Globalincentive.pl

państwo położone na wyspie Madagaskar w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Idylliczne plaże, rafy koralowe pełne bajecznych stworzeń, parki narodowe z przebogatą florą i fauną, z przepięknymi orchideami, okazałymi baobabami czy sympatycznymi lemurami, z fantazyjnymi skalnymi formacjami i licznymi wodospadami. Raj dla miłośników przyrody i przygody.

język urzędowyfrancuski, malgaski
język używanyfrancuski, malgaski
ustrój politycznydyktatura wojskowa
stolicaAntananarywa
powierzchnia587 040 km² (48 na świecie)
liczba ludności21,926,221
gęstość zaludnienia35.2/km2 (174 na świecie)
religiaanimiści (47%), katolicy (26%), protestanci (22%), muzułmanie (2%), pozostali (3%)
PKB/mieszkańca320$
walutaariary/frank malgaski (MGA)
kod telefoniczny+261
strefa czasowaUTC +3
Wizy

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.

Klimat (kiedy jechać)

Na całej wyspie panuje klimat równikowy. Na wyżynach jest nieco chłodniej. Średnia temperatura w Antananarywie to około +15°C w lipcu i około +25°C w lutym.

Najlepszym okresem do wyjazdu na Madagaskar są miesiące październik-grudzień oraz marzec-maj.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny.

Zdrowie

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy można korzystać z usług wysoko kwalifikowanych lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Bezpieczeństwo

Po przewrocie wojskowym w marcu 2009 roku i ustanowieniu przez armię nowego prezydenta, w kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna (demonstracje, zamachy itp.). Zdaniem ekspertów o ile nie dojdzie do rzeczywistego porozumienia pomiędzy obecnym i poprzednim prezydentem oraz głównymi siłami politycznymi, na Madagaskarze utrzyma się chaos, prowokacje, oraz zagrożenie kryminalne i terrorystyczne. Poza tym obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości (kradzieże uliczne, okradanie domów i zaparkowanych samochodów). Nie zaleca się spacerów po zmroku, noszenia biżuterii i przedmiotów wartościowych jak kamera wideo, aparat fotograficzny. Poza stolicą przestępczość jest o wiele mniejsza.

Waluta i ceny

1,000.00 MGA = 0.462963 USD

 

obiad w restauracji - ok.6-10$ (taniej w przydrożnych barach)

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 15-30$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 40-60$ 

Noclegi

tani hotel - 3-7 $ za pokój dwuosobowy w małym miasteczku, w większym ok.9-10$ bungalow - 3-5$

Transport tam/z powrotem

od ok. 3400-4000 zł powrotny bilet lotniczy - najdogodniejsze połączenia między Europą a Madagaskarem oferują linie lotnicze: Air France, Air Madagaskar i Air Mauritius. 

Transport na miejscu

Samolot. Dostępne przeloty lokalnymi liniami lotniczymi Air Madagaskar.

Samochód. Na Madagaskarze nie ma zbyt dużo asfaltowych dróg. Główne drogi prowadzą ze stolicy na południowy-zachód do Tulearu (Toliara), na północny-zachód do Majungi (Mahajangi) oraz na wschód do Tamatave (Toamasiny). Pozostałe drogi, głównie pokryte laterytem, są zachowane w fatalnym stanie, a w porze deszczowej zamieniają się w błoto. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. W stolicy można wynająć samochód (najlepiej terenowy) z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.

Pociąg. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona - zaledwie 3 linie kolejowe.

Taksówki. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży.

Taxi-broussy - furgonetki z naczepą - zamiast autobusów - kursują ze stolicy do wszystkich większych miast na Madagaskarze, nie są zbyt drogie, ale często przepełnione i jadą niemiłosiernie długo.

Riksze - "Pousse pousse" - popularny, doskonały środek transportu w takich miejscowościach jak Antsirabe, Tamatave, Majunga czy Tulearze. 

Łodzie. Promy, łodzie i wodoloty kursują regularnie z portu Ankify na wyspę Nosy Be. U wybrzeży Madagaskaru, bądź też w rejonach zupełnie odciętych od świata kursują tanie łodzie wydrążone z jednego kawałka drewna przypominające swym wyglądem kajaki. 

Warto wiedzieć

Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.

Od lat na Madagaskarze pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.

Kuchnia

W kuchni Madagaskaru można znaleźć wpływy kultury francuskiej i arabskiej. Z Francji (np. Pireneje) zapożyczono stosowanie smalcu kaczego i gęsiego, natomiast z kultury arabskiej zaczerpnięto podawanie do wielu dań kaszy kuskus.

