Globalincentive.pl

państwo usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag rozciąga się niemal południkowo od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu; składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Kraj Kwitnącej Wiśni, super nowoczesnych miast, ale i wspaniałych pałaców, zamków i świątyń, kraina imponujących wulkanów, gorących źródeł, walk sumo, ojczyzna sushi i niepowtarzalnej instytucji gejszy.   

język urzędowyjapoński
język używanyjapoński, okinawa, koreański, chiński, angielski
ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
stolicaTokio
powierzchnia377 835 km² (63 na świecie)
liczba ludności127,960,000 (10 na świecie)
gęstość zaludnienia337.1/km2 (38 na świecie)
religiawyznawcy shintoizmu i buddyzmu (85%), taoiści, chrześcijanie i pozostali (15%)
PKB/mieszkańca45,774$
walutajen (JPY)
kod telefoniczny+81
strefa czasowaUTC +9
Wizy

Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Japonii do 90 dni pobytu, w celach: turystycznym, prywatnym, służbowym. Przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Odmowa poddania się tej procedurze, uniemożliwi wjazd do tego kraju.

Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie, ale ich brak może mieć wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, w przejściu granicznym.

Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu. Urzędnicy imigracyjni mogą poprosić o udokumentowanie posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklarowanym celem podróży. Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii. Przy wjeździe bez wizy - do 90 dni - paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii. W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.

 

Klimat (kiedy jechać)

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, którego zasięg obejmuje wyspy i kształtuje morski charakter klimatu kraju.

Japonia położona jest w aktywnym sejsmicznie rejonie świata, stąd powszechne zjawiska trzęsienia ziemi. Występuje tu zjawisko pory deszczowej, tajfuny, zdarza się tsunami.

Klimat kraju jest uciążliwy latem. Jest zróżnicowany na poszczególnych wyspach. Latem do Japonii dociera monsun, przynosząc wilgotność rzędu 90%, opady (nie codzienne) i wysoką temperaturę rzędu 35 stopni. Należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV, w celu ochrony przed agresywnym słońcem. Lato (od 1 lipca do 31 sierpnia) to jedyna pora, kiedy można oficjalnie zdobyć Fuji i bezpiecznie wędrować przez Alpy Japońskie.

Warto odwiedzić Japonię na wiosnę (koniec marca - początek kwietnia), by zobaczyć kwitnące sakury, czyli słynne wiśnie. Jest wówczas jeszcze raczej chłodno (ok. 15 stopni) i niewiele pada.

Jesienią, po wrześniowych tajfunach, warto odwiedzić Japonię ze względu na barwy tej pory roku, a szczególnie czerwone liście klonów.

Zima we wnętrzu kraju bywa śnieżna, co może utrudniać podróżowanie. Przez cały rok jest dobra pogoda na archipelagu Wysp Riukiu.

Najwięcej słońca wrzesień-listopad, marzec-maj. 

Przepisy prawne

Prawo japońskie jest bardzo surowe dla przemycających narkotyki, broń amunicję i materiały pornograficzne. Przedłużenie pobytu bez ważnej wizy uznawane jest za przekroczenie przepisów imigracyjnych i zagrożone karą wydalenia z Japonii na własny koszt, z zakazem wjazdu na jej terytorium przez 5 lat.

Zdrowie

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych w Japonii. Nie wymaga się zaświadczeń o szczepieniach od osób przyjeżdżających do Japonii. Kwarantanną objęci są wyłącznie obywatele tych państw, które zostały uznane za zagrożone epidemią. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe (np. układu krążenia) powinny wiedzieć, że zdarzają się tu zmiany ciśnienia nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia a latem jest tu wyjątkowo duszno i parno. Alergicy powinni mieć na uwadze koncentrację alergenów przez cały rok (pleśni, grzybów, pyłków kwitnących roślin ). Dlatego celowe jest zabranie ze sobą zapasu leków na cały okres pobytu. Warto mieć list od lekarza, w jęz. angielskim, przydatny w razie kontroli celnej. Tylko niektóre leki importowane do Japonii można kupić w American Pharmacy w Tokio, w dzielnicy Ginza. Podstawowe leki można kupić w większych sklepach. W zakresie usług medycznych panuje duża konkurencja, stąd różnice w ich cenach: koszt wizyty lekarskiej może wahać się od ok. 8 do 30 tys. JPY, doba pobytu w szpitalu kosztuje od 10 do 30 tys. JPY, plus kilka tys. JPY za wyrobienie specjalnej karty pacjenta. Zdarzenia nagłe, wymagające wezwania karetki i badania - to usługi kosztujące nawet 80 tys. JPY.

