Globalincentive.pl

państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Kraj usiany fortami i zamkami, kraina urokliwych gór i dolin (wadi), perfekcyjnych dróg, imponujących wydm i niemal bezludnych plaż, gdzie można spotkać składające jaja żółwie. 

język urzędowyarabski
język używanyarabski, angielski
ustrój politycznymonarchia absolutna
stolicaMuscat (Maskat)
powierzchnia309,501 km2 (70 na świecie)
liczba ludności2,773,479
gęstość zaludnienia9.2/km2 (219 na świecie)
religiamuzułmanie (88%), hinduiści (7%), chrześcijanie (4%), pozostali (1%)
PKB/mieszkańca25,953$
walutarial omański (OMR)
kod telefoniczny+968
strefa czasowaUTC +4
Wizy

Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu; wizy wielokrotne, ważne jeden rok, uprawniają do wielu trzytygodniowych pobytów (między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie). Niektóre linie lotnicze mogą jednak odmówić zabrania na pokład samolotu podróżnego bez dokumentu potwierdzającego możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Maskacie (potrzebne pismo lub faks z Ambasady Omanu w Berlinie albo wydruk informacji dotyczącej zasad udzielania wiz ze strony internetowej: www.omanet.om/ english/useful/visa_new.asp). Paszport cudzoziemca ubiegającego się o wizę jednokrotną powinien być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (1 rok w przypadku wizy wielokrotnej). W przypadku wydawania wiz na lotnisku nie wymaga się okazania biletu powrotnego. 

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Omanu jest gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz gorący i suchy w głębi lądu. W najwyższych partiach gór panuje klimat umiarkowany.

Najlepszy okres na wizytę w tym kraju trwa od października do maja, temperatura jest wówczas najbardziej przyjazna: w ciągu dnia jest 25 - 30 stopni, nocą 17 - 19 stopni. 

Przepisy prawne

Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu.

Zdrowie

Nie występuje tu szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne; nie wymaga się szczepień ochronnych. Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi ok. 40 USD i nie obejmuje opłat za zabiegi i kuracje. Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.

Bezpieczeństwo

W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą.

Waluta i ceny

1.00 OMR = 2.59690 USD

 

Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci, takich jak MasterCard, VISA, American Express.

 

obiad w barze  - od 4$; obiad w restauracji - od 10-25$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 10$ (namiot, autostop)

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 60$ (z wynajęciem auta)

Noclegi

tani hotel - od 18$

hotel średniej klasy - od 40$

Transport tam/z powrotem

ok.2000zł powrotny Turkish Airlines z przesiadką w Istambule (taniej z Berlina, niż z Warszawy)

Transport na miejscu

Cudzoziemcy mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu oraz wydobycia rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.

Samolot. Linie lotnicze Oman Air zapewniają połączenia samolotowe pomiędzy ważniejszymi miastami.

Samochód. Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Drogi w Omanie są doskonale utrzymane. Nawet przez pustynię prowadzą dobrze utrzymane liczne drogi asfaltowe.

Autobus. Istnieją regularne połączenia autobusowe pomiędzy głównymi miastami oraz do Dubaju. Przejazdy lokalnym transportem raczej ograniczone do głównych dróg.

Mikrobus. W miastach kursują lokalne mikrobusy.   

Taksówki. Powszechne, jednak nie posiadają taksometrów więc cenę za przejazd należy uzgadniać z góry; tani i wygodny środek transportu. 

Prom. Możliwość rejsów po zatoce Omańskiej.

Pociąg. Brak.

Autostop. Możliwy ze względu na otwartość Omańczyków – ale mało samochodów na drogach; ograniczony do głównych dróg. 

Warto wiedzieć

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu. Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.

Większość rzeczy, które można kupić na bazarach w Omanie pochodzi z Indii i Pakistanu i są to typowe pamiątki spotykane w tamtych krajach.

Latem niebezpieczne zwierzęta na pustyni – węże, w tym te najbardziej jadowite.

Należy bardzo uważać podczas wędrówek dnem wadi, gdyż ulewne, niespodziewane deszcze wysoko w górach mogą spowodować, że dolina szybko wypełni się wodą, co grozi to utonięciem. 

 

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia omańska jest bardzo prosta, wystarczy kilka podstawowych składników i przypraw do sporządzenia dań. Tutejsze potrawy są smaczne i oryginalne dzięki specyficznym marynatom. Najczęściej wykorzystywanymi składnikami jest mięso drobiowe, baranie oraz ryby. Ulubionym napojem w Omanie jest tzw. Laban (słona maślanka), względnie napoje na bazie jogurtu wymieszane z kardamonem i orzeszkami pistacjowymi.

Shuwa - świąteczna potrawa - mięso przyprawione ziołami, pieczone w piecu podziemnym.

Maqbous - ryż zafarbowany na żółto szafranem i gotowany razem z przyprawionym mięsem.

Mashuai - pieczony dorsz, podawany z ryżem, doprawione cytryną.

Dodatkiem do wielu dań jest placek Rukhal, którego podstawą jest ciasto chlebowe. Placek jest cienko rozwałkowany i pieczony na ogniu na liściach palmowych.

W Omanie popularna jest także kuchnia indyjska, filipińska, chińska i pakistańska.

Miasta i zabytki

Maskat - Meczet Sułtana; Corniche - nadmorska promenada.

Nizwa – odrestaurowany duży fort, bardzo ciekawe suki (słynne gliniane dzbany), spokojne miasteczko z orientalnym klimatem; piątkowy targ, na którym kupić można nie tylko owce czy kozy, ale również ręcznie wyplatane koszyki. 

Sur – w zatoce można zobaczyć wciąż używane nawet stuletnie drewniane łodzie

Sohar – mocno zniszczone, ale klimatyczne stare miasto, świeżo odrestaurowany fort; na liście UNESCO

liczne forty i zamki (ponad 500!) - najpiękniejsze w Jabrin i Nakhl

Muscat Festival - zazwyczaj na początku każdego roku - tradycyjne tańce, koncerty.

 

Przyroda

pustynia Wahiba Sands - najbardziej imponujące wydmy nad samym brzegiem morza.

Wadi - doliny, które podczas deszczu wypełniają się wodą, tworząc czasem prawdziwe rzeki. m.innymi Wadi Shab, która posiada dodatkowo skalny basen wypełniony wodą o pięknym turkusowym kolorze.

na bezludnych plażach na zachód od Salalah - brodzące ptaki.

na plażach na południe od Sur - żółwie morskie; najlepsze miejsce na obserwację żółwi składających jaja - Ras Al Jinz (warto przyjść o świcie, najwięcej żółwi w lipcu i sierpniu)

delfiny - podczas krótkiego rejsu po zatoce Omańskiej

Wypoczynek i rozrywka

plaże - Oman oferuje jedne z najczystszych i najpiękniejszych plaż; szczególnie wybrzeże między Maskatem i Sur

nurkowanie - Oman Dive Centre w Maskat; na wyspie Masirah, w okolicach Salalah.

trekking - krótkie trekkingi: z Wadi Tiwi do Wadi Bani Khalid czy w górę Wadi Shab. Dość sporo możliwości w górach Al Jabal al Akhdar, ale upalna pogoda i brak wody mogą być znacznym ograniczeniem; godna polecenia wędrówka na najwyższy szczyt Omanu liczący 3048 m n.p.m. Jebel Shams.

Wahiba Sand – rajd samochodem po wydmach.

surfing i żeglarstwo

narty na pustyni

eksploracja jaskiń

walki byków

wyścigi wielbłądów