Globalincentive.pl

państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią, od północy z Laosem, a od wschodu z Wietnamem. Bardzo biedny kraj z tragiczną historią reżimu Pol Pota i ofiarami min przeciwpiechotnych, ale równocześnie miejsce, gdzie znajduje się niepowtarzalny kompleks khmerskich świątyń Angkoru wydartych dżungli, kraj gdzie żyją uśmiechnięci ludzie, a poza głównym szlakiem turystycznym można podziwiać rafę koralową wokół Wyspy Bambusowej i przy pewnej dozie szczęścia różowe delfiny w Mekongu. 

język urzędowykhmerski
język używanykhmerski, wietnamski, chiński, francuski, angielski
ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
stolicaPhnom Penh
powierzchnia181,035 km2 (88 na świecie)
liczba ludności14,805,358
gęstość zaludnienia81.8/km2 (118 na świecie)
religiabuddyści (88%), muzułmanie (2%), chrześcijanie i pozostali (10%)
PKB/mieszkańca1,040$
walutariel (KHR)
kod telefoniczny+855
strefa czasowaUTC +7
Wizy

Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (Kambodża nie posiada wiz tranzytowych).

Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/drogowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, jak również przez Internet (szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh). W trakcie pobytu, za dodatkowa opłatą, można przedłużyć wizę. Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 - zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat - 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.

Klimat (kiedy jechać)

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Średnia temperatura miesięczna waha się od 21°C w grudniu do 30°C w maju. Temperatury są najwyższe tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą przekraczać 38°C.

Najlepsza pogoda na wyjazd do Kambodży to listopad-styczeń, kiedy jest już sucho, ale jeszcze nie bardzo gorąco. 

Przepisy prawne

Nie dozwolony jest handel oraz posiadanie narkotyków, wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów pochodzących z tych gatunków.

Zdrowie

Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje co do zasady jedynie w głębokiej dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą oraz wszelakimi chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butelkowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze.

W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku i Ho Chi Minh City (Sajgon).

Bezpieczeństwo

Nie ma większego zagrożenia poważną przestępczością.

Waluta i ceny

1,000.00 KHR = 0.247647 USD

W Kambodży, w miejscach turystycznych, można powszechnie płacić dolarami amerykańskimi (można je nawet wypłacać z bankomatów), a czasem także w tajskich bahtach.

obiad w restauracji - od 2$ wzwyż

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - od 10$ (nie licząc biletu wstępu do Angkor Wat)

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 75-100$

Noclegi

tani hotel/hostel - od 2-5$/osobę

hotel średniej klasy - od 50$ za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

od ok.2500-3000zł powrotny bilet lotniczy - Aerosvit z W-wy do Bangkoku i Air Asia do Phnom Penh.

Transport na miejscu

W Kambodży nie ma komunikacji publicznej, cały transport jest w prywatnych rękach. W miastach nie jeżdżą autobusy czy tramwaje.

Autobus. W lepszym lub gorszym stanie technicznym, ale dojedzie gdzie trzeba.

Minibus. Bardzo zatłoczony środek transportu.

Motorek. W miastach popularne jest podwożenie pasażerów na motorku, niedrogie, ale mało komfortowe.

Tuk-tuk - czyli motorek z zadaszoną przyczepką - wygodniejszy niż jazda na samym motorku.

Samochód. Wynajem jest bardzo drogi, a drogi bardzo złe, najczęściej szutrowe.

Łódź. Kursuje przez rzekę i jezioro Tonle Sap i po Mekongu.

Pociąg. Brak linii kolejowych.

Samolot. Jedno wewnętrzne połączenie lotnicze Siem Reap Airways (ok. 60 USD w jedną stronę) - między Phnom Penh i Siem Reap. 

Warto wiedzieć

W autobusach relacji Phnom Penh – Siem Reap i Phnom Penh – Sihanoukville spotyka się zawodowych złodziei.

Kambodża jest popularnym celem „turystyki pedofilskiej”. W miastach wiszą plakaty z numerem infolinii, pod który należy zadzwonić, kiedy zobaczy się coś podejrzanego.   