Ceny usług stomatologicznych również są zróżnicowane (np. ekstrakcja zęba to cena od 5 do 10-15 tys. JPY). Z lekarzem można porozumieć się zazwyczaj tylko w jęz. japońskim, niekiedy w jęz. angielskim.

W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest znikome, rzadko zdarzają się rozboje, gwałty, kradzieże, morderstwa. Należy jednak zachować ostrożność w mało uczęszczanych miejscach w nocy oraz w dzielnicach rozrywki. Młode, atrakcyjne kobiety muszą być wyczulone na propozycję pracy w charakterze hostessy (tzw. pracodawcy oczekują rozszerzonego zakresu usług). Należy pamiętać, że Japonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Waluta i ceny

100.00 JPY = 1.30395 USD

 

Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.

Pieniądze można wymieniać w bankach lub nielicznych kantorach wymiany walut okazując paszport.

 

obiad w tanim barze - 4-10$; Obento (gotowe danie do podgrzania w mikrofalówce w sklepach typu 7/11, Lawson) - ok.3$; obiad w restauracji - od ok. 40$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 45-65$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 130$

Noclegi

kemping - od 8$ / osobę

schronisko młodzieżowe - łóżko w dormitorium - od 25-40$ / osobę

tradycyjny zajazd - ryokan - od 130$ / osobę

hotel w Tokio - pokój jednoosobowy od 90 - 230$ i więcej 

Transport tam/z powrotem

powrotny od 2600-3200zł - Aeroflot przez Moskwę lub Finnair

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii.

Samochód. Obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce nie jest uznawane przez tutejsze władze. Procedura ubiegania się o japońskie prawo jazdy uniemożliwia wypożyczenie i prowadzenie pojazdu podczas krótkiego pobytu turystycznego w tym kraju.  Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Parkowanie - tylko w wyznaczonych miejscach. Turysta może wynająć motocykl.

Autobus.  Na dłuższych odcinkach warto pomyśleć o nocnych przejazdach (oszczędza się na noclegu). Autobusy są punktualne, klimatyzowane, o wysokim standardzie.

Kolej. Bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń. Najszybszy sposób przemieszczania się, pociągi są  punktualne, bezkolizyjne i dojeżdżają do centrum miasta. Warto pomyśleć o wykupieniu Japan Rail Pass.

Samolot.  Bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń. Droga opcja.

Prom/łódź-tramwaj. Bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń.

Autostop. Raczej nieznany, można jedynie dogadywać się z kierowcami na stacjach benzynowych.

W Tokio (i wielu innych dużych miastach) doskonale funkcjonuje metro, tramwaj i kolej podmiejska. Środki transportu są szybkie i punktualne jednak większość informacji na ich temat jest w jęz. japońskim.

Taksówki - dość drogie.

 

Warto wiedzieć

Japonia jest odmiennym kulturowo krajem i kieruje się odrębnymi zasadami obyczajowymi. Japończycy są narodem tolerancyjnym, należy jednak unikać niezręcznych sytuacji, respektować miejscowe zwyczaje. Nie powinno się śmiać i żartować z Japończyków (np. ze sposobu chodzenia czy ubierania się Japonek), wchodzić w butach do domu lub świątyni. Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. Przywiązuje się tu dużą wagę do statusu poznawanego człowieka, do jego wykształcenia, miejsca pracy. Stąd też ważna jest w tym kraju wizytówka. Nie ma zwyczaju dawania napiwków. Przed wejściem do metra, pociągu, autobusu należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. Bilety do metra i pociągów JR kupuje się w automatach, zaś opłatę za jazdę autobusem uiszcza się bezpośrednio u kierowcy. Przejazd, niezależnie od długości trasy kosztuje 200-210 JPY. Przyjęte jest poruszanie się lewą stroną chodnika, schodów.

