Globalincentive.pl

państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos. Nazwa kraju pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.  Majestatyczne, dymiące wierzchołki ośnieżonych wulkanów na tle zielonych wzgórz, gęsty las równikowy, plantacje bananów i kakaowców, mnóstwo możliwości trekkingowych i wyprawowych, wspaniała przyroda - wraz ze słynnymi Galapagos, ładne, kolonialne miasta, barwna kultura Indian i równik. 

język urzędowyhiszpański
język używanyhiszpański, keczua
ustrój politycznyrepublika
stolicaQuito
powierzchnia272,046 km2 (z Galápagos) - (75 na świecie)
liczba ludności15,007,343 (65 na świecie)
gęstość zaludnienia53.8/km2 (151 na świecie)
religiakatolicy (93%), protestanci (3%), wyznawcy judaizmu i pozostali (6%)
PKB/mieszkańca4,921$
walutadolar amerykański (USD)
kod telefoniczny+593
strefa czasowaUTC -5
Wizy

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni). Pobyty w innym charakterze lub przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru. Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 40 USD od osoby, z Guayaquil – 26 USD.

Klimat (kiedy jechać)

Klimat równikowy, w Andach górski z piętrami klimatycznymi, w południowej części wybrzeża suchy. Średnia roczna suma opadów od 200mm w południowej części wybrzeża i 400mm w śródgórskich kotlinach oraz w południowej części Andów, do 3000mm w północnej części wybrzeża, na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze. Średnie temperatury utrzymują się mniej więcej na jednakowym poziomie przez cały rok: w stolicy kraju Quito wynoszą ok. 15°C (od 7°C do 23°C), w największym mieście kraju Guayaquil ok. 26°C (od 24°C do 27°C). 

Na wybrzeżu najlepsza pora od czerwca do grudnia.

W Andach najlepsza pogoda jest od czerwca do września, słonecznie jest wtedy właściwie przez cały czas. Od października do stycznia słońce popołudniami zdarzają się gwałtowne burze z gradobiciem. Od stycznia do maja/czerwca pada, a  świat spowity jest gęstą mgłą.

Najlepszy czas na trekking w Andach - od połowy czerwca do końca sierpnia i początek grudnia do stycznia.

Przepisy prawne

Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku. Za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8–25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

Zdrowie

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Bezpieczeństwo

Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, jednakże w ośrodkach miejskich (zwłaszcza Quito i Guayaquil) odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumentów w hotelowych sejfach.

Waluta i ceny

dolar amerykański - USD

 

Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.

 

Wycieczki to dodatkowy koszt 35-80 na dzień. Najdroższa jest wycieczka na Galapagos - tydzień za 500-700$ poza sezonem do 1000$ w sezonie.

 

obiad w restauracji - menu del dia (danie dnia) lub restauracje chińskie (chifa) - 2-4$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 20-25$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - od 40$ wzwyż

Noclegi

tani hotel/hostel - 10-15$ za pokój dwuosobowy

hotel średniej klasy - od 20-25$ za pokój dwuosobowy w górę

Transport tam/z powrotem

4000-4500zł powrotny bilet lotniczy z Madrytu do Quito (łącznie z dolotem do Madrytu) - w promocjach może być taniej; KLM od ok.3500zł; najtaniej z Madrytu kolumbijską Avianką z przesiadką w Bogocie (zdarzają się promocje nawet 2000zł + dolot do Madrytu).

Transport na miejscu

Nie ma specjalnych ograniczeń w podróżach po kraju, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne.

Warto wiedzieć

W całym kraju drogi są raczej fatalne, od czasu do czasu zdarzają się blokady (strajki). W porze deszczowej trzeba liczyć się z osuwiskami (Sierra) i powodziami (costa).

Kuchnia

Podstawowym składnikiem tradycyjnej kuchni ekwadorskiej jest ryż, który jest wszechobecny w każdej potrawie. W tamtejszym menu jada się również chętnie ziemniaki (szczególnie w Andach),  kukurydzę, soczewicę, groch, banany. Nie brakuje mięs - przeważa kurczak i wieprzowina.

Miejscowym przysmakiem w niektórych rejonach jest świnka morska z różna czy świńska skóra, podawana na różne sposoby: surowa, smażona, gotowana czy prażona.

Na wybrzeżu Ekwadoru ogromną popularnością cieszą owoce morza i ryby. Genialną zupą jest ceviche - zupa z ryby (np.barakudy) z dużą ilością soku z limonki, z pomidorami, papryką, cebulą i kawałkami tejże ryby.   

Bardzo smacznym daniem jest ajaka - ciasto z rodzynkami, kawałkiem kurczaka, jajkami i warzywami, zawinięte w liście bananowca.

Ekwador to również ogromne bogactwo egzotycznych owoców - poza bananami np. naranhija, marakuja, papaja, mango czy pomarańcze. Popularne są także soki ze świeżych owoców.

Miasta i zabytki

Quito - miasto w otoczeniu wulkanów; Stare Miasto utrzymane w stylu kolonialnym, tworzy zwartą przestrzeń, którą z łatwością można obejść piechotą; Plac St. Domingo, Plaza Grande i Plaza San Francisco;  kościoły, w tym La Compaña de Jesus; Vivarium i ogród orchidei w Parque Carolina; Muzeum wody; punkt widokowy TelefériQo - kolejką linową (Cruz Loma) można wjechać na 4100m n.p.m. (w pobliżu szczyt wulkanu Rucu Pichincha - ok.4700m n.p.m., przy dobrej pogodzie można zobaczyć słynny wulkan Cotopaxi).

