Globalincentive.pl

państwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, graniczące z Serbią i Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy. Kraj słońca, ciepłego morza i przepięknych piaszczystych plaż, urzekających górskich krajobrazów, urokliwych i pełnych zabytków miast, kraina pysznego jedzenia popitego wyśmienitym winem lub mocną rakiją.  

 

język urzędowybułgarski
język używany

bułgarski, turecki, rumuński, macedoński; w miejscach turystycznych rosyjski, angielski

ustrój politycznyrepublika parlamentarna
stolicaSofia
powierzchnia110,993 km² (105 na świecie)
liczba ludności7,364,570 (98 na świecie)
gęstość zaludnienia66.2 osób/km2 (139 na świecie)
religiaprawosławie (80%), muzułmanie (10%), katolicy i pozostali (10%)
PKB/mieszkańca7,243 $ (74 miejsce na świecie)
waluta1 lew = 100 stotinek (BGN)
kod telefoniczny+359
strefa czasowaczas letni UTC+3, czas zimowy UTC+2
Wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6°C (w terenach górskich), -3°C (w centralnej części kraju) do 2°C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18°C, 23°C i 25°C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2°C i 42 mm, w lipcu 22°C i 60 mm.

Nad morze i w górskie wędrówki najlepiej wybrać się latem (VI-IX), dla zwiedzania polecamy pogodną  jesień, a na sporty zimowe zapraszamy oczywiście zimą!

 

Przepisy prawne

Kary za handel narkotykami i środkami odurzającymi oraz składnikami do ich produkcji są wysokie.

Zdrowie

Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, umożliwiających w razie konieczności pokrycie kosztów leczenia w szerszym zakresie, jak również kosztów opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową. 

Bezpieczeństwo

Największym niebezpieczeństwem Bułgarii jest zagrożenie kradzieżą. Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na nocleg na niestrzeżonych parkingach, w pobliżu przydrożnych barów itp. Podczas jazdy wskazane jest blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż. Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, kosztowności i dokumentów. Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu.

W dużych kurortach nadmorskich jak np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr parkować należy tylko na parkingach ogólnych lub hotelowych.

W związku z częstymi kradzieżami, szczególnie w okresie letnim, nowych i drogich samochodów, zaleca się podróżującym takimi pojazdami daleko idącą ostrożność. 

Waluta i ceny

1.00 BGN = 0,65$

Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki w dużych miastach wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.

Na terenie Bułgarii działa kilkaset punktów Western Union, MoneyGram, za których pośrednictwem możliwe jest błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Funkcjonują bankomaty dla posiadaczy kart Visa, Maestro, MasterCard itp.

obiad w restauracji - od 7/10$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 30$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 50$

Noclegi

kemping - 10 BGN/osobę

kwatera prywatna - 12 - 30 BGN/pokój

tani hotel (poza Sofią) - jedynka - od 20 BGN, dwójka - od 40 BGN

hotel średniej klasy - jedynka - od 40 BGN, dwójka - od 60 BGN

Transport tam/z powrotem

Niestety z Polski brak bezpośredniego połączenia kolejowego z Bułgarią. Możemy dojechać tam z przesiadką. Z Lwowa trzy razy w tygodniu odchodzą pociągi do Burgas. Z Krakowa odjeżdża codziennie pociąg do Bukaresztu, a z Bukaresztu codziennie kursuje kilka pociągów do Ruse. Z Krakowa trzy razy dziennie odjeżdża pociąg do Budapesztu, a stamtąd prosto na wybrzeże Morza Czarnego do kurortu Burgas. Polscy przewoźnicy świadczą usługi transportowe do następujących miast w Bułgarii: Burgas, Sofia, Varna, Nesebar.

Tanie linie lotnicze WIZZ AIR kursują pomiędzy Warszawą, Poznaniem, Katowicami a Burgas.

