Globalincentive.pl

aństwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Parki narodowe pełne typowych dla Afryki zwierząt, malownicze jeziora zamieszkałe przez tysiące różowych flamingów, kolorowe wioski Masajów, pyszne jedzenie, kawa uznawana za jedną z najlepszych na świecie, świetne widokowo trasy trekkingowe w górach i bajeczne plaże.  

język urzędowysuahili, angielski
język używanysuahili, angielski i kilkadziesiąt innych
ustrój politycznyrepublika
stolicaNairobi
powierzchnia580,367 km2 (49 na świecie)
liczba ludności41,070,934
gęstość zaludnienia69/km2 (137 na świecie)
religiaanimiści (30%), katolicy (27%), protestanci (19%), afrochrześcijanie (8%), anglikanie (6%), muzułman
PKB/mieszkańca875$
walutaszyling kenijski (KES)
kod telefoniczny+254
strefa czasowaUTC +3
Wizy

Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii bądź Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy.

Klimat (kiedy jechać)

Kenia znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego ze stosunkowo wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku. Na wybrzeżu, w pasie do 40 km i w górach – wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy.

Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień-marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka - od połowy października do połowy grudnia, oraz długa - od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają surowym karom więzienia i wysokim grzywnom.

Zdrowie

Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar pojechać z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii) lub wjechać do Kenii z innego kraju afrykańskiego. Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna, szczególnie w podróży poza Nairobi. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne i odpłatne. Wizyta u internisty kosztuje ok. 40 USD, u stomatologa 50-100 USD. Kosztowny jest pobyt w szpitalu, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest znacznie niższy niż w większych miastach. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. W całym kraju występuje duże zagrożenie HIV/AIDS.

Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt.

Bezpieczeństwo

Należy unikać demonstracji ulicznych i wieców politycznych, które mogą mieć nieprzewidywalny przebieg. Odradza się podróżowanie w strefie granicy z Sudanem i Somalią. Niebezpieczne dla turystów obszary znajdują się również na północ od masywu górskiego Mt. Kenya i generalnie w centralnej oraz zachodniej części kraju. Zaleca się wyprawy na te tereny w zorganizowanych grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na cztery koła (warto mieć dwa koła zapasowe). Rekomenduje się zwiedzanie parków narodowych w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Mieszkańcy wiosek z północnych obszarów Kenii nie są tak życzliwi dla turystów jak w innych częściach kraju. Wśród tubylców rozpowszechnione są wieści o porwaniach dzieci dokonywanych rzekomo przez cudzoziemców. Dlatego też nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z dziećmi ulicy), robienia im zdjęć czy też dawania słodyczy. Wzrasta przestępczość w miastach, szczególnie w Nairobi, a także w Mombasie i Kisumu. Coraz częstsze są napady na turystów, organizowane przez grupy uzbrojonych bandytów. Powszechnym w miastach zjawiskiem są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, plecaków, aparatów fotograficznych i kamer wideo, a także kradzieże samochodów. Często łupem złodziei padają rzeczy pozostawione w samochodach. Kradzieże takie dokonywane są też przez otwarte okna podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Bardzo niebezpieczne są wieczorne spacery po ulicach miast, w parkach czy wzdłuż plaży. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy, także na fałszywych policjantów, którzy pod pretekstem drobnego przewinienia dokonanego rzekomo przez turystę próbują wyłudzić zapłatę mandatu.

Waluta i ceny

100.00 KES = 1.17647 USD

 

Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.

 

obiad w barze - 1,5-3$; w restauracji - ok.10$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających -

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 

Noclegi

tani hotel - 1,5 - 9$ / osobę hotel dobry standard - od 40$ wzwyż / osobę

Transport tam/z powrotem

bilet lotniczy od 1700-2500zł; z Londynu Quatar Airlines do Nairobi (przez Doha); najtaniej loty czarterowe  z TUI gł. do Mombasy (wyloty z Dusseldort, Frankfurt). 

Transport na miejscu

Samolot. Zwiedzającym odległe zakątki Kenii zaleca się korzystanie z transportu lotniczego.

Samochód. Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 3 miesięcy.

W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo złym stanie, co może powodować opóźnienia w podróży. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. Należy starać się dotrzeć do miejsca noclegu przed zmrokiem, który zapada bardzo szybko - ok. 19.00 bez względu na porę roku. Fatalny stan dróg, nadmierna prędkość i nieostrożny sposób jazdy kenijskich kierowców, a także zły stan techniczny wielu pojazdów to przyczyny wielu poważnych wypadków drogowych. W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Podczas podróży do niektórych odległych miejscowości (m.in. Garissy i nad Jezioro Turkana, Lamu) należy korzystać z eskorty uzbrojonych policjantów lub żołnierzy. Spis tych miejscowości lub stref podają odpowiednie służby ONZ w Nairobi.

