Globalincentive.pl

państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Drugi na świecie kraj pod względem liczby ludności, gdzie mówi się ponad 700 językami jest miejscem, które się albo pokocha albo znienawidzi... Kompletnie odmienna od naszej kultura, niezrozumiałe i intrygujące rytuały, niezwykle kolorowi ludzie, powalające na kolana zabytki, przepiękne szlaki w Himalajach, a z drugiej strony porażające ubóstwo, żebractwo, brud, chaos na ulicach, gdzie nikt nie respektuje przepisów, a wszelkie możliwe pojazdy lawirują wokół świętych krów, fatalne drogi i autobusy, które sprawiają wrażenie jakby miały w ogóle nie ruszyć, a co dopiero dojechać do celu...

Wobec Indii na pewno nikt nie pozostanie obojętny. 

język urzędowyhindi, angielski, dodatkowo 25 języków uznanych za oficjalne w poszczególnych stanach
język używanyhindi, angielski i ponad 700 innych!
ustrój politycznyrepublika
stolicaNew Delhi
powierzchnia3,287,263 km2 (7 na świecie)
liczba ludności1,210,193,422 (2 na świecie)
gęstość zaludnienia367.4/km2
religiahinduiści (80%), muzułmanie (11%), sikhowie (2%), protestanci (1%), katolicy (1%), buddyści i pozost
PKB/mieszkańca1,527$
walutarupia indyjska (INR)
kod telefoniczny+91
strefa czasowaUTC +5:30
Wizy

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.

W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii. Zaleca się wykonanie kopii paszportów i indyjskich wiz wjazdowych, co znacznie przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w tym wizy indyjskiej, w przypadku utraty oryginalnych dokumentów podróży.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Częste cyklony połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15°C u podnóża Himalajów do ok. +28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30°C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36°C. W Delhi dochodzi nawet do +43°C.

Najlepszy okres: od stycznia do kwietnia, w ten sposób uniknąć można deszczy monsunowych oraz zabójczych upałów.

Sezon na wybranie się do Ladakhu: od czerwca do września.

Przepisy prawne

Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.

Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 i więcej lat. Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat.

Istnieje bezwzględny zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej. Za łamanie zakazu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna oraz przepadek sprzętu telekomunikacyjnego.

Zdrowie

Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

 

Bezpieczeństwo

W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi). W przypadku korzystania z taksówek i riksz przy poruszaniu się po mieście ustalanie przed rozpoczęciem podróży opłaty za przejazd i waluty płatności).

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w mieście New Delhi oraz tereny Dżammu i Kaszmir, Assam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

 

Waluta i ceny

100.00 INR = 2.02918 USD

 

Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów.

Indie są krajem tanim, ale trzeba się targować praktycznie wszędzie.

Wstępy do zabytków dla turystów są znacznie wyższe niż dla miejscowych.

 

obiad w restauracji - dla turystów: 2-7$, w jadłodajniach dla miejscowych znacznie taniej

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 10-25$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 40-65$

Noclegi

tani hotel - 4-10$ - pokój dwuosobowy (najdrożej w Mumbaju)

hotel średniej klasy - od 15$ za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

od 1500zł powrotny bilet lotniczy (z Berlina lub Bratysławy do Stambułu i stamtąd Air Arabia do Indii) albo ok.2200-2500zł powrotny liniami Emirates z Niemiec (np. za pośrednictwem TUI), warto sprawdzać też połączenia Finnair Londyn - New Delhi.

Transport na miejscu

Wymagane jest specjalne zezwolenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Samochód. Zaleca się powstrzymanie od samodzielnego kierowania pojazdami drogowymi z uwagi na specyfikę ruchu drogowego (fatalny stan nawierzchni dróg, nieprzestrzeganie przez kierowców zasad ruchu drogowego, zły stan techniczny wielu pojazdów, lekceważenie podstawowych zasad korzystania z pojazdów zmechanizowanych, częste wypadki). Obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy i ruch lewostronny.

Pociąg. Najlepszy sposób podróżowania po Indiach. Pociągi są bardzo tanie, wprawdzie lubią się spóźniać, ale prędzej czy później do celu docierają; na długich trasach warto kupować miejsca leżące!; na trasach do największych miast bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem (jeśli nie ma już biletów, można próbować wejść do pociągu i dać łapówkę konduktorowi, to jest szansa, że za jakiś czas miejsce się znajdzie).

Autobus. Tam, gdzie nie ma pociągów, trzeba jechać autobusem. Pojazdy są często w opłakanym stanie, często niesamowicie zatłoczone, a drogi fatalne i niebezpieczne. Można jeździć też autobusami dla turystów (bilety kupuje się w hostelach i guesthousach), autobusy są wtedy lepsze, ale i droższe.

