Globalincentive.pl

państwo w Europie Zachodniej, zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie. "Zielona Wyspa" to łagodne, porośnięte trawą wzgórza, tysiące owiec, atmosfera sielanki na prowincji, niezwykle przyjaźni mieszkańcy, genialne piwo Guinness, wpadająca w ucho tradycyjna muzyka, koniecznie grana na żywo w pubie, to wspaniałe klifowe i górskie krajobrazy, celtycka prehistoria i średniowieczne zamki.  

język urzędowyirlandzki i angielski
język używanyirlandzki i angielski
ustrój politycznyrepublika
stolicaDublin
powierzchnia70,273 km2 (120 na świecie)
liczba ludności4,581,269
gęstość zaludnienia65.2/km2 (142 na świecie)
religiakatolicy (95%), bezwyznaniowcy (3%), anglikanie, wyznawcy judaizmu, pozostali (2%)
PKB/mieszkańca47,751$
walutaeuro (EUR)
kod telefoniczny+353
strefa czasowaUTC +0, czas letni: UTC +1
Wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Irlandii jest paszport bądź dowód osobisty. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu osobistego bądź paszportu.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Irlandii określa się jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. W obrębie wyspy klimat nie jest zbytnio zróżnicowany. Średnie temperatury powietrza wahają się między 4 a 7 °C w styczniu i lutym (najzimniejsze miesiące w roku) natomiast w najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) wynoszą od 14 do 16 °C. Ilość opadów jest różna: od 760 mm na wschodzie do 2540 mm na zachodnim wybrzeżu (w górach). Z opadami trzeba się liczyć w ciągu całego roku. Pogoda jest nieprzewidywalna, deszcz może się zamienić w słońce i odwrotnie nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

 

Najlepiej jechać w okresie od kwietnia do września (średnio najwięcej słońca jest w kwietniu, maju i wrześniu). 

Przepisy prawne

Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE ilość wwożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży podlega ograniczeniom. 

Zdrowie

Szczepienia nie są wymagane, nie występują też żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, choć najczęściej jest ona płatna. Dlatego też przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ (European Heath Insurance Card - EHIC). EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, na zasadach obowiązujących w Republice Irlandii. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Z tego względu wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego zawierającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Bliższe informacje: www.nfz.gov.pl

Udając się do lekarza w Irlandii, należy upewnić się, czy ma on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną (Health Services Executive - HSE, www.hse.ie). Takie kontrakty ma w Irlandii stosunkowo niewielu lekarzy ogólnych (General Practitioners - GP). Listę lokalnych GP jak też specjalistów można uzyskać w lokalnych placówkach służby zdrowia (lokalne oddziały HSE). Przed rozpoczęciem wizyty należy przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i podkreślić, że wizyta ma się odbyć w ramach regulacji UE. Leczenie szpitalne w nagłych wypadkach (tel. pogotowia w Irlandii: 999 lub 112) jest bezpłatne w szpitalach publicznych. Regulacja UE przewiduje także prawo do bezpłatnych lekarstw na podstawie specjalnego rodzaju recept wypisywanych wyłącznie przez lekarzy mających kontrakt z HSE. Gdy pobyt w Irlandii trwa dłużej niż 3 miesiące, karta ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje zastosowania i Polaków obowiązują zasady takie same jak obywateli Irlandii. Prywatna wizyta u lekarza domowego (lekarz ogólny) wynosi od 40 do 50 EUR, u specjalisty - od 100 do 155 EUR. Doba w szpitalu państwowym kosztuje ok. 40 EUR, w szpitalu prywatnym natomiast jest to koszt ok. 600 EUR.

Bezpieczeństwo

Irlandia jest krajem w miarę bezpiecznym. W centrach dużych miast problemem staje się coraz większa liczba narkomanów. Napadów na turystów i rozbojów jest niewiele, zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Szczególnie w dużych miastach problemem są włamania do samochodów, przy czym ubezpieczenia zazwyczaj ich nie pokrywają .

 

Waluta i ceny

1.00 EUR = 1.31523 USD

 

Koszty życia w Irlandii należą do najwyższych w Europie.

