Globalincentive.pl

największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne (hiszp.: plazas de soberanía), w skład których wchodzą dwie hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla, oraz liczne niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej. Kraj fantastycznych zabytków architektury,  będących niejednokrotnie mieszanką kultur chrześcijaństwa i islamu, kraina słońca,  południowego temperamentu, flamenco, walk byków, wspaniałych krajobrazów, słynnych nadmorskich kurortów, ale i wyludnionych parków narodowych i surowych gór.

 

język urzędowy

hiszpański (w niektórych regionach urzędowymi językami są także: baskijski, galicyjski, ka

język używanyhiszpański (kastylijski), kataloński, baskijski i inne
ustrój politycznymonarchia parlamentarna
stolicaMadryt
powierzchnia504,030 km2 (51 na świecie)
liczba ludności46,196,278
gęstość zaludnienia91/km2 (112 na świecie)
religiakatolicy (96%), muzułmanie, protestanci, pozostali (4%)
PKB/mieszkańca33,298$
walutaeuro (EUR)
kod telefoniczny+34
strefa czasowaczas zimowy UTC +1, czas letni UTC +2
Wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym.

Najlepszy okres do zwiedzania Hiszpanii to wiosenne i letnie miesiące (maj-wrzesień). Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, na południu do 45ºC. Na aktywne zwiedzanie najlepiej wybrać okres od maja do czerwca oraz wrzesień - jest taniej, ciepło i nie ma tłumów. 

Południe Hiszpanii jest ciepłe nawet zimą, temperatury nawet ok.20 stopni, kwitną kwiaty i dojrzewają pomarańcze.

Przepisy prawne

Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami. Karane jest samo posiadanie narkotyków, gdy zachodzi podejrzenie, że miały one służyć do rozpowszechniania. Wysokim karom podlega także przemoc domowa.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie. Mają do niej dostęp wszystkie osoby mające stałe zameldowanie oraz turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.

Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Hiszpanii. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 40 do 60 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 EUR.

Bezpieczeństwo

Z powodu zagrożenia ze strony terroryzmu międzynarodowego oraz ETA kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Należy uważać na rabusiów na motocyklach lub motorowerach, którzy wyrywają torebki przechodniom, a także na celowe przebijanie opon samochodowych i kradzieże pod pretekstem pomocy.

Waluta i ceny

1.00 EUR = 1.31408 USD

 

obiad w restauracji - 10-20$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 40-50$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 100-150$

Noclegi

hostel - łóżko w dormitorium - 15-30$

tani hotel - 25-40$ za pokój

hotel średniej klasy - 40-60$ do 80-105$ (w popularnych miejscowościach) za pokój

Transport tam/z powrotem

od ok.300-350zł powrotny, tanie linie np. Ryanair

od ok.700zł powrotny - Wyspy Kanaryjskie przez Anglię czy Niemcy

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Samolot. Warto na dłuższych trasach, czasem taniej niż pociąg czy autobus.

Samochód. Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. Nie jest drogo, bardzo dobre drogi.

Autobus. Komfortowe autobusy, tańsze niż pociąg.

Pociąg. Stosunkowo niedrogie są koleje regionalne; warto jeździć pociągami, jeśli posiada się kartę EURO26 lub ISIC (uprawniają do 25% zniżki); pociągi wygodne i szybkie, czasem miewają opóźnienia.

Prom. Dobre połączenie na wyspy (można zabierać samochody) czy do Maroka; raczej drogie.

Autostop. Mało popularny, najlepiej pytać na stacjach benzynowych (najłatwiej o podwózkę ciężarówką).

Taksówki. Drogie, płatne wg taksometru, taksówkarze raczej nie mówią po angielsku

 

Warto wiedzieć

W wielu hotelach do zameldowania nadal preferowany jest paszport. Może się zdarzyć, że dowody osobiste nie będą akceptowane. Kradzież dokumentów należy zgłosić na najbliższym posterunku policji

W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (rozmowa na koszt abonenta) - nr 900990481. Firmy przekazujące pieniądze, np. Western Union, umożliwiają błyskawiczny przelew pieniędzy, które można pobrać w Hiszpanii w wielu biurach podróży i bankach na podstawie dokumentu tożsamości i numeru-hasła ustalonego z nadawcą.