Odradza się zwiedzanie muzeów w dni świąteczne ze względu na dużą liczbę odwiedzających.

Kuchnia

Japończycy wykorzystują w kuchni bardzo dużo ryb i owoców morza. Jada się tu wiele dań z surowych ryb i wodorostów. Dużą popularnością cieszą się również zupy, a także jedzenie mięs, ryb i warzyw zanurzanych we wrzątku.

Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno tak, aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku. Charakterystyczne są drobne dania z misternie ułożonych składników. W Japonii popularne są potrawy przygotowywane bezpośrednio na stole.

Obok sosu sojowego, tofu (serek sojowy), miso (pasta ze sfermentowanej soi), alg morskich i sake (wino ryżowe) narodowym daniem Japończyków jest oczywiście sushi. Sushi to kombinacja przyprawionego ryżu i surowej ryby.

Okonomiyaki - smażone ciasto z różnorodnymi dodatkami – rybą, warzywami, owocami morza - bardzo smaczne!

Piwo Asahi – bardzo dobre, szczególnie smakuje w gorące dni.

Tradycyjna zielona herbata – matcha, pita z bardzo słodkim ciasteczkiem, w którejś ze świątyń w Kioto 

Miasta i zabytki

Tokio (Honsiu) - wielkie, pulsujące miasto, zaskakująco czyste i świetnie zorganizowane; rozrywka w Roppongi i Shinjuku, muzea w Ueno-koen, świątynia Meiji-jingu; koniecznie trzeba wjechać na 52 piętro jednego z drapaczy chmur, gdzie na górze są restauracje - można podziwiać rewelacyjną panoramę miasta  za darmo (przy dużej dozie szczęścia można zobaczyć nawet Fuji); dzielnica Harajuku gdzie w weekendy nastolatki, zmęczone szkolną codziennością, mogą zaprezentować siebie w ulubionych ciuchach inspirowanych anime i mangą.

Nikko (Honsiu) - najwspanialszy kompleks świątyń w Japonii, w otoczeniu lasów; misternie zdobione pawilony, pozłacane i malowane barwnymi farbami.  

Hiroshima (Honsiu) - nowoczesne, dynamiczne miasto; Muzeum Pokoju o tragicznej przeszłości z piętnem bomby atomowej, Park Pokoju z wieloma pomnikami poświęconymi ofiarom oraz Gembaku Domu - symbol Hiroshimy.

Nara (Honsiu) - pierwsza stolica Japonii, wypełniona zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wyraźna część z zespołami świątynnymi); niepowtarzalny klimat.

Kioto (Honsiu) -  najważniejsze świątynie (znacznie od siebie oddalone): Kiyomizu-dera i okolice, Kinkaku-ji – złoty pawilon, Ruoan-ji oraz świątynie Zen np. Daitoku-ji z kapitalnymi ogrodami do kontemplacji; shintoistyczna świątynia Heian-jingu; spacer „Ścieżką filozofii” (Tetsugaku-no Michi) i po ogrodzie Maruyama; najsławniejsza dzielnica gejsz Gion Kobu pełnej wykwintnych, ekskluzywnych herbaciarni (ochaya) - szansa spotkania prawdziwej gejszy w bajecznie kolorowym kimonie

Kamakura (Honsiu) - jeden z największych posągów Buddy – ponad 11 metrów wysokości; buddyjskie świątynie sekty zen – piękne, klimatyczne ogrody.

Takayama (Honsiu) - ciekawy skansen

piekielne miasto Beppu (Kiusiu). Słynie z różnokolorowych (czerwonych, białych, zielonkawych) gorących źródeł i gejzerów. W panoramie miasta dominuje para wodna i opary siarki wydobywające się z wnętrza Ziemi.

Nagasaki (Kiusiu) - drugie na świecie miasto, gdzie zrzucono bombę atomową -  muzeum bomby atomowej, Park Pokoju i miejsce zrzucenia bomby; dzielnica domów pierwszych europejskich osadników; pierwszy w Japonii ośrodek chrześcijaństwa założony przez Jezuitów, stąd chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się na resztę kraju.

