Globalincentive.pl

- państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Chile zachwyci  miłośników nieskażonej natury, trekkingów górskich, pustynnych i wulkanicznych krajobrazów, amatorów kajaków i raftingu i poszukiwaczy najbardziej tajemniczych zakątków świata (Wyspa Wielkanocna).

 

język urzędowyhiszpański
język używanyhiszpański, mapucze
ustrój politycznyrepublika
stolicaSantiago
powierzchnia756 950 km² (38 na świecie)
liczba ludności17,248,450
gęstość zaludnienia23/km2 (194 na świecie)
religiakatolicy (77%), protestanci (12%), bezwyznaniowcy, ateiści i pozostali (11%)
PKB/mieszkańca13,970$
walutapeso chilijskie (CLP)
kod telefoniczny+56
strefa czasowaczas zimowy UTC -4 do -6; czas letni UTC -3 do -5
Wizy

Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

Klimat (kiedy jechać)

Region północny charakteryzuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. Na Pustyni Atacama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat.

W regionie środkowym klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.

Na południu panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000-3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Mniejsze opady są na wschodnich stokach Andów Patagońskich.

Najlepszy okres: od września/października do marca/połowa maja. Wakacje w Chile (styczeń i luty) oznaczają wyższe ceny noclegów i miejscowości turystyczne pełne wczasowiczów.

Od kwietnia do września – zimą - panują niskie temperatury. Podróżowanie w Patagonii jest utrudnione, ale ceny są znacznie niższe. 

Przepisy prawne

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin.

Przemyt narkotyków podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. 

Zdrowie

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonnicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B (zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim). Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej - 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem lub kartą. Wyłącznie w szczególnych przypadkach możliwe jest przyjęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia; opłata za dobę wynosi ok. 90 USD.

Bezpieczeństwo

Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej (jednakże notuje się wzrost przestępczości pospolitej, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych ośrodkach turystycznych.). Kradzieże pieniędzy, dokumentów, przede wszystkim paszportów i innych cenniejszych przedmiotów - zdarzają się we wszystkich miejscach uczęszczanych przez turystów - zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.

Waluta i ceny

1,000.00 CLP = 2.02102 USD

 

Po trzęsieniu ziemi w 2010 roku ceny znacznie wzrosły. Najdrożej jest na Wyspie Wielkanocnej oraz w okresie koniec grudnia do połowy marca. Na północy jest taniej, na południu, w Patagonii – drożej.

Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatność w dolarach amerykańskich.

W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe. Nie ma problemu z dostępem do bankomatów.

 

obiad w restauracji - najtaniej "danie dnia" od 6$; na Wyspie Wielkanocnej warto mieć żywność ze sobą i gotować samemu

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 35 - 45$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 60$ wzwyż 

Noclegi

tanie hospedaje - od 10$/od osoby

hostel -  15- 25$/od osoby

Wyspa Wielkanocna: hotel - od 40$/od osoby, kwatera prywatna - 20-30$/od osoby, kemping - 10$/od osoby

Transport tam/z powrotem

bilet powrotny - 4000-5000zł. Z Warszawy do Santiago warto lecieć Swiss (przesiadka w Zurychu, śródlądowanie w Sao Paolo) lub z innych stolic Europy (np. Madryt) chilijskimi liniami LAN CHILE.  W podobnej cenie można również lecieć do Santiago Iberią z Madrytu. 

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Samolot. Dobrze rozwinięta sieć lotnisk krajowych; nie ma tanich linii lotniczych. Linią Lan Chile można się dostać na Wyspę Wielkanocną.

Samochód. Autostrada panamerykańska jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago - San Antonio, Santiago - Valparaiso i Vina del Mar.

Autobus. Liczne linie autobusowe o wysokim standardzie.

Pociąg. Kolejowy transport pasażerski ma nieznaczną rangę, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

Warto wiedzieć

Podróżowanie po Chile bez znajomości hiszpańskiego może być bardzo utrudnione.

