Globalincentive.pl

państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Turystę zachwycą malownicze alpejskie krajobrazy, fioletowe pola lawendy, idylliczne plaże, niezwykle ciekawe zabytki, na czele z zamkami nad Loarą i Mont St-Michel i kultowy Paryż.

język urzędowyfrancuski
język używany

francuski, oksytański, arabski, niemiecki, portugalski, bretoński, turecki, kataloński, flamandzk

ustrój politycznyrepublika
stolicaParyż
powierzchnia674,843 km2 (41 na świecie)
liczba ludności65,821,885
gęstość zaludnienia116/km2 (89 na świecie)
religia

katolicy (76%), bezwyznaniowcy (10%), muzułmanie (6%), protestanci, wyznawcy judaizmu i pozostali

PKB/mieszkańca44,400$ (20 na świecie)
walutaeuro (EUR)
kod telefoniczny+33
strefa czasowaczas zimowy: UTC +1, czas letni: UTC +2
Wizy

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej i Reunion. Natomiast przy wyjazdach na obszar francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi) na okres przekraczający 90 dni niezbędna jest wiza.

W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu ma też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

Klimat (kiedy jechać)

Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosną nie rzadkie są deszcze.

Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30°C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10°C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną.

W celach zwiedzania czy wypoczynku najlepiej jechać wiosną czy wczesną jesienią. W lipcu i sierpniu Francja przeżywa prawdziwy najazd turystów. 

Przepisy prawne

Za przemyt narkotyków i handel nimi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wwóz podrobionych artykułów znanych firm francuskich jest karany.

Zdrowie

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, szczepienia nie są obowiązkowe. Obywatele polscy przybywający do Republiki Francuskiej na pobyt krótkotrwały (turystyka, odwiedziny itp.) powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).Karta ta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych.

Szczegółowe informacje: www.nfz.gov.pl.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia we Francji (koszt wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 70 EUR; doba leczenia w szpitalu - od 600 do 1500 EUR), turyści powinni wykupić w kraju dodatkową prywatną polisę ubezpieczenia od nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), a w razie śmierci - koszt transportu ciała do Polski.

Podróżującym do departamentów i terytoriów zamorskich Francji zaleca się śledzenie lokalnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Przed wyjazdem należy zadbać o stosowne przygotowanie podróży, a w czasie pobytu pamiętać o respektowaniu zasad zachowania się w specyficznych warunkach strefy tropikalnej. Na obszarach tych departamentów nie ma żadnego polskiego urzędu konsularnego. Właściwy terytorialnie jest Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu. Z tego względu możliwości uzyskania w razie potrzeby pomocy polskich służb konsularnych są ograniczone.

Bezpieczeństwo

W Paryżu i w innych dużych miastach oraz na Lazurowym Wybrzeżu w miejscach użyteczności publicznej (metro, szybka kolej podmiejska, muzea, sklepy, plaże na południu kraju) należy zachować szczególną ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych oraz w samochodach.

Podróżującym na autostradach w regionach południowych Francji (Langwedocja - Roussillon i Lazurowe Wybrzeże) zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w porze nocnej podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach autostradowych. W sezonie letnim i wakacyjnym częste są przypadki napadów rabunkowych na podróżujących samochodem zagranicznych turystów przez zorganizowane szajki przestępcze. Kierowcom TIR zaleca się zachowanie ostrożności w czasie obowiązkowych postojów nocnych, ze względu na powtarzające się przypadki kradzieży (odsysania) paliwa z baków samochodów ciężarowych.

Waluta i ceny

1.00 EUR = 1.32109 USD

 

obiad w restauracji - 15-40$ i więcej; przekąska np. kebab - 5-8$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 60-65$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od ok.120$

Noclegi

hostel - od 20- 25$ za osobę w dormitorium w Paryżu, poza stolicą taniej

hotel średniej klasy - od 65$ za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

od ok.350-400zł powrotny bilet lotniczy - tanie linie Wizzair czy Easyjet

Transport na miejscu

Samochód. Aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 20 lat, posiadać prawo jazdy od co najmniej roku i wykupić ubezpieczenie. Francja honoruje zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Autostrady we Francji są płatne. Przekroczenie dozwolonych prędkości karane jest wysokimi mandatami.

Autobus. Najtańszy środek transportu.

