-3000zł - przez Londyn do Harare albo przez Zurich, Amsterdam lub Frankfurt do Johannesburga, a stamtąd do któregoś z miast Zimbabwe. 

Transport na miejscu

Samolot. Są połączenia między głównymi miastami a miejscowościami  atrakcyjnymi turystycznie: Harrare – Victoria Falls, Bulawayo – Victoria Falls (koszt ok. 50 USD)

Samochód. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy lub - do 90 dni pobytu - polskie prawo jazdy, ale z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski (wraz ze zdjęciem). Obowiązuje ruch lewostronny. Występują okresowe braki paliwa - zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Bardzo zły stan dróg publicznych. Częste blokady dróg. Nie zaleca się  podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie podróży należy zamykać okna i drzwi samochodów.

Autobus. Rozkład jazdy nie funkcjonuje. Jedyna linia autobusowa przypominająca komunikację europejską to nocne autobusy z Harare do Bulawayo.

Minibusy. Przyzwoite w hotelach, dowożą do atrakcji turystycznych; z miejskich lepiej nie korzystać.

Pociąg. Można skorzystać na odcinku: Victoria Falls do Bulawayo, w Bulawayo przesiadka do Harare.

Autostop. Płatny.

Warto wiedzieć

Zakazane jest noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych. Należy unikać fotografowania niektórych obiektów (siedziba prezydenta, centra przesyłowe energii elektrycznej, poczta, skupiska ludzi). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (zgoda jest wydawana na podstawie złożonego wniosku i po wniesieniu opłaty 300 USD).

Kuchnia

Podstawą lokalnej kuchni jest sadza - gęsta papka z mąki kukurydzianej.  Tak jak w innych krajach regionu do sadzy je się zwykle sos, kawałek mięsa, rybę lub warzywa.

Po ulicach i przy drogach Zimbabwe krąży stosunkowo niewielu sprzedawców przekąsek  - jest to po części wynikiem polityki prezydenta Mugabe, który w 2005 roku zakazał sprzedaży obnośnej.

Jeśli chodzi o piwo - pite tu bardzo chętnie i do późna w nocy - jest ono najczęściej mętne, kwaśne  i niesmaczne (ale tanie).  Najpopularniejsze jest piwo 5% Lion Lager.

Miasta i zabytki

Bulawayo - urokliwe centrum w stylu kolonialnym; muzeum historii naturalnej z unikatowymi pamiątkami po kolonialnej Rodezji

Great Zimbabwe Ruins -  ruiny niedaleko miejscowości Masvingo, z XI-XV wieku; Great Zimbabwe zostało wzniesione bez użycia zaprawy murarskiej przez przodków dzisiejszego plemienia Szona i była to siedziba ówczesnego króla i jego żon. Wrażenie robi precyzja budowniczych i ażurowe wzory.

Warto skorzystać z usług turystycznych oferowanych przez polskich misjonarzy werbistów, którzy znają kraj od podszewki.

 

Przyroda

Victoria Falls: Jedne z najpiękniejszych wodospadów na świecie. Woda spadająca z wysokości ponad 100 metrów, na długości 1700m, w wąwozie o szerokości kilkudziesięciu metrów. Wielka mgła unosząca się nad wodospadem i dziesiątki tęczy w słoneczny dzień. Kiedy od marca do maja wody w Zambezi jest najwięcej, spacerując wzdłuż wodospadu, otrzymujemy gratisowy obfity prysznic.

Antelope Park - Pięknie położony park niedaleko Gweru. Jedyny na świecie park, w którym można pospacerować po buszu z lwami! Można też obejrzeć małe lwiątka i się z nimi pobawić, wybrać się na safari (konno lub samochodem), pojeździć na grzbiecie słonia (z kąpielą w rzece lub bez), popływać kajakiem, łodzią czy łowić ryby.

Matopos - skały o niesamowitych kształtach i piękne góry;  można wybrać się na safari, żeby podpatrywać nosorożce, żyrafy, zebry, antylopy, mnóstwo gatunków ptaków i wiele innych zwierząt oraz obejrzeć naskalne malowidła Buszmenów; i podobno najpiękniejsze zachody słońca na świecie, oglądane z góry, gdzie kazał się pochować Cecil Rhodes.

Hwange National Park: największy park narodowy Zimbabwe - miejsce, gdzie żyją słonie, bawoły, nosorożce, hipopotamy, antylopy, żyrafy, zebry, lwy, hieny, szakale, całe stada innych zwierząt i mnóstwo gatunków ptaków. Safari w Hwange to niesamowita możliwość obcowania z dziką przyrodą, podpatrywania zwierząt podążających do wodopoju.

 

Wypoczynek i rozrywka

zwiedzanie farmy krokodyli

rejsy po Zambezi

podglądanie zwierząt przy wodopoju z „dziury w ziemi” (dosyć wąski, ale długi otwór w termitierze (bez termitów!)).

atrakcje w Victoria Falls - skoki na bungee ze 110 metrowego mostu między Zimbabwe a Zambią; można też pozjeżdżać/pobujać się na różnej długości linach rozpiętych między dwoma brzegami kanionu; lot nad wodospadami helikopterem, małym samolotem czy na motolotni - widoki nie do opisania.

warto zakupić na pamiątkę ręcznie malowane batiki, rzeźby drewniane i kamienne (soap stone). (wszystko to do kupienia na bazarach w miastach i przy głównych drogach)