Globalincentive.pl

państwo położone w północnej części Ameryki Południowej. Graniczy z Brazylią, Kolumbią i Gujaną. Najwyższy wodospad świata, niesamowita kraina legendarnych płaskowyżów tepui, wspaniała przyroda lasów tropikalnych, wioski indiańskie, świetne miejsca do plażowania, nurkowania, surfowania, trekkingu i przygodowych wypraw.

język urzędowyhiszpański
język używanyhiszpański,
ustrój politycznyrepublika federalna
stolicaCaracas
powierzchnia916,445 km2 (33 na świecie)
liczba ludności29,105,632
gęstość zaludnienia30.2/km2 (173 na świecie)
religiakatolicy (93%), pozostali (7%)
PKB/mieszkańca9,773$
walutaboliwar fuerte (VEF)
kod telefoniczny+58
strefa czasowaUTC -40
Wizy

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę przekroczenia granicy, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.

Klimat (kiedy jechać)

Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października.

Na Wyżynie Gujańskiej wilgotny klimat równikowy, przechodzący na północnym wschodzie w podrównikowy wilgotny. Na pozostałym obszarze przeważnie podrównikowy suchy, wysoko w górach występują strefowe górskie odmiany klimatu. Suma roczna opadów od 200-300 mm na północnym wschodzie, 800-1400 mm na Nizinie Orinoko do 2000 mm na Wyżynie Gujańskiej i 3000 mm na wschodnich stokach Cordillera de Mérida. Wahania temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem roku są niewielkie.

Styczeń, luty, marzec – najlepszy okres.

Wodospady na pewno będą bardziej imponujące w porze deszczowej, ale za to w porze suchej można się kąpać pod wodospadami. 

Przepisy prawne

Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności.

Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. 

Zdrowie

Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne przy wjeździe z terytorium Wenezueli do Brazylii. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym - 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.

Bezpieczeństwo

Występuje tu duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu. Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.

Waluta i ceny

1.00 VEF = 0.232558 USD

 

Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji - jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi przepadkiem walut i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności.

Koniecznie trzeba zabrać gotówkę, a nie karty (znacznie się przepłaca!)

 

obiad w restauracji - 30-35$, jedzenie na ulicznych straganach - ok.10$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - ok.30$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 60$ wzwyż

 

Noclegi

tani nocleg (posadas - pokój z łazienką) - ok. 8-15 USD/osobę

hotel średniej klasy - 35$ - 45$ (Caracas) od osoby

Transport tam/z powrotem

ok.4500zł bilet powrotny - do Caracas lata Lufthansa przez Frankfurt, do Porlamar charter Condor z Frankfurtu.  

Transport na miejscu

Autobus. Do wyboru różne klasy, różniące się komfortem i ceną: tanie autobusy oraz semi cama, cama i buscama.

Samochód. Wypożyczalnie jedynie na północy kraju i na wyspie Margarita; wypożyczenie samochodu jest dobrą opcją na Gran Sabana. Benzyna jest bardzo tania. Problem może być ze stacją benzynową i z dostawą towaru; można wypożyczyć samochód z kierowcą, ale to nie jest tanie rozwiązanie.

Promy/łodzie. Połączenia z wyspą Margarita; Wyprawa do delty Orinoko czy do wodospadu Salto Angel (łodzie motorowe, ok. 10-osobowe).

Taksówki. Tanie.

Samolot. Niedrogie połączenia lokalne, a odległości bardzo duże.

Warto wiedzieć

Zdarzają się kradzieże całych plecaków z luków bagażowych – najlepiej wybrać firmę transportową, która daje pokwitowania na bagaż i odpowiada za jego bezpieczny dojazd. Bezpieczne miejsce na schowanie małego plecaka podręcznego jest pod rozkładanym podnóżkiem, który jest w większości autobusów nocnych (nigdy na górnej półce).

Kuchnia

Ayaka to tradycyjna potrawa wenezuelska – masa kukurydziana, w której znajduje się warzywny lub mięsny farsz, a wszystko zawinięte jest w liść bananowca i gotowane. Na lunch jada się pabellon criollo – duszoną czarną fasolę, smażonego banana pastewnego platano czy też drobno posiekaną duszoną wołowinę i ryż.

