Globalincentive.pl

państwo wyspiarskie (ponad 300 wysp), położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu. Idylliczne, białe plaże pod palmami, raj dla nurków i amatorów snorkellingu, malownicze szlaki wśród lasów tropikalnych i ciekawej fauny, no i kava, czyli gwarancja poczucia szczęścia i beztroski!

język urzędowyangielski, fidżyjski, hindustani
język używanyangielski, fidżyjski, hindustani, kiribati i inne
ustrój politycznyrepublika
stolicaSuva
powierzchnia18 272 km²
liczba ludności849,000 (156 na świecie)
gęstość zaludnienia46.4/km2 (148 na świecie)
religiahinduiści (38%), metodyści (26%), katolicy (26%), muzułmanie (8%), pozostali (2%)
PKB/mieszkańca3,518$
walutadolar Fidżi (FJD)
kod telefoniczny+679
strefa czasowaUTC +12, czas letni UTC +13
Wizy

Posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie maksymalnie do 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju). Przepisy wizowe zmieniają się często.

Klimat (kiedy jechać)

Fidżi jest krajem leżącym w strefie klimatu równikowego. Opady są wysokie, gdzie średnia roczna to wartości rzędu 2 000 mm. Najmniejsze opady występują w miejscach zawietrznych, w północno-zachodniej części kraju. Tereny te rocznie otrzymują 1 500 mm i tam zaznacza się kilkumiesięczna pora sucha. Na większości obszarów Fidżi nie ma wyraźnej pory suchej, a jedynie występuje okres z mniejszą ilością opadów, ma to miejsce w lipcu i w sierpniu. Wyspy nawiedzane są latem (luty, marzec) przez cyklony tropikalne.

Najcieplejszym miesiącem jest styczeń (średnio 30 C), ale jest to szczyt pory deszczowej. "Najchłodniej" jest w lipcu - 20-26 C i raczej nie pada.

Na Fidżi warto się wybrać wtedy, kiedy nie ma tam zbyt wielu wakacyjnych turystów z Australii i Nowej Zelandii. Fidżijska zima, czyli nasze lato, jest okresem, kiedy Fidżi jest stosunkowo wolne od tłumów.

Przepisy prawne

Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Karalny jest również homoseksualizm. Na Fidżi nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.

Zdrowie

Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia - zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W regionach wiejskich należy spożywać wodę tylko w zamkniętych oryginalnie butelkach. Lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często przed udzieleniem pomocy.

Bezpieczeństwo

Podróżujący powinni liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do rozruchów społecznych. Należy unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i demonstracji. Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (napady i rozboje na tle rabunkowym). Trzeba zachować dużą ostrożność, nie nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, kosztowności przechowywać w sejfach hotelowych, unikać samotnych spacerów w nocy, trzymać oddzielnie fotokopię paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeki podróżne itp.

Waluta i ceny

1.00 FJD = 0.572000 USD

 

obiad - tania jadłodajnia - 2$, restauracja - od 6$ wzwyż

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 40-90$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 120-180$ wzwyż

Noclegi

hostel - łóżko w dormitorium od 10$

chatka na plaży + wyżywienie - ok.35$ /osobę

turystyczne resorty (z wyżywieniem) - 200$ za pokój jednoosobowy, 300$ za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

Transport na miejscu

Samochód. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta.

Autobus. Tani środek transportu, autobusy kursują często.

Minibus (shared taxi) - popularne, ale w bardzo kiepskim stanie technicznym.

Prom. Pomiędzy wyspami, małe wysepki mają własny transport - łodzie motorowe.

Taksówki. Nie są drogie, ale trzeba pilnować, żeby kierowca włączył taksometr.

Warto wiedzieć

Fidżi leży na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania.

Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizowane w stolicy kraju.

Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.

Kuchnia

Kuchnia Fidżi jest typową kuchnią wyspiarską. Jada się tu głównie owoce morza oraz przeróżne dania przyrządzane z kokosów lub przy ich użyciu. Stosuje się też trzcinę cukrową, która jest produkowana na wyspach.

Najpopularniejszą potrawą kuchni narodowej są pieczone ryby z kasawą (maniokiem). Na kuchnię Fidżi miała wpływ kuchnia indyjska, z powodu znacznej liczby Hindusów sprowadzonych na wyspy w XIX wieku przez Brytyjczyków. W kuchniach na Fidżi jada się dużo ryżu, fasoli, soczewicy i mięs oprócz wołowiny, której hindusi nie jedzą z powodów religijnych.

Koniecznie trzeba spróbować ryby w mleku kokosowym oraz świeżego soku z kumkwatów. W sezonie za bezcen można dostać owoce, w tym żółte marakuje (sezon na nie jest w czerwcu i lipcu).

Miasta i zabytki

Levuka - malownicza dawna stolica Fidżi

Suwa - ciekawe Muzeum Fidżi m.innymi o historii kanibalizmu

Wieczorne picie kavy w wiosce - kava (napar ze sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego) wyzwala stan beztroski i szczęścia, poskramiając równocześnie skłonność do agresji, gniewu i hałasowania.

Przyroda

Flora i fauna na Fidzi nie występuje w bujnej ilości, ale jest niezwykle ciekawa, gdyż relatywnie dużą jej część stanowią gatunki endemiczne. 10% z 476 gatunków roślin na Fiji można znaleźć tylko na tym archipelagu. Żyje tutaj również kilka niezwykle rzadkich gatunków jaszczurek i ptaków. Iguany czubate - fenomen archipelagu.

 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - piękne, idylliczne plaże.

nurkowanie, snorkelling - rafy wokół Taveuni są najlepszym miejscem do nurkowania na Fidżi.

surfing

kajaki

golf, tenis i pływanie łódką

trekking - dużo szlaków do wędrówek w parkach narodowych, od krótkich, po długie np. w interiorze Viti Levu.