Covoiturage. Popularny sposób podróżowania. Właściciele samochodów jeżdżący regularnie na danej trasie ogłaszają się w internecie podając rodzaj auta, ilość wolnych miejsc i cenę. Z kierowcą umawiamy się bezpośrednio przez telefon. Cena takiego przejazdu nie przekracza zazwyczaj kosztu paliwa i opłat drogowych podzielonych pomiędzy pasażerów. Oferty można znaleźć między innymi na: www.covoiturage.com

Pociąg. Dzięki gęstej sieci pociągów ekspresowych i TGV najpraktyczniej i najwygodniej podróżuje się po Francji właśnie pociągiem, niestety ten sposób podróżowania nie należy do tanich.

Autostop. Działa bardzo dobrze.

 

Warto wiedzieć

We Francji częste są wszelkiego rodzaju strajki, utrudniające nieraz poruszanie się po kraju.

Francuzi zwykle niechętnie rozmawiają po angielsku, nawet jeśli ten język znają. Warto więc chociaż zacząć rozmowę grzecznościowym „bonjour”.

Nigdy nie należy pytać Francuzów o ich zarobki. To jest bardzo nie na miejscu.

Jeśli jest się zaproszonym na obiad, bardzo miłym gestem jest wręczenie gospodarzom kwiatów i czegoś na deser.   

Kuchnia

Kuchnia francuska jest uznawana za jedną z najlepszych i najbogatszych smakowo na świecie. Do posiłków podchodzi się tu z prawdziwym namaszczeniem. Kuchnia francuska jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu. Każda najmniejsza wioska ma swoje specjały.

Klasyczny francuski posiłek składa się z trzech dań. Pierwsze danie stanowią przystawki gorące (najczęściej zupy) lub zimne (np. potrawy z jaj, wędliny, sałatki). Jako danie główne najczęściej podawane jest mięso lub ryby z dodatkiem ziemniaków bądź ryżu. Po daniu głównym przychodzi czas na sery, a na zakończenie uczty podniebienia podawany jest deser - czyli lody, ciastka, placek z owocami.

Na całym świecie znane są francuskie bagietki.

We Francji pije się bardzo dużo wina (kraj ten jest największym na świecie producentem tego trunku!), poza tym popularny jest koniak (wytwarzany ze spirytusu z oddestylowanego białego wina), winiaki (np. Mark czy Calvados) czy Cointreau (mocny, pomarańczowy likier).

Miasta i zabytki

Paryż - światowa stolica mody i sztuki i na dodatek - miasto zakochanych; nowoczesne ulice pełne butików najwyższej klasy i urokliwe stare miasto, pełne wąskich uliczek i ciekawych zabytków; symbol miasta - Wieża Eiffla (3 platformy widokowe), Łuk Triumfalny, katedra Notre Dame nad Sekwaną, Pompidou, La Defense, Luwr, Sacre Coeur, cmentarz Pere Lachaise, dzielnica "marais"(muzea, synagogi, kafejki), bulwary, dzielnica Belleville - skupisko imigrantów z całego świata...

Giverny (75km od Paryża) - dom i ogród Moneta, tu od maja do lipca można podziwiać nenufary.

Mont St-Michel - skalista wyspa pływowa w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów (kilka razy w roku, podczas przypływów nawet grobla zostaje zalana wodą). Na wyspie wzniesione zostało niesamowite sanktuarium Michała Archanioła. Całość wpisana na listę UNESCO.

Rennes - stolica  celtyckiej Bretanii; centrum ze średniowieczną starówką, centrum kulturalne, słynny sobotni targ na „Place des Lices”- m.innymi degustacje serów.

Carnac (ok. 150 km na południowy zachód od Rennes) - budowle Celtów liczące sobie podobno więcej lat niż Stonehenge; pola megalitów poukładanych w równe rzędy, menhiry, tumulusy i kurhany robią niesamowite wrażenie.

Carcassonne - średniowieczne miasto, niezmienione od kilkunastu wieków; wąskie uliczki pełne sklepów i straganów.

Lourdes - znane miejsce objawień maryjnych.

Dolina Loary - przepiękne pałace i zamki wzdłuż najdłuższej rzeki kraju; najsłynniejsze kompleksy znajdują się w Chambord, Blois, Amboise, Chenonceaux i Chaumont-sur-Loire.

Marsylia - wielonarodowe, tętniące życiem, kolorowe miasto na Lazurowym Wybrzeżu.

Cannes - miasto festiwali filmowych; przepych, bogactwo i kwitnące życie nocne.