Popularna potrawa to smażony lub grillowany okrągły placek kukurydziany wypełniony farszem z: owoców morza, wołowiny, kurczaka, ryby, różnych rodzajów sera, awokado czy sałatki warzywnej.

Na ulicach można kupić empanadas – rodzaj pieroga z mąki kukurydzianej smażonego w głębokim tłuszczu z nadzieniem mięsnym, rybnym bądź serowym.

Warto spróbować smażonych termitów.

 

Do picia świeżo wyciskane soki owocowe.

Z alkoholi najbardziej rozpowszechnione jest picie piwa.

Miasta i zabytki

Merida - kolonialne, urocze, andyjskie miasto; najdłuższa kolejka linowa na świecie - na wysokość 4765 m. n.p.m.;  okoliczne wioski: Jají, La Azulita, Los Pueblos del Sur, Los Nevados.

San Cristóbal, gdzie odbywają się walki byków.

Cumana - najstarsze miasto kolonialne, piękna, mała starówka i fort na wzgórzu.

Choroni i Puerto Colombia - małe nadmorskie miasteczka, posiadają bardzo ładną architekturę domów i willi.

Ciudad Bolivar - starówka pnie się w górę od pasażu spacerowego nad brzegami rzeki Orinoco.

Caripe - słynie z wyrobów ceramicznych, produkcji kawy, kakao, likierów z owoców tropikalnych i truskawek z bitą śmietaną.

Coro - bardzo ładne miasteczko.

lud Yanomami – żyje w głębi dżungli amazońskiej (górne i dolne Orinoco) i jest najbardziej prymitywnie żyjącym ludem Wenezueli. Można się do nich dostać prywatną awionetką, a później płynąć łodzią.

Indianie Warao pływający w tradycyjnych kanoe - Delta Orinoko

klub nocny w małym miasteczku - można poczuć rytmy prawdziwej salsy, marengue czy calypso 

Przyroda

Wodospad Salto Angel – najwyższy wodospad świata; wycieczki organizowane głównie z Ciudad Bolivar, 3-dniowe; do wodospadu trzeba się dostać samolotem, a później spłynąć rzeką Carrao (koszt ok.250$)

Delta Orinoko – liczne odnogi, dzikie zwierzęta (kajmany, kapibary, czaple białe, aligatory, czasami anakondy).

Park Narodowy Canaima (Gran Sabana) - obszar sawanny i licznych tepuis, czyli gór stołowych

Park Narodowy Morrocoy - flamingi, fregaty.

Archipelag Los Roques - rafy koralowe

Los Llanos – równiny zalewowe rzeki Orinoko, mnóstwo ptactwa, ogromne rancza, wenezuelscy kowboje.

Okolice Meridy - bardzo malownicze: tarasowe pola, strzeliste góry, plantacje kawy, tropikalne lasy, trawiaste zbocza, a powyżej 3500 m paramo, czyli bezdrzewny płaskowyż z roślinami o kosmatych liściach i żółtych kwiatach.

Okolice Caripe - jaskinia nocnego ptaka Guacharo (i ładne formy krasowe).  

Wypoczynek i rozrywka

plaże - archipelag Los Roques,  Parku Narodowym Mochima (Playa Colorada), Park Narodowy Morrocoy, Park Narodowy Henri Pittier – Puerto Colombi, półwysep Paria- Playa Medina.   

nurkowanie, snorkelling - najlepsze warunki w Parku Narodowym Mochima, archipelagu wysp Los Roques i w P.N. Morrocoy (małe, koralowe wysepki) .

wind/kite surfing (Playa el Yaque na wyspie Margarita)

paralotniarstwo (okolice Meridy)

rafting – na licznych odnogach rzeki Orinoko

trekking - Roraima – na górze liczne rośliny endemiczne (duża wilgotność powietrza i komary); Autana Tepuy w stanie Amazonas (łatwy trekking, 3-4 dni); Tepuy Chirikayen na Gran Sabanie; trekking na Auyan Tepuy – wspinaczka na górę stołową, z której spada Salto Angel. 

wspinaczka - skałkowa i po małych wodospadach – głównie w okolicy Gran Sabana

Łapanie anakondy – w części Los Llanos

Łowienie piranii – na licznych rzekach

Sarisarinama - ekspedycja z helikopterem, przedzieraniem się przez dżunglę i schodzeniem, wchodzeniem po linach od studni tzw. simas w stanie Bolivar na Tepuy Sarisarinama.