Globalincentive.pl

państwo w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią,  Ukrainą oraz  Mołdawią. Ma dostęp do Morza Czarnego.  Siedziba legendarnego Drakuli i wspaniałe średniowieczne miasta Transylwanii, przepiękne malowane kościoły Bukowiny, jedyny w swoim rodzaju Wesoły Cmentarz, malownicze trasy trekkingowe w Karpatach czy przyroda Delty Dunaju.

język urzędowyrumuński
język używanyrumuński, węgierski, niemiecki
ustrój politycznyrepublika parlamentarna
stolicaBukareszt
powierzchnia238,391 km2 (83 na świecie)
liczba ludności19,042,936 (52 na świecie)
gęstość zaludnienia80/km2
religiaprawosławni (87%), katolicy, protestanci, muzułmanie i inni (13%)
PKB/mieszkańca8,666$
walutalej (RON)
kod telefoniczny+40
strefa czasowaczas zimowy: UTC +2, czas letni: UTC +3
Wizy

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii i przebywać w niej przez 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium tego kraju na podstawie paszportów lub dowodów osobistych. Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Klimat (kiedy jechać)

Rumunia leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Zróżnicowany teren i wpływ Karpat powoduje wyraźne różnice klimatyczne pomiędzy różnymi regionami kraju.

Najlepiej wybrać się w czasie wiosny (kwiecień, maj, czerwiec) i jesieni (wrzesień, październik).

W Karpaty dobrze pojechać latem. Klimat jest zbliżony do polskiego.

Przepisy prawne

Górna granica kary pozbawienia wolności za nielegalny przewóz narkotyków wynosi 25 lat.

Zdrowie

Szczepienia nie są wymagane. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem zdecydowanie nie należy pić nieprzegotowanej wody. Obywatele krajów EOG i posiadacze ważnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) korzystają z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas pobytu czasowego w Rumunii. Wizyty u lekarzy są wówczas bezpłatne pod warunkiem podpisania przez lekarza umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo odpłatne, podobnie usługi stomatologiczne - z wyjątkiem przypadków nagłych.

Bezpieczeństwo

Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe dokonywane także przez dzieci, oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Odnotowuje się kradzieże towarów przewożonych transportem samochodowym. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem miejscowych tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.

Waluta i ceny

1.00 RON = 0.305648 USD

 

Ceny porównywalne do polskich.

 

obiad - ciepłe przekąski 2-3$; obiad w restauracji 9-13$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 25-40$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 100-130$

Noclegi

tani hotel, kwatera prywatna - 10-20$ od osoby

hotel średniej klasy - od ok.50$ za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

120zł (PKS Przemyśl) - autobusem z Przemyśla do Suczawy; jeszcze odrobinę taniej pociągiem, również przez Ukrainę.

ok.800zł bilet powrotny z Polski do Bukaresztu (LOT).

Transport na miejscu

Samolot. Rumuńskie linie lotnicze (Tarom) obsługują prawie wszystkie najważniejsze miasta, takie jak: Bukareszt, Cluj, Timisoara lub Constanta, ale połączenia są raczej drogie.

Samochód. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Bardzo dotkliwe jest dla kierowców dopuszczone rumuńskim prawem wewnętrznym zatrzymywanie przez policję drogową prawa jazdy. Szczegółowe informacje o trybie odzyskiwania prawa jazdy znajdują się na stronie internetowej Ambasady RP w Bukareszcie. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest zabronione. Kierowcy powinni szczególnie uważać na odcinkach, gdzie prowadzone są roboty drogowe, gdyż są one na ogół słabo oznakowane; mogą powodować znaczne utrudnienie dla ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.  Stan techniczny rumuńskich szlaków tranzytowych jest dobry, choć mogą wystąpić lokalne utrudnienia. Podróżowanie po zmroku wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Po drogach, także tranzytowych, poruszają się nieoświetlone furmanki i rowerzyści. Na pasach ruchu parkowane są nieoświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszcza się na pastwiska bydło, często samopas. W razie awarii lub uszkodzenia samochodu trzeba się liczyć ze znacznymi trudnościami w uzyskaniu wyspecjalizowanej pomocy technicznej (brak części zamiennych, wysokie ceny usług nie idące w parze z ich jakością).

Obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Najlepiej wykupić je na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych PETROM. Wykaz aktualnych cen winiet jest dostępny na stronie Ambasady RP w Bukareszcie.

Autobus. Szybsze od pociągów (nawet pospiesznych), ale komfort jazdy pozostawia wiele do życzenia, szczególnie na krótkich odcinkach. Długie trasy obsługiwane są przez nowsze pojazdy.

Minibus. Spisują się bardzo dobrze, są bardziej komfortowe, szybsze i tańsze od autobusów.

Pociąg. Sieć kolejowa (CFR) jest nieźle rozwinięta i działa całkiem sprawnie. 