Kuchnia

W Chile głównym posiłkiem dnia jest obiad, jedzony tu bardzo późno, nawet ok.23. Bardzo często składa się na niego rosół z ziemniakami lub kukurydzą oraz wołowiną lub kurczakiem (cazuela) i ryż podawany jako drugie danie z wołowiną lub kurczakiem. Popularne są również dania z fasolą i kukurydzą np. "pastel de choclo" - zapiekanka z kukurydzy z warzywami, kurczakiem i wołowiną.

"Lomo a lo pobre" oznacza plaster wołowiny, smażony z jajkami.

Empanada – duży pieróg z mięsem, cebulą, jajkiem, oliwkami, a czasami nawet z rodzynkami, serem, owocami morza lub rybami.

Do obiadu zwykle pije się lokalne wino (znane na całym świecie).

Owoce morza i ryby są tu bardzo dobre, ale drogie.

Pisco - narodowy trunek chilijczyków i peruwiańczyków - to drink sporządzony z lokalnego brandy z winogron, soku z cytryny, białka jaja, wody z cukrem i odrobiny angostury. 

Miasta i zabytki

Santiago - nie jest najciekawszym miastem, ale będąc tu, warto wejść na Cerro St.Lucia dla świetnych widoków i posiedzieć dłużej na Plaza de Armas.

Valparaiso - bardzo ciekawe, kolorowe miasteczko, gdzie na wzgórzach zamontowano windy

Wyspa Wielkanocna - słynne, tajemnicze moai i petroglify

Puerto Montt – przyjemne portowe miasteczko i tradycyjna drewniana architektura

Vicuna, Pisco Elqui w Dolinie Elqui – senne miasteczka położone w żyznej, pełnej winnic, winiarni i producentów pisco okolicy. Prawdziwa sielanka i najczystsze na południowej półkuli niebo, gdzie wybudowano wiele obserwatoriów astronomicznych (np. Observatorio Cerro Mamalluca - znają angielski!). 

Valdivia, Osorno, Puerto Varas - miejscowości niemieckich imigrantów, z widokiem na wulkan Osorno

Punta Arenas - Museo Regional Salesiano - bardzo ciekawe zbiory zgromadzone przez salezjańskich misjonarzy (przyroda, historia misji salezjańskich, historia i życie zamieszkujących niegdyś Ziemię Ognistą Indian). 

Przyroda

Park Narodowy Torres del Paine - słynne torresy (wieże), lodowce, krystalicznie czyste jeziora i guanaco (baza w Puerto Natales)

Wyspa Wielkanocna - wulkan Rano Kau

San Pedro de Atacama - gejzery, wulkany, pustynne krajobrazy, flamingi, gorące źródła; Dolina Śmierci, Księżycowa Dolina, punkt widokowy Cordillera de la Sal, widok na stożek wulkanu Lincancabur

Park Narodowy Villarica - chroni przyrodę wokół wulkanu Villarica

Jezioro General Carrera (od strony Argentyny nazywa się Lago Buenos Aires; największe jezioro Patagonii) i droga Carretera Austral – przepiękne krajobrazy

Wypoczynek i rozrywka

plaże: najładniejsze od Vina del Mar do La Serena (szczególnie Con Con, Reaca i Isla Negra); rajska plaża Anakena na Wyspie Wielkanocnej

prom na trasie Puerto Natales-Puerto Montt, z uwagi na wysoką cenę, można wybrać krótszą wersję do Puerto Chacabuco - przy dobrej pogodzie obłędne widoki na labirynt wysepek i klifowe wybrzeże.

trekking - przede wszystkim w P.N.Torres del Paine; mniej znany Park Narodowy Cerro Castillo

wspinaczka na jeden z wulkanów (np. Villarica)

wycieczki konne (Atacama)

rafting (Futaleufu River Valley)

kajaki - j. General Carrera, w Torres del Paine, można też po morzu czy po patagońskich fiordach.

narty - od IV-IX - Kordyliera Andyjska  -b. dobre trasy i infrastruktura, przepiękna sceneria