Globalincentive.pl

państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru. Wspinaczka na pocztówkowy szczyt Afryki - Kilimandżaro, parki narodowe pełne dzikiej zwierzyny ze słynnym Serengeti na czele, odwiedziny we wioskach Masajów i relaks z nurkowaniem na białych plażach Zanzibaru...

język urzędowysuahili, angielski
język używanysuahili, sukuma, angielski i ponad 100 innych
ustrój politycznyrepublika federacyjna
stolicaDodoma (główne miasto, siedziba ministerstw i ambasad: Dar es Salaam)
powierzchnia945,203 km2 (31 na świecie)
liczba ludności43,188,000
gęstość zaludnienia46.3/km2 (124 na świecie)
religiakatolicy (34%), muzułmanie (33%), animiści, luteranie, hinduiści
PKB/mieszkańca674.403$
walutaszyling tanzański (TZS)
kod telefoniczny+255
strefa czasowaUTC +3
Wizy

Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Należy uzyskać elektroniczną promesę wizy wjazdowej dostępną na stronie internetowej www.tanzania-gov.de. Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednorazowej wizy ważnej przez 90 dni to 50 EUR, wizy dwu wjazdowej 70 EUR ( dane na dzień 17.08.11) ( dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Tanzanii należy do strefy podrównikowej i generalnie ma on postać suchą. Jedynie wyższe partie gór, wybrzeże, przybrzeżne wyspy i okolice jezior posiadają bardziej wilgotną odmianę. W kraju występują pory - deszczowa i sucha, przy czym na południu kraju występuje jedna pora deszczowa od grudnia do maja; na północy zaś występują dwie pory deszczowe, jednak nie wszędzie. Trwają one od października do listopada i od kwietnia do maja.

Średnie temperatury są rzędu 23-27°C. Najchłodniej jest na obszarach wysoko położonych, np. szczyt Kilimandżaro przez cały rok jest pokryty śniegiem. Stosunkowo chłodno jest we wnętrzu Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, gdzie w lipcu średnia dobowa, to zaledwie 16-18°C. W styczniu zaś temperatury utrzymują się średnio na poziomie 22-24°C. Najgoręcej jest w rejonie wybrzeża, gdzie temperatury wahają się od 24 do 28°C, a na wyspie Zanzibar w najcieplejszym okresie roku wartości temperatur osiągają 30°C.

Najlepszy czas na wyjazd w celach wypoczynkowych to styczeń i luty. Miesiące od października do stycznia stwarzają najlepsze warunki do nurkowania.

Na zdobywanie Kilimandżaro najlepiej wybrać się w okresach marzec – czerwiec oraz lipiec – wrzesień, kiedy na pewno nie będzie opadów.

W porze deszczowej, kiedy to bujnie rozkwita roślinność, nie warto wybierać się na zwiedzanie Serengeti, ponieważ większość dzikich zwierząt zamieszkujących safari emigruje na tereny Kenii.

Przepisy prawne

Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Samochód do czasowego użytkowania można wwieźć na podstawie karnetu wydanego przez autoryzowany automobilklub i zezwolenia uzyskanego na podstawie depozytu (cash bond) złożonego w kwocie ekwiwalentnej do wartości cła importowego od samochodu, powiększonej o podatek od sprzedaży. Depozyt ten jest zwracany w pełnej kwocie przy wywozie samochodu. Od samochodów przejeżdżających przez terytorium Tanzanii do krajów z nią sąsiadujących pobiera się cło tranzytowe. Na przewóz przez Tanzanię samochodów w tranzycie należy uzyskać specjalne zezwolenie (A Road Customs Transit Document - RCTD).

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróż do Zanzibaru. zalecane - przeciw żółtaczce zakaźnej. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, AIDS, ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), dżuma endemiczna (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara - okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego). Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nie mytych owoców. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku. Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi (Kenia). Tam też, albo do RPA bądź do Europy, wysyłani są (na własny koszt) pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji. Ceny standardowej wizyty lekarskiej i ceny doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD - porada lekarska i badania, 10 USD - badania rutynowe, od 50 do 200 USD - badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD - duży zabieg chirurgiczny, 50 USD - drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

Bezpieczeństwo

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii - zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Ruandą i Burundi - z roku na rok się pogarsza. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach zdarzają się drastyczne napady z bronią. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy i lokalne numery alarmowe. Zaleca się zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Ofiarami złodziei bywają m.in. turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie należy przyjmować poczęstunków od współpasażerów (zdarzają się zamierzone otrucia) ani korzystać z nieproszonych ofert. Obrabowywani są spacerujący po nie strzeżonych plażach, zwłaszcza nocą. Nie można spuszczać z oka bagażu. Niebezpiecznie jest nosić przy sobie większą ilość gotówki (zwłaszcza w Aruszy). Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek. Z uwagi na niedawną aktywność wulkaniczną (sejsmiczną) trzeba zachować ostrożność, przebywając w strefie Ngorongoro, wokół wulkanu Oldonoyo Lengai.