Minibus. Popularny środek transportu, zwłaszcza w górach.

Jeep. Do niektórych miejsc w górach można dojechać tylko wynajętym jeepem (warto zebrać grupę kilku osób).

Taksówki. Cenę trzeba ustalać z góry!

Riksze i motoriksze. Bardzo dobry krótkodystansowy środek transportu. Cenę warto ustalać z góry. Riksze są bardzo tanie, dajmy - szczególnie rikszarzom rowerowym - troszkę zarobić! Są bardzo biedni i wykonują bardzo ciężką pracę.

Samolot. Możliwe są przeloty wewnątrz kraju liniami India Airlines, Kingfisher i Spice Jet, ale jest to dość drogi, w porównaniu do pociągów czy autobusów, środek transportu.

 

Warto wiedzieć

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Zdarza się, że nawet dla pasażerów posiadających rezerwacje nie starcza miejsc w samolotach i są oni przenoszeni na loty w dniu następnym. Celem uniknięcia takich sytuacji zaleca się potwierdzanie rezerwacji u przewoźnika na 72 godziny przed planowanym lotem oraz przybywanie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

W miesiącach od grudnia do lutego pasażerowie podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą liczyć się z częstymi, wielogodzinnymi opóźnieniami w lotach. W okresie tym w Delhi występują bardzo gęste mgły paraliżujące pracę lotniska.

Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków. 

Kuchnia

Kuchnia indyjska od wieków bazuje na ryżu (znanych jest prawie 30 sposobów jego gotowania). Ze względu na rozpowszechniony tu wegetarianizm, dania często komponuje się z fasoli, grochu, soczewicy i owoców. Ziemniaki nie są zbyt często stosowane. W skład potraw mięsnych wchodzi drób, ryby, baranina, jagnięcia i mięso kozie. Hindusi z powodów religijnych nie jedzą wołowiny, steka zjeść można za to w rejonach, gdzie żyją muzułmanie. 

Według Hindusów żywność jest darem niebios i dlatego przygotowywanie i spożywanie posiłków wymaga szczególnej uwagi, skupienia, szacunku i powagi. Kucharz jest zawsze schludnie ubrany i nigdy nie próbuje potraw podczas gotowania. W całych Indiach hołduje się tradycji przygotowywania 2, a nawet 3 dań, które często składają się z soczewicy, ryżu, marynat i jogurtów. Posiłek podaje się na okrągłych tacach, na których ustawia się okrągłe miseczki z daniami z mięs. W domu i wielu restauracjach je się palcami (prawej ręki). Na deser podaje się orzechy, owoce i nasiona a na koniec posiłku podaje się napój z korzeni. Hindusi stosują w celu uszlachetniania potraw, wiele przypraw, takich jak przyprawy korzenne, zioła i aromatyczne warzywa. Specyficzną, tradycyjną przyprawą jest gram masala (czarodziejska przyprawa). Nie ma ona określonego przepisu, każdy przygotowuje ją indywidualnie, a jej sposób przyrządzania stanowi najbardziej strzeżoną tajemnicę domu. W kuchni indyjskiej stosuje się niezliczoną ilość odmian curry, stąd potrawy często są bardzo pikantne.

Zamiast chleba, praktycznie do każdego dania, jada się chapati - placki z mąki, soli i wody.

Tradycyjna indyjska herbata - czaj - jest bardzo słodka, podawana z mlekiem i przyrządzana z dodatkiem korzennych przypraw. Hindusi piją ją zawsze i wszędzie.

 

Poniżej kilka popularnych indyjskich dań:

 

Dal - danie z soczewicy, grochu lub fasolki. Ziarna są długo gotowane, a następnie rozgniatane na gęstą papkę i doprawiane pikantnymi przyprawami.

Masala Dosa - danie pochodzące z południowych Indii, podawane tam najczęściej do śniadania. To cieniutkie naleśniki dosa, wypełnione różnymi dodatkami.

Samosy - pierożki smażone w gorącym tłuszczu z pikantnym warzywnym nadzieniem.

Biryani - podstawowym składnikiem jest ryż Basmati, łączony jest on z przyprawami takimi jak kardamon, imbir, chili, czosnek i szafran. Następnie dodawane są warzywa lub mięso, najczęściej baranina.

Kurczak tandoori - ze specjalnego glinianego pieca opalanego węglem drzewnym.

Chicken tikka – pieczony kurczak doprawiany mieszanką curry.

