Globalincentive.pl

państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Raj dla miłośników nieskażonej przyrody (gdzie można spotkać się oko w oko z lwem morskim, pingwinem, delfinem czy wielorybem), niesamowitych wulkanicznych krajobrazów i aktywności geotermalnej, górskich wędrówek wśród ogromnych paproci, sportów outdoorowych, w tym ekstremalnych, to kraj, w którym żyje osiem razy więcej owiec, niż ludzi (szczęśliwych ludzi).

 

język urzędowyangielski, maoryski
język używanyangielski, maoryski
ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
stolicaWellington
powierzchnia268,021 km2 (75 na świecie)
liczba ludności4,414,400
gęstość zaludnienia16.5/km2 (202 na świecie)
religiaanglikanie (22%), katolicy (18%), prezbiterianie (16%), bezwyznaniowcy (16%), metodyści (5%), baptyś
PKB/mieszkańca35,374$ (24 na świecie)
walutadolar nowozelandzki (NZD)
kod telefoniczny+64
strefa czasowaczas zimowy: UTC +12, czas letni: UTC +13 (wrzesie
Wizy

Obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego, który obejmuje następujące kategorie przyjazdów: a) pobyt turystyczny, wizyta u rodziny i znajomych, b) nauka (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), c) pobyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, d) niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub kulturalnych, e) przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego).

Warunki, których spełnienie uprawnia do przekroczenia granicy: 1) paszport, którego ważność jest przynajmniej o 3 miesiące dłuższa od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii: 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy do kraju, do którego posiada się prawo wjazdu, bądź pismo linii lotniczej lub biura podróży stwierdzające, że podróż została zarezerwowana i opłacona, albo pisemne zobowiązanie sponsora nowozelandzkiego, iż pokryje on koszt biletu powrotnego); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu (udokumentowane np. potwierdzeniem wniesienia opłaty za hotel lub wykupieniem voucherów hotelowych). Do udokumentowania posiadanie środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii. Szczegółowe informacje wjazdowe: www.immigration.govt.nz.

Terytoria stowarzyszone: nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP udających się na okres do 31 dni na Wyspy Cooka, Niue i Tokelau. Należy mieć ważny paszport i powrotny bilet lotniczy. Pobyt można przedłużyć do 6 miesięcy (opłaty z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Nowej Zelandii jest zróżnicowany ze względu na fakt, że kraj z południa na północ ma długość ok.1700 km. Wyspa Północna charakteryzuje się klimatem subtropikalnym morskim, a Wyspa Południowa klimatem umiarkowanym morskim. Lato trwa od grudnia do lutego a zima od czerwca do sierpnia. Różnice temperatur między tymi porami roku są niewielkie (duże wahania temperatur występują tylko w górach lub podczas wiatrów zachodnich).

Roczna suma opadów atmosferycznych na Wyspie Północnej wynosi 800-1000 mm, a w partiach wyższych do 2650 mm. Maksimum opadów przypada na porę zimową. Bardziej zróżnicowana jest ilość opadów na wyspie Południowej. W miesiącach zimowych, na wyspie południowej występują także opady śnieżne. 

Przepisy prawne

Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane – ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD. 

Zdrowie

Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Na terenie kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna; w większych miastach niektóre kliniki czynne są całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50–100 NZD, specjalista 80–200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50–200 NZD. Opłata w szpitalach publicznych wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów, operacji itp.).

Bezpieczeństwo

Sytuacja wewnętrzna nie stwarza zagrożeń dla turystów.

Waluta i ceny

1.00 NZD = 0.833190 USD

 

Wszystkie ceny podane są w dolarach amerykańskich.

 

obiad w restauracji - od 15-25$; fast food 6-8$; dobrym sposobem na zaoszczędzenie paru dolarów jest gotowanie samemu (hostele są najczęściej wyposażone w kuchnię i naczynia).

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 75-90$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 130-200$

 

Noclegi

kemping - od ok.12-15$ od osoby (można też się rozbijać przy niektórych hostelach); od 5$ na kempingach w parkach narodowych, praktycznie bez żadnych udogodnień.

hostel - od 18$ wzwyż za łóżko w dormitorium; pokój dwuosobowy od 50$; bardzo rozbudowana sieć backpackerskich hosteli

hotel średniej klasy/motel - 50-80$ za pokój dwuosobowy

 

Transport tam/z powrotem

od 3500zł powrotny bilet lotniczy z Londynu (cena z dolotem tanimi liniami, warto skorzystać z wyszukiwarki www.netflights.com); Lufthansa, Emirates, British Airways - od 4500zł

 

Transport na miejscu

Samochód. Wynajęcie auta nie jest drogie, szczególnie jeśli podróżuje się w kilka osób, a daje najlepsze możliwości zwiedzania wyspy. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch drogowy jest lewostronny. Niektóre przepisy o ruchu drogowym odbiegają od obowiązujących w Polsce.

Autobus. Dobry na dojazdy między miastami, ale nie na prawdziwe eksplorowanie wyspy.