Ceuta i Melilla, dwa miasta stowarzyszone z Hiszpanią i mające status wspólnot autonomicznych, leżą na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Choć stanowią część terytorium hiszpańskiego, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że o ile wjazd do nich z Półwyspu Iberyjskiego nie stanowi żadnego problemu, to powrót na Półwysep zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży. Ceuta i Melilla nie należą do Unii Celnej i mają odrębne, korzystne dla turysty, przepisy celne: przy zakupie towarów nie płaci się podatku VAT. Wyspy Kanaryjskie, choć należą do Unii Celnej, nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, toteż tam również nie ma zastosowania podatek VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.

Kuchnia

Kuchnia hiszpańska jest bardzo zróżnicowana - każdy region kraju ma swoje specjały i inną tradycje kulinarną. Wszystkie te regionalne kuchnie łączy: oliwa z oliwek, czosnek, chleb i obowiązkowe przy każdym daniu wino. Oliwa z oliwek jest szczególnie popularna na południu kraju w rejonie Andaluzji i Giblartaru, gdzie stosuje się ja do wszystkich potraw, w tym tak rozpowszechnionych tu dań smażonych. Czym dalej na północ, potrawy smażone ustępują pieczonym, a w rejonie Madrytu najpopularniejsze jest z kolei duszenie. W rejonach północnych do smażenia używa się najczęściej smalcu.

W Hiszpanii jada się duże ilości różnego gatunku mięs, warzyw, potraw mącznych i oczywiście ryb i owoców morza (tych ostatnich używa się do jednej z najbardziej znanych potraw kuchni hiszpańskiej - paelli; najsłynniejszym galisyjskim przysmakiem jest ośmiornica (pulpo)). Innymi na wskroś hiszpańskimi daniami są: tortilla, gazpacho (pomidorowo-paprykowo-czosnkowy chłodnik), empanada – delikatne ciasto na ostro z pysznym nadzieniem (np. z tuńczyka).

Calçot i Calçotada - potrawa katalońska, głównie jedzona na przełomie lutego i marca, przypomina nasze polskie pory, które piecze się na wolnym ogniu i podaje z sosem romesco, połączone z fiestą (Calçotada) .    

Miasta i zabytki

Madryt. Duże i głośne miasto; piękna starówka,  Pałac Królewski, katedra, pomnik Cervantesa z Don Kichotem i Sancho Pansą, park Retro, ciekawe muzea (Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Sztuki Współczesnej Reina Sofía); największy europejski pchli targ – Rastro.

San Lorenzo de El Escorial (okolice Madrytu) - ogromny kompleks klasztorno-pałacowo-biblioteczny.

Barcelona (Katalonia). Pozytywny klimat. Wyjątkowa architektura Gaudiego, w tym unikatowa Sagrada Familia; wspaniałe secesyjne kamienice, Park Guel, port; w weekendy późnym wieczorem odbywa się wyjątkowy spektakl wody, światła i muzyki "Magiczne Fontanny".

Tarragona (Katalonia) - miasto zabytków, gł. z okresu rzymskiego.

Sanktuarium Montserrat (Katalonia) - klasztor benedyktyński z Czarną Madonną.

Sewilla (Andaluzja).  Kolorowe miasto o orientalnym charakterze; piękny arabski alkazar (pałac mauretański) i największa w Hiszpanii katedra; Złota Wieża oraz spektakularny plac Plaza España; Wielki Tydzień - procesje zakapturzonych bractw religijnych, które noszą na ramionach rzeźby i obrazy nawiązujące do Męki Pańskiej; fiesty kwietniowe.

Malaga (Andaluzja). Położone nad samym morzem, jest tu plaża i port; miasto Picassa i Banderasa; piękna katedra i zamek; dużo barów, klubów.

Kordoba (Andaluzja). Mezquita - przebudowany na katedrę meczet, jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu; piękna starówka, rzymski most, alkazar, urzekające parki.

Grenada (Andaluzja). Alhambra - warowny zespół pałacowy - koronkowe dekoracje, mozaiki i piękne ogrody Generalife;

Nerja (Andaluzja)- "Taras Europy"- zabudowania wysunięte na półce skalnej nad powierzchnię wody.