Lassi - pyszny napój na bazie jogurtu naturalnego (curd) i przypraw takich jak mięta, sól, pieprz lub na słodko z dodatkiem owoców. 

Miasta i zabytki

New Delhi - ogromna metropolia, która może przytłaczać; w starym Delhi Czerwony Fort, Wielki Meczet; w nowej części jest czysto (!), spokojnie i zielono (motoriksze i riksze nie mają tu wstępu), można w spokoju kontemplować zabytki: imponującą 70-metrową wieżę Qutb Minar czy Grobowiec Humajana.

Agra - niepowtarzalny grobowiec Tadż Mahal i niesamowity czerwony Agra Fort.

Fatehpur Sikri (40km od Agry) - opuszczone miasto - dziś można oglądać wspaniałe mury obronne, Wielki Meczet, ruiny miasta i niesamowity grobowiec Szejha Salima Ćisztiego z koronkowego białego marmuru.

Jaisalmer - "Złote miasto" na pustyni Thar w Radżastanie; złocistożółty fort otoczony jest murem, który wydaje się być ulepiony z plasteliny; wewnątrz kryje się pałac, dżinijskie świątynki i urokliwe domy; charakterystyczny kolor pochodzi od materiału - żółtego piaskowca.

Jaipur - "Różowe miasto" w Radżastanie - Hawa Maral (Pałac Wiatrów), Księżycowy Pałac (siedziba maharadży), obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar.

Amber  (niedaleko Radżastanu) - fort i pałac - piękna okolica!

Jodhpur - "Niebieskie miasto" w Radżastanie - imponujący fort Meherangarh i duża część domów pomalowana na niebiesko, dla chłodu w upały i dla odstraszenia komarów.

Udaipur - malowniczo położone, klimatyczne miasteczko nad jeziorem Pićola - rezydencja Bagore-ki-Haveli, Lake Palace - największy zespół pałacowy w Radżastanie i bogato zdobiona dżinijska świątynia Jagdish.

artystyczna wioska - skansen Shilpgram (niedaleko Udaipuru) - kapitalne chatki z błota i domy z różnych rejonów Indii, możliwość podpatrzenia artystów przy pracy - przy malowaniu bielonych ścian w świetne wzory.

Mt.Abu - kompleks świątyń dżinijskich w Dilwarze - prawdziwe arcydzieło! Precyzja wykonania i ilość wyrzeźbionych detali w białym marmurze powalają na kolana. Rzeźbienia są wielopoziomowe, tworzą skomplikowane żyrandole, zwisające z sufitu kwiaty lotosu czy bardzo złożone sceny z udziałem ludzi i zwierząt.

jaskinie Ellora (niedaleko Aurangabadu) - kompleks 34 jaskiń, powstałych od V-XIw., należących do trzech religii: hinduistycznej, buddyjskiej i dżinijskiej; największą jest świątynia Kailasa - podobno największa na świecie budowla monolityczna, czyli wyciosana z jednego skalnego bloku (Ellora znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).

jaskinie Ajanta (niedaleko Aurangabadu) - mnisi buddyjscy wykuli w skałach 30 jaskiń, w których powstały świątynie i klasztory buddyjskie; wszystkie obiekty są pięknie zdobione rzeźbami i freskami, a do dzisiejszego dnia zachowały się w bardzo przyzwoitym stanie (Ajanta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Khajuraho - genialny kompleks świątyń erotycznych ze scenami z Kamasutry - to trzeba zobaczyć!

Varanasi (Uttar Pradesh) - święte miejsce hindusów, którzy przybywają tu na starość, żeby ich ciała zostały spalone nad świętą rzeką Ganges i wrzucone do rzeki; można zobaczyć rytuały kremacji, puje - kolorowe, hinduistyczne obrzędy religijne, przepłynąć się łódką po Gangesie (szczególnie warto o wschodzie słońca, kiedy to w wodach świętej rzeki hindusi dokonują świętych ablucji), obejrzeć imponujące ghaty (schody schodzące do rzeki), pałace nad Gangesem i Złotą Świątynię, a przede wszystkim oglądać zdumiewające życie miejscowych, wśród świętych krów i niewyobrażalnego chaosu i brudu. 

Kalkuta (Kolkata) - Victoria Memorial i widowisko "światło i dźwięk", tańczące fontanny nieopodal; jedyne miejsce na świecie, gdzie funkcjonują jeszcze "ludzkie riksze", czyli napędzane jedynie siłą idącego człowieka.