St.Tropez - fani serii filmów o żandarmie z St. Tropez mogą pozwiedzać miasto rozpoznając miejsca z kolejnych odcinków komedii; poza tym sporo zabytków, wąskie uliczki, port pełen jachtów i muzeum motyli.

wydarzenia kulturalne tj: La Comédie-Française w Paryżu, „Fête de la musique” - 21 czerwca w całym kraju odbywa się wielki outdoorowy koncert, „Trans – musicales” - na początku grudnia w Rennes, „Mettre en Scene” - listopadowy festiwal teatralny w Rennes, wielkie tragi staroci w Rennes w połowie września...

Przyroda

9 parków narodowych: Amazoński Park Narodowy w Gujanie, Park Narodowy Sewennów, Park Narodowy Ecrins, Park Narodowy Gwadelupy, Park Narodowy Mercantour, Park Narodowy Port-Cros, Park Narodowy Pirenejów, Park Narodowy Reunionu, Park Narodowy Vanoise (najsłynniejszy u najstarszy park narodowy Francji; chroni przyrodę alpejską).

zachwycające ciemnozielone łąki Normandii, pasące się tam stada krów i kwitnące jabłonie

Masyw Centralny ze stożkami wulkanów, jałowymi wapiennymi płaskowyżami i wyżynami zwanymi causse, oraz bagnista Camarque w delcie Rodanu, ze stadami czarnych byków, białych półdzikich koni i wodnym ptactwem. 

Langwedocja i Prowansja - symbol południa -srebrnoszare oliwkowe gaje i kwitnące fioletowe pola lawendy (najlepiej przyjechać od początku lipca do połowy sierpnia).

Lesiste zbocza alzackich Wogezów i gór Jury z szerokimi dolinami, licznymi źródłami i winnicami 

pokryte wiecznym śniegiem, wysokie szczyty Pirenejów i Alp.

skaliste wzgórza i płaskowyże z kolczastymi krzakami lub lesiste stepy śródziemnomorskie z niskimi dębami i masą wonnych ziół na południu

rafy koralowe Polinezji Francuskiej - większość wysp Polinezji Francuskiej otaczają rafy koralowe, najbardziej znane na Tahiti i Moorea.

 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - najpiękniejsze w Bretanii (Plage Conguel) i Prowansji (Languedoc, Collioure czy Piemanson)  i oczywiście na wyspach tj. Korsyka (Palombaggia) czy Polinezja Francuska (z ponad 150 rajskimi wyspami na Oceanie Spokojnym m.innymi Tahiti, Bora Bora, Tikehau)!

nurkowanie i snorkelling - Polinezja Francuska, szczególnie atol Tuamotu, Moorea, Rangiroa, Bora-Bora.  

surfing - Biarritz - niewielki kurort we francuskiej części Kraju Basków jest europejską mekką surferów; Polinezja Francuska, szczególnie Tahiti.

Wieloryby i delfiny - od maja do października, w okolicy wysp Tahiti i Moorea (Polinezja Francuska), można zaobserwować wieloryby. Rejsy turystyczne są organizowane przez cały okrągły rok.

trekking - wspaniałe trasy w Alpach i Pirenejach; od prostych szlaków po wspinaczkę na najwyższy szczyt Europy  -Mont Blanc; najpopularniejsze szlaki w masywach wokół Grenoble, Parku Narodowym Ecrins, w masywie Mont Blanc i mniej znane w Vanoise, Tarentaise, Mercantour, Calanques, Verdon, na Korsyce...; przykładowe szlaki: Trawers masywu Mercantour , trekking w Calanques - 20-kilometrowy pas wapiennych klifów rozciągający się miedzy Marsylią i Cassis, szlaki w Kanionie Verdon (najgłębszy kanion w Europie), legendarny Szlak GR 20 na Korsyce.      

wspinaczka - mnóstwo możliwości, w Alpach, Pirenejach i w Prowansji; popularne trasy w  Kanionie Verdon i  Calanques.

kajakarstwo np. w Kanionie Verdon, spływ rzeką Ardeche czy kajaki morskie w Calanques.

sporty zimowe - wspaniałe ośrodki w Alpach Francuskich tj. najsłynniejsze Chamonix, Espace Killy - region obejmujący Tignes i Val d'Isère - gwarantowany śnieg na lodowcu, Les Deux Alpes  - w sercu Masywu Oisans.