Autobus. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Powinno się unikać nocnych kursów autobusowych.

Minibusy. Powinno się unikać podróżowania minibusami (tzw. matatu).

Pociąg. Na trasie Nairobi-Mombasa-Kisumu można korzystać z usług kenijskiej kolei. Podróż w obu kierunkach odbywa się nocą. Należy pamiętać o zabezpieczeniu drzwi przedziału przed złodziejami.

Taksówki. W Nairobi można korzystać z taksówek, które są zrzeszone w różnych korporacjach i mają ustalone cenniki, choć należy z góry uzgodnić należność za przejazd.

 

Żeglarzy przestrzega się przed wyprawami na wody w pobliżu granicy z Somalią, gdzie zagrożeniem są piraci.

Warto wiedzieć

Mombasa to miasto muzułmańskie, cudzoziemcy powinni przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Nie ma szczególnych rygorów obyczajowych, należy jednak zwracać uwagę na ubiór: noszenie krótkich spódnic, strojów plażowych poza miejscami turystycznymi jest uznawane za niestosowne. Opalanie się topless nawet na plażach hotelowych jest niedozwolone.

Kuchnia

Kuchnia Kenii należy do jednych z najsmaczniejszych dla Europejczyka na kontynencie afrykańskim. Słynie z dań z owoców morza oraz owoców np. bananów, truskawek i papai.

W Kenii występuje olbrzymia różnorodność kuchni, można zjeść pudding angielski, jak i również dania suahilijskie czy hinduskie.

Koniecznie trzeba spróbować ugali, nyama choma, matoke i mokimo.

Ugali - jest to gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym.

Nyama choma - pieczeń, zwykle z kozy, przygotowana na otwartym ogniu

Matoke - danie z tłuczonych zielonych bananów

Mokimo - mix słodkich ziemniaków, grochu, kukurydzy i zielonych bananów

Sukuma - danie z kapusty włoskiej, która jest sprowadzona przez Europejczyków jako pasza dla bydła, tubylcy zaadoptowali ją jako tanie, pożywne źródło witamin.

Kenia słynie z bardzo dobrej kawy i herbaty, uchodzą za jedne z najlepszych na świecie.

Na wybrzeżu trzeba zjeść ryż kokosowy i wypić sok z mango.

Alkohole - dwie podstawowe marki piwa to Tusker i White Cap (dobre); można spróbować także piwa ze sfermentowanej trzciny cukrowej buzaa; poza tym dostępne są lokalne trunki: gin, whisky, wódka, brandy, Kenya Cane (biały rum) czy Kenya Gols (rum kakaowy). 

Miasta i zabytki

Mombasa - pięknie rzeźbione drzwi i balkony domów w Starym Mieście; plątanina wąskich uliczek, noszących wpływy arabskie i hinduskie.

Lamu – esencja kultury suahili – wąskie uliczki, serdeczni ludzie i wszechobecne osły.

wioski Masajów w P.N.Amboseli.

Przyroda

P.N.Masai Mara - największa atrakcja Kenii z praktycznie wszystkimi zwierzętami Afryki, które przemieszczają się z Serengeti w Tanzanii do Kenii (i z powrotem) w poszukiwaniu jedzenia; wioski Masajów

jezioro Turkana - na północy Kenii, przepiękne krajobrazy

Jezioro Bogoria – wyjątkowo malownicze miejsce. Gejzery, gorące źródła i mnóstwo flamingów (j.Nakuru podobne, ale droższe).

Jezioro Baringo - można tu oglądać hipopotamy, krokodyle i mnóstwo gatunków ptaków. Rankiem można zaobserwować jak orły polują na ryby.

Kakamega Forest – jedyna fragment lasu deszczowego w Kenii. Najpiękniej o wschodzie słońca.

P.N. Amboseli - zapierający dech widok na Kilimandżaro z białą śnieżną czapą na szczycie

P.N. Tsavo - dzikie zwierzęta, w tym stada czerwonych słoni, czarne nosorożce, piękne widokowo góry i ogromne baobaby

Wypoczynek i rozrywka

plaże - w okolicy Mombasy czy Malindii;  bajeczna plaża Shela na wyspie Lamu

snorkelling - wiele dobrych miejsc na wybrzeżu np. Watami czy Lamu

windsurfing - Lamu

trekking - na Mount Kenia (widok śniegu na równiku na wysokości około 5000 m n.p.m.!);  Mount Elgon na zachodzie - dziko, mało ludzi i o wiele taniej (potrzebny samochód i namiot).