Tradycyjna kuchnia tego kraju bazuje na potrawach mięsnych (gł. baranina i drób), rybach i owocach morza (gł. krewetki). Ryby naciera się czosnkiem, szafranem, kminkiem oraz papryką. Na Madagaskarze stosuje się papryczki chilli (harissa), jednak dania nie są przeraźliwie pikantne.
Zarówno mięso jak i ryby najczęściej są pieczone na rożnie lub w piecu, a jako dodatek podawane są warzywa (faszerowane lub smażone na oliwie).

Najbardziej znane dania Madagaskaru to: kurczak z imbirem, doprawiany dużą ilością czosnku i cebuli, a na deser - banany w cieście przyrządzanym z mąki pszennej i ryżowej. 

Miasta i zabytki

Antananarywa – stolica Madagaskaru a jednocześnie największe miasto na wyspie, słynące z licznych zabytków, a w szczególności: Pałacu Królowej, Pałacu Andahola, Świątyni Ambohipotsy i Parku Ambohijatovo.

Wzgórze królewskie Ambohimanga – to wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks obiektów związanych z władcami Madagaskaru, stanowiący symbol kulturowej tożsamości mieszkańców wyspy.

Kamienne grobowce w osadzie Betioka – znajdują się na nich malowidła przedstawiające życie zmarłych. Grobowce zwieńczone są drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami.

 

Przyroda

Jezioro Lac Tritriva (ok. 20km od Antsirabe) - niezwykle malownicze, położone wewnątrz krateru wulkanicznego z bardzo stromymi brzegami; w okolicy liczne wygasłe stożki wulkaniczne.

Aleja Baobabów (ok. 25 km od Morondawy) - niezwykłe miejsce, gdzie rosną wzdłuż drogi  okazałe baobaby (na Madagaskarze rośnie aż 7 gatunków tego drzewa). 

Park Narodowy Isalo w okolicach Ranonhiry - liczne formy skalne zbudowane z piaskowców, które w wyniku erozji utworzyły fantazyjne kształty; z pasma górskiego roztacza się niesamowity widok na rozległą trawiastą równinę; wąskie kaniony i malownicze wodospady usytuowane w gęstym lesie; wśród koron drzew kryją się liczne lemury; przy odrobinie szczęścia można spotkać nagórnika turniowego - ptaka, który żyje tylko na terenie tego parku.

Park Narodowy Montagne d’Ambre – położony wśród wulkanicznych wzgórz, w północnej części kraju, w pobliżu Joffreville; słynie z dzikiej przyrody, niesamowitych wodospadów oraz powulkanicznych jezior; zamieszkały przez wiele gatunków zwierząt, wśród których królują lemury; przepiękne orchidee.

Park Narodowy Ranomafana - chroni deszczowy las górski, którego najbardziej charakterystycznym drzewem są gigantyczne bambusy.

Park Narodowy Tsingy de Bamaraha – znajdujący się na liście UNESCO. Atrakcją tego miejsca są ostre iglice skalne, nazwane przez tubylców tsigny, ponieważ przy uderzeniu wydają głuchy, brzęczący dźwięk. W skałach, zbudowanych z piaskowca, woda drąży kanały i pieczary. Największą z nich jest Grotta d’Andrafiebe zamieszkana przez pewien endemiczny gatunek krokodyla.

Rafy koralowe - szczególnie u wybrzeży malowniczej wyspy Nosy Tanikely - dają schronienie licznym żółwiom wodnym i tysiącom kolorowych rybek o przedziwnych kształtach. 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - najpiękniejsze na wyspach archipelagu, położonego u północno - zachodniego wybrzeża Madagaskaru: Nosy Be, Nosy Komba, Nosy Tanikely oraz mniej znane Nosy Sakatia i Nosy Iranja.

nurkowanie i snorkelling- szczególnie okolice Tulearu na zachodnim wybrzeżu oraz archipelag wysp na północy: Nosy Be, Nosy Komba i Nosy Tanikel.

trekking - 2-3 dniowe wypady, najpopularniejsze w Parku Narodowym Isalo

 

spływy pirogami rzeką Tsiribihiną - noclegi w namiotach; piękne okolice, liczne wodospady; obserwacja codziennego życia mieszkańców malgaskich wiosek; bogata flora i fauna: czaple, lemury, nietoperze, żółwie czy krokodyle.