Mitad del Mundo - równik - a właściwie 2 równiki: ten oficjalny z pomnikiem  i ten nieoficjalny (wg obliczeń GPS; z  Museo Solar Inti Ñan, gdzie można spróbować doświadczeń związanych z przedziwnymi siłami tego miejsca).

Cuenca (UNESCO) uchodzi za najpiękniejsze miasto Ekwadoru; kolonialne miasto z brukowanymi uliczkami i bielonymi domami z balkonami z kutego żelaza; Museo del Sombrero, Museo de Identidad Cañari, Museo Pumapungo, nowa katedra.

Guayaquil – promenada z widokiem na przeciwległy brzeg (najlepiej wieczorem), Stare Miasto - zadbane parki, placyki, katedra; w Parku Bolivara można spotkać iguany.

Vilcabamba – urocze małe miasto w krainie długowiecznych, gdzie ludzie bez problemu dożywają powyżej setki; miejscowi jedzą niewiele mięsa, nie używają pestycydów i nie wiedzą, co to konserwanty, najczęściej spożywają owoce i warzywa, które sami uprawiają, żyją bez stresu, woda w rzekach przecinających dolinę – Yamburarze i Chambie – jest niezwykle bogata w związki mineralne i bez problemu nadaje się do picia; piękne widoki na okolicę.   

kolorowe targi - np. słynny w Otavalo (sobota) czy mniej znane Saquisili (czwartek) czy Guamote (czwartek).

Święto Inti Raymi w niewielkich wioskach, zwłaszcza w okolicy Riobamby, Otavalo i Saraguro.

Przyroda

Wyspy Galapagos (UNESCO) - wyspy rozsławił przede wszystkim Karol Darwin, a właściwie teoria ewolucji, do której podparcia niejednokrotnie wykorzystywano zjawiska przyrodnicze zaobserwowane na archipelagu; składa się z 19 wysp; najstarsze lądy mają około 4 milionów lat; żyją tu żółwie słoniowe - jedne z największych na świecie, poza tym mnóstwo innych gatunków endemicznych np. 3 gatunki legwana, jaszczurki lawowe, gekkony galapagoskie, 13 gatunków zięb Darwina, pingwin równikowy czy nielotny kormoran galapagoski. Na 89 gatunków gniazdujących tam ptaków, aż 76 nie występuje nigdzie indziej, Wszystkie gady i ssaki to endemity.      

Region Oriente – gęste lasy amazońskie, mnogość fauny (m.in. piranie, kajmany, małpy, niedźwiedzie okularowe, kwezale, kolibry, wyjce, pumy).

Park Narodowy Podocarpus – najpiękniejsze lasy deszczowe, dostępne do zwiedzania pieszo albo konno. 

Park Narodowy Cajas – spokojny, stepowy płaskowyż paramo; lodowate jeziorka i pagórki.

Mindo – 70 km. na zachód od Quito - subtropikalna wioska, w pobliżu Bosque Protector Mindo-Nambillo – raj dla wielbicieli motyli i orchidei. 

Wulkany - górujący wulkan Cotopaxi (5897 m n.p.m) oraz Antisana czy Rumiñahui; podziwiać można na drodze Quito – Alausi. 

Wodospady: Pailon del Diablo – przepiękny wodospad niedaleko Baños, można tam dojechać na rowerze; piękne Wodospady Peguche – niedaleko Otavalo, mają też znaczenie obrzędowe, można  tam spotkać Indian dokonujących rytualnych ablucji (zwłaszcza w okolicach Inti Raymi).

nocne wycieczki pod Tungurahua (z Baños) – obecnie czynny wulkan: czasem tylko dymi, czasem pluje trochę ogniem.

National Parque Podocarpus – niedaleko od Loja – 5 ekosystemów, jeziora i skały, dobrze oznaczone szlaki turystyczne, od kilkugodzinnych do parudniowych, można wypożyczyć konie.

Laguna Cuycocha – niedaleko Otavalo – jezioro w kraterze wulkanu, z wysepkami pośrodku i z widokiem na inny wulkan – Cotacachi; w pobliżu Lagunas de Mojanda – trzy jeziorka u stóp wulkanu FuyaFuya.

Piamidas de Cochasqui – niedaleko od Guayllabamba, 15 dziwnych pagórków, w V wieku było to centrum rytualno-astronomiczne.

Wypoczynek i rozrywka

trekking - mnóstwo możliwości, od parodniowego trekkingu z Alausi do Ingapirca (do 5000 m n.p.m.), poprzez Rucu Pichincha, Cayambe, Cotopaxi, aż po najwyższy wulkan Ekwadoru – Chimborazo (6310 m n.p.m.).

wyprawy konne, rowerowe, spływy kajakowe, oglądanie dzikiej przyrody, polowanie na kajmany...

Baños – słynne z gorących źródeł; baseny są na otwartym powietrzu, z widokiem na wulkan Tungurahua; pełne jest turystycznych knajpek i noclegowni; idealna baza wypadowa dla miłośników pieszych wędrówek.

warto zwiedzić plantacje bananów i kakaowców