Waluta i ceny

1,000.00 TZS = 0.635654 USD

 

obiad w restauracji - od 2-5$ (w taniej knajpce) wzwyż

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 20-30$ (bez safari)

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 40-150$ (bez safari)

safari (4 dni) - ok. 600$

trekking na Kilimandżaro (6 dni) ok. 1000$

Noclegi

najtańszy hotel 6-8$  od osoby

tani hotel - 30-40$ od osoby

Transport tam/z powrotem

od 3000zł (Dar Es Salam) - 4000zł (Zanzibar) powrotny bilet lotniczy - do Tanzanii można dotrzeć bez problemu bezpośrednimi lotami z Europy (Condor, KLM, Qatar, Air Berlin). Dobrym sposobem na dojechanie do Tanzanii są też autobusy, które kursują np. z Nairobi (Kenia).

Transport na miejscu

W zasadzie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. Przy wjeździe do parków narodowych pobierane są opłaty od 30 do 80 USD za każde rozpoczęte 24 godz. Doraźne ograniczenia mogą być wprowadzane z uwagi na bezpieczeństwo, np. w rejonach przyległych do granicy z Ruandą i Burundi, gdzie jest dużo broni i wielu uciekinierów z tych krajów, a także w rejonach wydobycia złota i kamieni szlachetnych. W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, a także zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów.

Warto wiedzieć

W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze (również te obsługujące turystów), zwłaszcza w głównym mieście - Stone Town, są w ciągu dnia nieczynne.

Kuchnia

Kuchnia tanzańska kształtowała się pod wpływem krajów sąsiadujących, przede wszystkim kuchni kenijskiej (najbardziej jest to widoczne w krainach Moshi i Arushy).

Miejscowa ludność Bantu najczęściej spożywa pieczone mięso - nyama choma, zaś Masajowie preferują dodatki kukurydziane ugali.

Najlepsze gatunki kaw zarezerwowane są na eksport, w związku z czym kawa w kawiarniach i restauracjach nie smakuje najlepiej.

W Tanzanii do najbardziej popularnych piw lokalnych należy safari lager i serengeti. Raczej nie ma problemów z nabyciem napojów mocniejszych, pomimo iż Tanzania należy do krajów islamskich. Można spróbować tutejszej wódki - konyagi, najlepiej w kombinacji z napojem gazowanym.

Miasta i zabytki

Zanzibar - urocze, Kamienne Miasto - zbudowane przez arabskich i hinduskich osadników nadal przesiąknięte jest klimatem XVIII i XIX-wiecznego targowiska (UNESCO).

ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara (UNESCO) - świadectwa dawnej potęgi Afryki Wschodniej.

rezerwatu Masai Mara (część P.N. Serengeti) albo u stóp Mount Meru - tereny te są zamieszkiwane przez jeden z najciekawszych z Afryce ludów - Masajów

Przyroda

wielkie jeziora: Jezioro Wiktorii, Tanganika i Niassa

Parki Narodowe Tanzanii (najbardziej znane Serengeti - UNESCO) - podczas safari można zobaczyć tzw. „Wielką Piątkę” afrykańskich zwierząt (lwa, lamparta, słonia, bawołu i nosorożca).

Rezerwat Ngorongoro (UNESCO) - kaldera wygasłego wulkanu położona w północnej Tanzanii (UNESCO)

Park Narodowy Jeziora Manyara (UNESCO) - sawanna, palmy; wiele chronionych gatunków zwierząt, m.in. żyrafy, guźce, pawiany, słonie, antylopy, bawoły, lwy i hipopotamy oraz wiele gatunków ptaków; dwa gorące źródła - Maji Moto Ndogo i Maji Moto, przy których chętnie żerują flemingi.

Wypoczynek i rozrywka

słynne plaże Zanzibaru z białym piaskiem (Jambianii)

nurkowanie i snorkelling (Zanzibar: przepiękne ogrody koralowe na północy, ściany na Leven Bank i sławny atol Mnemba - rejony Nungwi; na południu w Zatoce Tysiąca Delfinów mamy gwarancję spotkania delfinów, a  dla doświadczonych nurków do dyspozycji jest jeszcze położona niedaleko wyspa Pemba)

wind/kite surfing (Zanzibar)

trekking - na Kilimandżaro czy mniej znane góry Usambara i Pare, Mt. Henang czy Park Narodowy Mikumi.