Mumbaj (dawniej Bombaj) - ogromne, głośne miasto; słoniowe jaskinie i kompleks świątyń Walkeśwary;  Brama Indii – łuk o wysokości 26 m – największa atrakcja turystyczna i miejsce spotkań; główny dworzec kolejowy Bombaju z końca XIX wieku; Poczta Główna z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla i białych kamieni z Dhrangdy; Regal Cinema – jedno z najstarszych kin w Bombaju, otwarte w 1933r.

Amritsar - stolica Pendżabu, święte miasto sikhów, niesamowita Złota Świątynia; warto zobaczyć codzienne zamykanie granicy indyjsko–pakistańskiej w Wagah k. Amritsar. 

Mysore (południowe Indie, stan Karnataka) - wieczorna iluminacja pałacu maharadży.

Leh (Ladakh) - klasztory Hemis i Tikse.

Gangtok (Sikhim) - Instytut Tybetański, a także ośrodek kultu religijnego buddystów; buddyjskie klasztory w otoczeniu Himalajów.

Darjeeling - klasztor Bhatija Basti – gdzie odkryto Tybetańską Księgę Zmarłych, North Point- najstarsza w Indiach pasażerska kolej linowa łącząca Darjeeling z Singla Bazar; Instytut Alpinizmu i Tenzing Norgay House – dom pierwszego ze zdobywców Everestu;  kraina herbaty u stóp Himalajów.

Goa i Kerala. Stany kolonizowane przez Portugalczyków są różne od reszty Indii głównie z powodu chrześcijaństwa. Teatr Katakali w Kerala - aktorzy w charakterystycznych strojach i maskach prezentują za pomocą tańca dawne indyjskie legendy i wierzenia.

Hampi (Karnataka) - wioska, która leży na miejscu dawnej stolicy hinduskiego państwa Widźajanagar, której pozostałości zachowały się do dzisiaj (UNESCO); plantacje bananowe; bardzo przyjemne miejsce na wypoczynek.

Konârak (Orisa) - Świątynia Słońca

Malowanie dłoni henną - np. w Delhi na Pahar Ganj.  

Przyroda

Park Narodowy Keoladeo (niedaleko Fatehpur Sikri) - niesamowite ptasie sanktuarium.

Park Narodowy Khaziranga (Assam) – nosorożce, słonie, tygrysy, pantery, niedźwiedzie.

Park Narodowy Bandhavgarh - największa populacja tygrysów w Indiach.

Rezerwat biosfery Nilgiri, Parki Narodowe Bandipur i Nagarhole (Karnataka i Tamil Nadu) – słonie, tygrysy.

Park Narodowy w Sundarban - w delcie Gangesu - największy na świecie teren lasów namorzynowych. W parku żyje wiele gatunków rzadkich oraz zagrożonych wyginięciem, w tym tygrysy, ssaki wodne, ptak oraz gady.

Himalaje - Leh w Ladakhu – 3500 m.n.p.m. - zapierające dech w piersiach widoki; droga z Leh do Manali!; Tsomori Ri – ostoja dzikiego ptactwa i świstaków; Dolina Nubry - piaszczyste wydmy, dwugarbne wielbłądy; Park Narodowy Manas - tygrysy, świnie karłowate, indyjskie nosorożce i słonie; Park Narodowy Nanda Devi (trudno dostępny; lampart śnieżny, himalajskie piżmowce oraz nachury) oraz Park Narodowy Dolina Kwiatów (znany z alpejskich kwiatów i wyjątkowego piękna natury, jest także domem dla rzadkich i wymierających gatunków zwierząt, takich jak azjatyckie niedźwiedzie czarne, lamparty śnieżne, niedźwiedzie brunatne i niebieskie owce).  

Wypoczynek i rozrywka

plaże - Goa - specyficzna atmosfera, dawne królestwo hipisów, Palolem Beach; dość ładne plaże na południe od Gokarny, szczególnie Paradise Beach; najpiękniejsze plaże w archipelagu Andamanów (Neil lub Havelock).  

nurkowanie - Andamany i Nikobary.

wielbłądzie safari na pustyni Thar - wycieczki z Jaisalmeru - kapitalne dżinijskie świątynki po drodze, kulminacją safari są ładne wydmy (tu niesamowity nocleg pod gwiazdami) -  wycieczka dla tych, co jeszcze nie próbowali jazdy na wielbłądzie.

safari w celu zobaczenia tygrysa bengalskiego (jeep) - np. Park Narodowy Bandhavgarh (niedaleko Umaria) albo Park Narodowy Kanha.

trekking - Ladakh (od dwudniowych tras po miesięczne), Sikkim - w okolicach Kanczendzongi, Himachal Pradesh - w okolicach Dharamsali.