Pociąg. Bardzo słabo rozwinięta sieć połączeń.

Prom. Pomiędzy wyspami.

Samolot. Rozbudowana jest sieć połączeń lotniczych między większymi i średnimi miastami.

Autostop. Działa bardzo dobrze, ale trzeba pamiętać o częstych opadach deszczu, a szczególnie na zachodnim wybrzeżu południowej wyspy.

Warto wiedzieć

Kraj jest położony w strefie sejsmicznej.

Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, co sprawia, że oddziaływanie promieni słonecznych jest bardziej intensywne (o 40%) niż w Europie. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków do ochrony przed ich działaniem.

Kuchnia

Kuchnia Nowej Zelandii oparta jest głównie na tradycjach brytyjskich i amerykańskich. Praktycznie wszędzie można kupić takie popularne dania jak: fish&chips, hot-dogi, grillowane steki czy hamburgery. W większych miastach można spotkać potrawy z całego świata. Obiad jadany jest raczej pod wieczór.

Popularnym rodzimym daniem jest paje (rodzaj pierogów nadziewanych mięsem). Jednak najbardziej znanym daniem maoryskim jest specjał nazywany hangi - to nazwa ceremonii jej przyrządzania. Jedzenie (kai) upieczone jest w przysypanych ziemią kopczykach. Składa się głównie z mięsa (wołowiny, kurczaka, baraniny) i niewielu warzyw. Tak upieczone danie podawane jest w koszykach z trawy i liści.

Na śniadania w Nowej Zelandii jada się najczęściej płatki kukurydziane z mlekiem lub tosty z dżemem.

Wina nowozelandzkie na wyspach są znane ze swej klasy na całym świecie. 

Miasta i zabytki

Stosowane poniżej oznaczenia:

PNW - Północna Wyspa

PDW - Południowa Wyspa

 

MIASTA/ZABYTKI:

Christchurch (PDW) - najbardziej angielskie miasto N.Zelandii;  wspaniałe Cantenbury Museum, pięknie utrzymany ogród botaniczny, katedra, na placu przed katedrą występuje maoryska grupa taneczno-wokalna; miasto ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi w 2011 roku.

Wellington (PNW) - najbardziej wietrzne miasto N.Zelandii, uroczo położone; w rankingu Lonely Planet Best in Travel 2011 Wellington zajęło 4 pozycję w kategorii miast wartych odwiedzenia i nazwano je „coolest little capital in the world”, czyli „najfajniejszą małą stolicą na świecie”; Tramwaj ciągnięty za pomocą lin po szynach na wzgórze (Wellington Cable Car) jest jedną z głównych atrakcji stolicy, z góry niezła panorama; nowoczesna architektura, pełno tu intrygujących rzeźb na powietrzu; Te Papa - fantastyczne muzeum narodowe.

Auckland (PNW) -  kolonialna architektura Devonport – „starego Auckland”;  Mt. Victoria – jeden z licznych w okolicy wygasłych wulkanów, z którego rozpościerają się świetne widoki na miasto i okolicę; wyspa Rangitoto, nad którą góruje największy i najwyższy w okolicy wulkan; Sky Tower (328m) z platformą widokową i możliwością zjazdu na linie; uniwersytet.

Rotorua (PNW) - niewielkie miasteczko uzdrowiskowe, słynne ze źródeł geotermalnych (luksusowe spa czy baseniki w parku);  Ohinemutu – maoryska część miasteczka (Dom Spotkań i kościół pełen maoryskich rzeźb); historyczny Bath House, który mieścił niegdyś spa, a obecnie jest w nim muzeum.

Queenstown (PDW) - całoroczny kurort wśród malowniczych gór, nad jeziorem; Queenstown Hill, kolejka linowa.

Wanaka (PDW) - bardzo ładnie położone miasteczko, nad jeziorem o tej samej nazwie.

Hokitika (PDW) - miasteczko znane z jadeitu - słynnego zielonego kamienia,  nazywany przez Maorysów pounamu -  wyrabia się różnego rodzaju amulety i biżuterię, utrzymaną w tradycyjnym maoryskim wzornictwie; warto zajrzeć do Jade Factory.

Karamea (PDW) - miejsce na końcu świata, które warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalną atmosferę hostelu  Rongo Backpackers i działające tam unikatowe Radio Karamea.

Picton (PDW) - niewielka miejscowość w uroczej zatoce pełnej zielonych wysepek i cypelków (Malborough Sound), stąd wypływają promy na północną wyspę.

Kaikoura - najbardziej znane miejsce w NZ do obserwacji zwierząt morskich; można tu pływać z fokami i delfinami oraz obserwować wieloryby z łódek lub mini samolotów.

Taupo (PNW) - malowniczo położona miejscowość nad ogromnym jeziorem o tej samej nazwie; Spa Thermal Park.