Kuchnia

Kuchnia Kambodży jest mieszanką kuchni krajów sąsiednich. Jej podstawą jest ryż, który podawany jest tu najczęściej na sypko, gotowany na parze (środkowa Tajlandia). Jada się także makarony sojowe, ryżowe i maniokowe oraz różnorodne sałatki z warzyw surowych jak i kiszonych (Wietnam). Przygotowywanie potraw w woku to wpływ kuchni chińskiej. Z kolei dania takie jak wieprzowina w sosie curry z dodatkiem imbiru, kurkumy oraz tamaryndu, zostały zapożyczone z Birmy. Z kolei z Laosu zaczerpnięto obfite stosowanie chilli, dzięki któremu kuchnia jest bardziej pikantna. W Kambodży jada się dania duszone oraz gotowane na parze, a do ich urozmaicania używa się specjalność Wietnamczyków - sos rybny. Za obowiązkowy składnik posiłków uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków, bulion mięsny czy zupa z zielonych bananów). W południowo-zachodnich regionach, na wybrzeżu jada się sporo owoców morza i ryb,  często do potraw stosuje się kokosy. W mleku kokosowym gotuje się ryby i mięsa, a z miąższu tych owoców przyrządza się pyszne sosy.

Ciekawostką są owady np. chrząszcze, jedzone tu jako chipsy oraz grillowane, faszerowane żaby

Miasta i zabytki

Świątynie Angkoru w Siem Reap - ogromny kompleks khmerskich świątyń, wydartych dżungli, to miejsce, którego nie zapomina się do końca życia; to miejsce, które obiera za główny (często i jedyny) cel przeciętny turysta udający się do Kambodży, trudno więc uniknąć tłumów; koniecznie trzeba spędzić tu przynajmniej jeden pełny dzień od świtu do zmierzchu, wynająć rower zwykły lub elektryczny (trzeba pamiętać, że upał bywa ciężki do zniesienia) i eksplorować świątynie, leżące poza głównym szlakiem zwiedzania.

Phnom Penh  - spokojna stolica; warty odwiedzenia jest Pałac Królewski, Srebrna Pagoda i miejsca związane z tragiczną historią ofiar reżimu Pol Pota: Więzienie S-21 (Tuol Sleng) i Pola Śmierci; Riverside - rejon knajpek i hosteli. 

Jeśli jest taka możliwość, warto odwiedzić khmerskie wesele - rodziny zwykle są dumne z tego, że wśród gości jest biały.

Przyroda

Jezioro Tonle Sap - największe jezioro kraju i zarazem całej Azji Południowo-Wschodniej. Na jeziorze znajduje się wiele pływających wiosek, które przemieszczają się wielokrotnie w ciągu roku w zależności od poziomu wody.

Prowincja Kampong Thom - piękna krajobrazowo, lasy, góry, rzeki i niezwykłe jeziora; wiele starożytnych świątyń.

Phnom Tamao Wildlife Sanctuary (kilkugodzinna wycieczka ze stolicy) - mało znane turystom miejsce, gdzie leczy się dzikie zwierzęta, odbite z rąk przemytników i cyrkowców; zwierzęta chodzą na wolności albo za ogrodzeniem.

Phnom Kulen. Góra niedaleko Siem Reap z sanktuarium buddyjskim na szczycie – miejsce pielgrzymek miejscowych; ładne wodospady, namiastka egzotycznej dżungli, tradycyjne miejsca khmerskich rodzinnych spotkań – szałasy nad strumieniem; dojazd wynajętym autem z kierowcą.

Kratie - możliwość zobaczenia różowych słodkowodnych delfinów podczas rejsu po Mekongu.

Wypoczynek i rozrywka

Sihanoukville. Miejsce dobre do poleniuchowania na plaży z niedrogimi guesthousami niedaleko morza; dobra baza wypadowa do popłynięcia na Wyspę Bambusową (Koh Russei); najbardziej popularne plaże  to Occheuteal Beach i sąsiednia Serendipity Beach - wąskie, piaszczyste plaże i sprzedawcy owoców czy przysmaków.

Snorkeling wokół Wyspy Bambusowej - czysta woda, ładna rafa koralowa i mało turystów.

Rejsy z Sihanoukville na wysepki, w tym na Wyspę Bambusową - jednodniowe lub z noclegiem w bungalowach na którejś z wysp; rejsy po Mekongu.