Segowia (Kastylia). Świetny rzymski akwedukt, wspaniała gotycka katedra i piękny alkazar.

Santiago de Compostela (Galicja) - meta najstarszego szlaku pielgrzymkowego chrześcijaństwa - Drogi Św.Jakuba; wspaniała średniowieczna katedra i ładna starówka.

Ourense (Galicja) - zadziwiające gorące źródła w samym środku miasta

Salamanka (Kastylia i Leon) - najsłynniejszy kompleks uniwersytecki, piękna katedra i muszelkowy dom Gaudiego.

Leon (Kastylia i Leon) - bardzo ładna starówka z katedrą gotycką, dom Gaudiego i znana dzielnica barów i restauracji; najciekawiej w czasie Wielkiego Tygodnia.

Toledo (Kastylia-La Mancha) - jedno z najpiękniejszych miast, starówka wpisana na listę UNESCO; miasto trzech kultur: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu; katedra,  alkazar, dom El Greco, synagoga, meczet, liczne kościoły.

Walencja (Walencja). Popularne miejsce wypoczynkowe;  futurystyczne budowle Miasta Sztuki i Nauki, planetarium i oceanarium, piękna starówka.; 14-19 marca - wspólnota autonomiczna świętuje fallas – spektakularna fiesta.

San Sebastian (Kraj Basków)-  położone nad malowniczą zatoką, wspaniałe punkty widokowe, festiwal filmowy.

Bilbao (Kraj Basków) - Muzeum Guggenheima - futurystyczna architektura muzeum; ładna starówka.

„Tablao” - lokal, w którym odbywają się pokazy flamenco, w Andaluzji.

walki byków (Pampeluna, poza tym gł. południe kraju) - kontrowersyjne

Przyroda

ciekawe parki narodowe (szczególnie dużo ptaków) np. Parc Natural Des Pirineos Orientales (kolczasta makia), Parc Natural Aiguamolls de L'emporda (mokradła), Parc Natural del Delta de L'ebre (delta rzeki Ebro), Parque Natural del Cabo de Gata - Nijar (kwitnące agawy), Parc Natural del Entorno de Donana  (dawniej królewskie tereny łowieckie - dziś najlepiej znany przyrodniczy rejon Hiszpanii; wędrujące wydmy, lasy piniowe i nadmorskie bagna),  Parc Nacional Coto la Donana (dęby korkowe), Parc Nacional Monfraguee (wspaniałe dęby), Parque Nacional De Ordesa y Monte Perdido (Pireneje; wodospady, urwiska, wąwozy i lodowce).

Malaga - Jardines de Pablo Ruiz Picasso - ogromne, rozłożyste drzewa, których korzenie mają po kilka metrów wysokości

 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - najbardziej znane kąpieliska na Costa del Sol (Andaluzja)- w dużej mierze plaże kamieniste i Costa Brava (Katalonia) - drobny żwir (jedne i drugie mocno zabudowane); spokojniejsze i piękniejsze: Vigo (Galicja), Costa de la Luz w okolicach Kadyksu, bądź Costa Cálida; Wyspy Kanaryjskie (szczególnie Fuerteventura).

wycieczki piesze, trekking - góry Montserrat,  Park Narodowy Cabo del Gato, szlaki pielgrzymkowe św.Jakuba, góry Sierra Nevada (Alpujarras); Wulkan Pico del Teide - Teneryfa, trasy na wyspie La Gomera.

nurkowanie - Park Narodowy Cabo del Gato (Andaluzja) - rezerwat biosfery UNESCO;  krystalicznie czysta woda.

winsurfing, żeglarstwo i inne sporty wodne - europejska stolica tego sportu - Tarifa i okoliczne Chica, Los Lances, Valdevaqueros, Bolonia, Los Alemanes (en Sahara de los Atunes).

wspinaczka skałkowa - Andaluzja: San Bartolo, Cahoorros, Torcal de Antequera, Desplomilandii, El Chorro-Cańon, Cańon de Manilva czy Rio de la Venta.

życie imprezowe - Ibiza i inne popularne miejscowości wypoczynkowe