Cape Reinga (sam czubek wyspy północnej) - latarnia, gdzie łączy się Pacyfik z Morzem Tasmana.

kultura Maorysów - pokazy tańców, tatuaż

Przyroda

Płw. Otago (PDW, koło Dunedin) - Allans Beach - lwy morskie;  Sandfly Beach - lwy morskie, Pingwiny Małe;  z przewodnikiem można zobaczyć też Pingwinki Żółtookie z bliska i Albatrosy Królewskie.

Nugget Point (PDW) -  kolonie futerkowych fok i lwów morskich; w pobliżu budka do obserwacji Pingwinków Żółtookich  (Pinguin Point).

Cannibal Bay (PDW) -  ogromne lwy morskie i kraby giganty, można przejść do Surat Bay z mnóstwem lwów morskich.

South Scenic Road (PDW) -  Curio Bay z pozostałościami pradawnego lasu jurajskiego;  Purpoise Bay - To miejsce słynne jest z pojawiających się w pobliżu Delfinów Hektora.

Te Anau (PDW) - baza wypadowa do Parku Narodowego Fiordland -  Milford Sound - Zatoka Milforda, kapitalne fiordy, góry, wodospady i niezwykle bujna przyroda pełna olbrzymich paproci.

Fox Glacier i Franz Josef Glacier (PDW) - lodowce w przepięknej scenerii (gdy nie pada)

Pancake Rocks (PDW), czyli Skały Naleśnikowe, na południe od Punakaiki - osobliwa skalna formacja z blowholes, czyli wodnymi wybuchami.

Park Narodowy Kahurangi (PDW) - drugi co do wielkości park Nowej Zelandii, bujna, nieskażona przyroda, jaskinie (troglofile, tryglobionty, świetliki).

Nelson Lakes National Park (PDW) – piękny park w Alpach Południowych, jeziora otoczone górami Rotoiti i Rotoroa. 

Park Narodowy Tongariro (PNW) - imponujące wulkany Mount Ngauruhoe wraz z Mount Ruapehu tworzyły niepowtarzalny krajobraz mrocznego Mordoru z ekranizacji powieści Tolkiena; wulkaniczne czarne skały porośnięte porostami mchami, krystalicznie czyste jeziora o intensywnych barwach (szmaragdowe i zielone), Czerwony Krater wypluwający gdzieniegdzie kłęby dymu i ziejący siarką... nieziemska sceneria.

okolice Taupo (PNW) - rzeka Waikato, wodospad Huka i Craters of the Moon (pole aktywności wulkanicznej).

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland (PNW) -  „ziemia cudów/dziwów”: intensywnie kolorowe jeziorka, siarkowe zamczyska, pola gotującego się błota i najbardziej bajeczna Szampańska Sadzawka; w okolicy Knox Geyser; inne ciekawe geotermalne rezerwaty w okolicy: Whakarewarewa (z najwyższym w Nowej Zelandii gejzerem Pohutu – do 30m), Waimangu Valley czy Tikitere (Hell's Gate).

Bay of Islands (PNW) - urokliwa zatoka z wysepkami, jedna z największych wędkarskich, żeglarskich i turystycznych atrakcji Wyspy Północnej.

Półwysep Coromandel (PNW) - lasy kauri

Waitomo Caves (PNW) - żyje tu unikatowy gatunek świetlika; dla kilku minut widoku oświetlonej tysiącami owadów groty, warto wydać 46 NZD na bilet.

Wulkan Taranaki (PNW) - zwany również Mt. Egmont - piękny.

ptak nielot kiwi - symbol kraju - bardzo trudno zobaczyć w naturze, znacznie łatwiej w zoo.

Wypoczynek i rozrywka

trekking - Wielkie Szlaki Nowej Zelandii: Szlak Milforda (4 dni), Szlak Wybrzeża Abel Tasman (3-5 dni), Pętla Północna Tongariro (klasyczny szlak Tongariro Crossing z Mangatepopo do Ketetahi to 7-8h i uznawany jest za najpiękniejszy szlak jednodniowy Nowej Zelandii) i 6 innych; okolice Queensland (Ben Lomond), P.N. Kahurangi, Alpy Południowe z Górą Cooka (wspinaczka na szczyt tylko dla doświadczonych alpinistów), mnóstwo szlaków trekkingowych w całym kraju.

rejsy: statkiem wycieczkowym w Zatoce Milforda, w celu oglądania delfinów i wielorybów; prom pomiędzy Wyspą Północną i Południową (4h) - jest duża szansa zobaczenia delfinów.

plaże - mnóstwo pięknych piaszczystych plaż, często pustych, nad Morzem Tasmana i nad Pacyfikiem; słynna Ninety Mile Beach.

sporty ekstremalne - Nowozelandczycy je uwielbiają, mnóstwo możliwości do skoków bungy (np.Taupo), zorbing, skoki ze spadochronem

kajaki, żaglówki, surfing, rafting (także pod ziemią)

pola golfowe

mecze krykieta i rugby

winiarnie (Region Marlborough)

sporty zimowe - na wulkanie Ruapehu na wyspie Północnej i wokół Queenstown na Południowej i heliskiing (helikopterowe wycieczki na stoki narciarskie)