Wspaniałe zamki: w Kumamoto (Kiusiu) – wspaniała obronna budowla, utrzymana w typowym dla Japonii stylu; wspaniały XVI-wieczny zamek w Himeji (Honsiu);  Matsumoto (Honsiu) - otoczona wodą ciekawa czarno-biała budowla.

wyspa Itsukushima (Miyajima) - kompleks świątyń shintoistycznych stojących na palach w wodach Morza Wewnętrznego.

wyspa Sikoku. 88 świątyń, które składają się na wielki szlak pielgrzymkowy; szczególnie malowniczy jest przylądek Muroto-misaki z ciekawymi formacjami skalnymi, uznawanymi przez buddystów za święte i z pięknym widokiem na Ocean Spokojny.

Kurashiki (Honsiu) - urokliwe, małe miasteczko, słynące z magazynów, muzeów i sklepików położonych nad malowniczym kanałem

samurajskie Tsuwano

zabytkowe wsie Shirakawa, Gokayama czy Hida - tradycyjna architektura domów

Takayama Matsuri - wiosenny, barwny festiwal; parada wspaniałych wozów dashi, muzycy grający na tradycyjnych instrumentach, mini przedstawienia lalkowe  

Simonoseki (Honsiu) - słynne licytacje na nocnym targu rybnym

hotel kapsułowy

walki sumo

Przyroda

Wyspy Riukiu - na południe od Kiusiu wyspa Yakushima to raj dla przyrodników: żółwie morskie składające na plaży jaja, lasy namorzynowe, góry porośnięte wilgotnymi lasami.

Kiusiu - na południe do Kagoshimy można zobaczyć górujący nad miastem wulkan Sakurajima; można podziwiać świeżo powstałe pola lawowe.  

Kiusiu - największy na świecie masyw wulkaniczny Aso-San położonego w gigantycznej kalderze; można wjechać lub wejść na szczyt 

Rewelacyjne wybrzeże na wschód i północny-wschód od Sendai. Tufy wulkaniczne wymodelowane przez wodę.

Wyspa Yakushima - wiekowe lasy cedrowe i gorące źródła na wyspie, która w całości została uznana za cud natury UNESCO

Wyspa Iriomote-Jima - tropikalna dżungla

Półwysep Shiretoko z wulkanami i olsenami (wyspa Hokkaido), pasmo górskie Shirakami, góry Kii - na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO

Wypoczynek i rozrywka

plaże - Wyspy Riukiu - wyspy Kerama Reto - dzikie piaszczyste plaże, rafa koralowa; wyspy Ishigaki i Iriomote - roślinność przypominającą dżunglę, malownicze rzeki i wodospady; wyspy Nansei

odpoczynek - Matsumoto - najsłynniejsze uzdrowisko Dogo Onsen;  błotne kąpiele w Beppu; relaks w onsenach (gorących źródłach) w Alpach Japońskich, np. w Kamikochi 

trekking - na płaskowyżu Ebino przez Park Narodowy Kirishima – dzika przyroda (ciekawe płazy i gazy), czynne wulkany, gorące źródła, jeziora kraterowe; Sikoku - Dolina Iya na południowym-wschodzie wyspy - plecione wiszące mosty, przerzucone nad głębokimi wąwozami; Honsiu - Fuji-san – trekking na najwyższą górę Japonii (3776 m. n.p.m.), co przy jej położeniu praktycznie nad brzegiem Oceanu Spokojnego robi niesamowite wrażenie, przy sprzyjającej pogodzie najlepiej wyjść przed wschodem słońca, najlepiej wchodzić od południa, od stacji Fujinomiya. Rewelacyjny widok na Pacyfik i leżące w dole miasto Fuji; trekking w Alpach Japońskich: trekking z Hakuby przez trzy szczyty Shiroumy, Karamatsu i Maru-yama (przepiękne widoki na sąsiednie pasma górskie, dymiące wulkany oraz Fuji) czy trudniejszy szlak w okolicach Yariga-dake, Hotaka-dake (ostra poszarpana grań, głębokie przepaście i skaliste żleby); trekking w regionie Bandai na północnym Honsiu, z malowniczym wulkanem Bandai-san. 

kajakarstwo/spływy - liczne bystre, górskie rzeki jak np. Kuma   

sporty zimowe  - największy ośrodek to Sapporo na wyspie Kokkaido