 

obiad w restauracji - lunch 6-12 euro (8-15$), obiad od 15 -20 euro (20-26$) wzwyż; popularne fast foody, cena za hamburgera już od 1-2 euro  (1.5 - 2.5$)

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 50-60 euro (65-80$)

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 75 euro (100$) wzwyż

Noclegi

kemping - 7 - 10 euro (9-13$) za osobę

hostel - łóżko w dormitorium od 15 - 20 euro (20-26$) od osoby

bed&breakfast - ok.30 euro (40$) od osoby

Transport tam/z powrotem

lotniczy bilet powrotny w martwym sezonie (listopad) już od 200zł, latem i w okresie świąt znacznie drożej - tanie linie Ryanair czy Wizzair

Transport na miejscu

Nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Samochód. Dobrym pomysłem, szczególnie podróżując w kilka osób, jest wynajęcie auta (www.rentacar-ireland.com). W Irlandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Irlandii i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Nie jest natomiast uznawane międzynarodowe prawo jazdy.

Pociąg. Między ważniejszymi miastami kursują pociągi Eireann (Irish Rail tel. 01-8366222; www.irishrail.ie). Jest to najszybszy sposób podróżowania, jednak sieć kolejowa jest słabo rozwinięta.

Autobus. Bus Eireann (tel. O1-8366111; www.buseireann.ie). Działają również prywatni przewoźnicy. Podróżowanie autobusami jest tańsze niż pociągami, co nadal nie jest tanie. Z reguły bardziej opłacalne jest kupowanie biletu w obie strony. Sieć połączeń nie jest najlepiej rozwinięta.

Autostop. Dobrze działa, tylko trzeba się liczyć z małym ruchem na bocznych drogach i deszczem. 

Warto wiedzieć

Irlandczycy w kontaktach towarzyskich są bardzo otwarci i przyjacielscy, jednak w rozmowach z przypadkowo poznanymi osobami (w pociągu, pubie itp.) należy unikać sporów lub kategorycznych opinii na temat konfliktu w Irlandii Północnej, języka i religii.

Obowiązuje całkowity zakaz palenia w pubach i restauracjach.

Kuchnia

W kuchni irlandzkiej używa się dużych ilości mięsa (wołowina, baranina i wieprzowina), ryb, owoców morza i nabiału. Dania mięsne spożywane na co dzień są niezbyt wyszukane i podobnie jak w Polsce, podawane najczęściej z ziemniakami.

Beef and guinness stew -  baranina duszona z ziemniakami i z cebulą w wywarze z Guinnessa.

Popularne jest fish&chips i zupy (typowa irlandzka zupa to chowder - na bazie bekonu, ryb i owoców morza, podawana z chlebem sodowym). Je się tu także dużo chleba: razowego, sodowego czy tostowego.

Wśród nabiału Irlandczycy preferują sery (dobrze znane marki to Gubbeen czy Cashel Blue). Największe spożycie ryb i owoców morza występuje na zachodnim wybrzeżu kraju z Zatoką Gaillimh. To właśnie hrabstwo Gaillimh słynie z ostryg, które są specjalnością tego regionu.
Wbrew obiegowym opiniom przeciętny Irlandczyk nie jada ostryg.

Wśród napojów dużą popularność cieszy się herbata, pita tu z mlekiem i kawa, którą przyrządza się mocną, czasem z dodatkiem whisky lub bitej śmietany.

Typowe irlandzkie śniadanie podobne jest do brytyjskiego i składa się z: sadzonego jajka, smażonych kiełbasek, smażonego kawała bekonu, zwykle dwóch rodzajów mięsnego puddingu, smażonych pieczarek, fasolki, plasterka pomidora, tostów i herbaty z mlekiem.  

Lżejszą opcją śniadaniową są scones - słodkie bułeczki podawane z masłem i marmoladą. 

Napoje alkoholowe to obok whisky oczywiście słynne irlandzkie piwo - Guinness. Kultura spożycia piwa w Irlandii jest podniesiona do rangi rytuału a puby, w których pije się ciemnego, mocnego Guinnessa (i wiele innych gatunków tego trunku) są ośrodkami życia towarzyskiego Irlandczyków. 