Transport na miejscu

Niedrogie autobusy, pociągi i taksówki (to dobry sposób przemieszczania się w kilka osób na niewielkie odległości; koniecznie trzeba ustalić cenę przed startem!). 

 

Warto wiedzieć

Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).

Kuchnia

Typowa kuchnia bałkańska, pod wpływem kuchni tureckiej i greckiej. Popularne są  sałatki z pomidorów, papryki, cebuli i owczego sera. Z Turcji zapożyczono kebaby, kebaczety (kotlety z baraniny przypominające hamburgery) i jogurty. W Bułgarii je się stosunkowo dużo mięsa, owoców i warzyw. Dużą popularnością cieszą się dania mięsne przypominające gulasz z dodatkiem dużej ilości cebuli (kawarma) lub warzyw (giuwecz) - jest potrawą mięsną z wieloma warzywami (np. pomidorami, pomidorami, papryką i cebulą). W rejonach nadmorskich jada się sporo ryb (głównie jesiotra i makrelę). W kuchni bułgarskiej królują tradycyjne posiłki dwudaniowe, choć mieszkańca zachodniej Europy mogła by zadziwić popularna w Bułgarii zupa z ogórka i czosnku na jogurcie (tarator). Bułgaria jest krajem o ciepłym klimacie stąd latem jada się bardzo dużo warzyw i owoców, szczególnym uznaniem cieszą się brzoskwinie i pomidory. Bułgarzy jedzą również stosunkowo dużo nabiału - przede wszystkim sery, szczególnie zapożyczona z Grecji feta oraz typowo tureckie jogurty.
W wysokich temperaturach Bułgarii piję się wiele różnych napojów, od wszelkich soków, przez wyrabiany na bazie jogurtu ajran, mocne kawy, herbaty z cytryną aż po alkohole. Wśród tych ostatnich królują bardzo znane na całym świecie bułgarskie wina (melnik), słabsze boza (odmiana piwa, gęsta i słodka) i narodowa chluba - wódka rakija (wyrabiana ze śliwek lub winogron). 

Miasta i zabytki

Sofia - wspaniałe zabytki i muzea, piękne, zadbane centrum z mnóstwem barów i knajpek

Rylski Monastyr - największy bułgarski monaster, znany ze wspaniałych fresków, położony w fantastycznej okolicy gór Riły

Rożeński Monastyr - zatopiony w winoroślach, w malowniczej scenerii gór Pirynu, o niepowtarzalnej atmosferze

Melnik - urokliwe miasteczko-muzeum w krainie wina

Belogradczik - kapitalne skalne miasto i forteca

Nesebyr -  piękne turystyczne miasteczko nad morzem, kamienne cerkwie z pięknymi freskami i ceramicznymi zdobieniami, kapitalne domki zatopione w kwitnących krzewach

Plovdiv - piękne Stare Miasto z rzymskimi ruinami, ciekawe cerkwie i meczety, miasto Wschodu i Zachodu

Kopriwsztica - niepowtarzalny klimat starych domków i pokrytych kocimi łbami uliczek, żywy skansen pod gołym niebem

Wielkie Tyrnowo - jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii, pełne starych cerkwi i pozostałości pałaców carskich; wspaniały rezerwat archeologiczny na wzgórzu Carewec

Kazanłyk - miasteczko w sercu Doliny Róż, gdzie wyrabia się olejek różany; grobowiec tracki

Przyroda

Przepiękne i niezadeptane trasy piesze w górach, szczególnie Riły, Pirynu, Rodopów i Starej Płaniny.

 

Wypoczynek i rozrywka

Złote Piaski (okolice Warny), Słoneczny Brzeg, Nesebyr - szerokie, piaszczyste plaże

okolice Achtopola - bardziej dzikie południowe wybrzeże, z malowniczymi skalistymi zatoczkami i stromymi wydmami

Bansko, Borovec, Pamporovo - ośrodki narciarskie