Promy/łodzie. Popularny i jedyny środek transportu w Delcie Dunaju.

Taksówki. Taksówką może być każdy samochód, trzeba się tylko dogadać z kierowcą co do trasy i ceny.

Autostop. Raczej płatny.

Warto wiedzieć

Ze względu na specyfikę gór w Rumunii - ogromne przestrzenie, słabe zaludnienie, zmienność pogody - należy przestrzegać zasad bezpiecznej turystyki górskiej (wędrówki tylko oznakowanymi szlakami, wpisy do schroniskowej książki wyjść lub powiadamianie osób najbliższych o planowanej trasie przejścia, ekwipunek dostosowany do pory roku i  skali trudności trasy).

 

Kuchnia

Kuchnia rumuńska ma wiele wspólnego z kuchniami państw sąsiednich: Mołdawii, Ukrainy, Serbii i Czarnogóry oraz Węgier. Rumuni jedzą dużo mięsa, głównie wieprzowinę, wołowinę i drób, potraw mącznych oraz warzyw i owoców. Mięsa najczęściej przyrządzane są na grillu. Typowo rumuńskim smakołykiem jest danie o nazwie sarmale -  przypomina polskie gołąbki, przyrządzane z mielonego mięsa owijanego w liście kapusty lub winorośli. Innym popularnym daniem jest  mamaliga -  danie przyrządzane z rozdrobnionej, gotowanej kukurydzy z dodatkiem sera i masła. W Rumunii jada się również sporo kiełbas i zup.

Wśród napojów alkoholowych królują wina i wódka. Wytwarzane są różne rodzaje mocnego alkoholu - między innymi puica (śliwowica) oraz palinca (wódka owocowa śliwkowa, brzoskwiniowa, czereśniowa itp.). Swoistym drinkiem, którego trzeba spróbować jest arbuz z wódką.

Miasta i zabytki

Bukareszt - wiele zabytków zostało zniszczonych w czasie reżimu Ceauşescu, ale wciąż można obejrzeć "perełki" - reprezentacyjne gmachy z drugiej połowy XIX wieku, śliczne cerkwie.

Sighisoara (Siedmiogród, inaczej Transylwania) - jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej (UNESCO); co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny; poza tym XIV-wieczna twierdza z licznie zachowanymi bramami miejskimi, zabytkowy cmentarz ewangelicki, gotycki kościół ewangelicki, Prawosławna Katedra Trójcy Świętej. 

Bran (Siedmiogród) - We wsi znajduje się malowniczy zamek, wzniesiony w XIV w. przez królów węgierskich, reklamowany jednak jako obiekt związany z pierwowzorem Drakuli – Władem Palownikiem, czemu zawdzięcza ogromną popularność wśród turystów.

Braszów (Siedmiogród) - rozległe Stare Miasto, reprezentujące różne style architektoniczne, z ratuszem z 1410r.; późnośredniowieczny Czarny Kościół; cerkiew św. Mikołaja (XIV w.), zachowana część murów miejskich z basztami, wieżami i murami miejskimi, synagoga.  

Slava Rusa, Slava Cercheza (blisko Babadag) – miejscowości, gdzie mieszkają Starowiercy; monastyr, cerkiew, klasztor kobiecy Starowierców.

Malowane monastyry na Bukowinie - niezwykle fotogeniczne.

Wesoły Cmentarz - Sapanta - absolutnie wyjątkowe miejsce pochówku (wraz z kilkoma cerkwiami wpisany na listę UNESCO).

Barsana, Bogdan Voda, Borsa – wioski położone wzdłuż Doliny Izy; można w nich odwiedzić drewniane cerkwie pochodzące z XV wieku (UNESCO), zobaczyć ludzi ubranych w swoje tradycyjne stroje i ciekawe wiszące, drewniane mosty.

Przyroda

17 parków narodowych (m.innymi P.N.Retezat, P.N. Rodniański z rezerwatem Pietrosul Mare)

Przyroda Karpat

P.N. Delty Dunaju (UNESCO) - rośnie tu ponad 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków (m.innymi pelikany), a także 85 gatunków ryb słodkowodnych, które żyją w licznych jeziorach i bagnach; wioski, do których dotrzeć można tylko łodzią.

Wypoczynek i rozrywka

trekking - wspaniałe szlaki dla wytrwałych piechurów i trasy spacerowe - Góry Maramuresz, Alpy Rodniańskie, Bucegi, Fogarskie.

kolejka wąskotorowa Mocanita w górach Marmoroskich.

narty - Poiana Brasov

plaże - Mamaia, Mangalia - to raczej hałaśliwe kurorty; tutejsze plaże nie należą też do najpiękniejszych, w celach typowo plażowych lepiej udać się do sąsiedniej Bułgarii.