Miasta i zabytki

Dublin – Trinity College ze słynną kolekcją rękopisów; katedra św. Patryka i Kościół Chrystusowy;  muzeum Guinnessa;  Destylarnia Jamensona (The Old Jameson Distillery); słynna artystyczna dzielnica Temple Bar; The Brazen Head - najstarszy pub w Irlandii, którego historia sięga końca dwunastego wieku.

Kilkenny - była stolica Irlandii, zachowało się wiele zabytków średniowiecza np. Kilkenny Castle, St. Canice's Cathedral 

wyspa Skellig Michael – malownicza wyspa z imponującymi ruinami klasztoru, gdzie mnisi codziennie rano pokonywali 500 stromych schodów by złowić na śniadanie ryby.

półwysep Dingle - w Fahan - chatki w kształcie okrągłych uli; muzeum prehistorii celtyckiej; wczesnochrześcijański kościół Gallarus Oratory.

skanseny: żywy skansen Adare,  skansen w Glencolumbkille

ślady prehistorii celtyckiej -  najsłynniejszy dolmen w Irlandii: Poulnabrone; niezwykły megalityczny grobowiec z 3100r.p.n.e.w Newgrange (starszy od egipskich piramid!); Lough Gur Stone Circle (w okolicach Limerick) – największy kamienny krąg w zachodniej Europie.

białe opactwo w Kylemore

cmentarz Clonmacnoise - niesamowite miejsce - największa w Irlandii kolekcja celtyckich krzyży i ruiny zespołu klasztornego.

Rock of Cashel -  potężna budowla sakralno-obronna, tu podobno św. Patryk wyjaśnił tajemnicę Trójcy Św. posługując się trójlistną koniczyną.

imponujące średniowieczne zamki np. w Cahir, Zamek Ross w Killarney, Zamek Blarney, Dunguaire Castle

Ardmore - urocza wioska z 30-metrową okrągłą wieżą.

Doolin - tradycyjna wioska rybacka

wyspy Aran - ostoja irlandzkiej kultury i tradycji: mieszkańcy porozumiewają się po irlandzku i mieszkają w pobielonych chałupach z kamienia z dachami pokrytymi trzciną. 

Przyroda

Park Narodowy Killarney - malownicza sceneria bujnych lasów, pełnych rododendronów (kwitną od maja-czerwca!), mchów i niebieskich jezior; Torc Waterfalls.

Ring Of Kerry - trasa widokowa zaczynająca się od miasta Killarney, przez Killarney National Park trasą N71 później N70. Zatacza się koło jadąc przez góry kończąc na pięknych widokach zatok nad oceanem.

imponujące Klify Moheru – długie na 8km, wysokie do 214m

najwyższe klify w Europie - Slieve League

maskonury i inne morskie ptaki - np. wyspy Skellig

półwysep Dingle, gdzie wzburzone fale oceanu wściekle uderzają o skalisty brzeg w Slea Head.

księżycowa, surowa kraina Burren, która wiosną rozkwita tysiącem kwiatów.

urocze góry Connemara

Wypoczynek i rozrywka

tradycyjna muzyka na żywo w irlandzkim pubie z Guinessem

warto przeżyć choć jeden  festiwal tradycyjnej irlandzkiej muzyki i tańca - np. w Kilcar

warto zobaczyć zawody popularnego futbolu gaelickiego (połączenie rugby i piłki nożnej) lub hurlingu (odmiana hokeja na trawie)

golf - liczne pola golfowe

wyścigi konne

trekking - góry są dzikie, brak wyraźnych oznaczeń szlaków; wiele możliwości wędrówek np. P.N.Killarney (np. wspinaczka na górę Torc czy szlak na przełęcz Dunloe); wspinaczka na najwyższy szczyt kraju, Carrantuohill (1040 m n.p.m).

Kitesurfing, windsurfing - popularne sporty np. plaża Inch w County Kerry

plaże - wiele ładnych plaż, choć pogoda rzadko jest plażowa; plaża Inch w County Kerry, od Bray do Dún Laoghaire pod Dublinem, Clonea Beach w Dungarvan, plaże w Ballybunion