Globalincentive.pl

kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 1400 wysp, w tym 227 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Niespieszny południowy styl życia, genialne jedzenie, lazurowa woda, urocze plaże, widokowe szlaki piesze, kwitnące storczyki, imponujące Meteory i cała gama słynnych zabytków, głównie z okresu starożytności, sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

język urzędowygrecki
język używanygrecki, rumuński, turecki; w miejscach turystycznych angielski, francuski
ustrój politycznydemokracja
stolicaAteny
powierzchnia131 957 km² (97 na świecie)
liczba ludności10,787,690
gęstość zaludnienia85.3/km2 (88 na świecie)
religiaprawosławni (92%), muzułmanie (1%), pozostali (7%)
PKB/mieszkańca27,875$ (29 na świecie)
walutaeuro (EUR)
kod telefoniczny+30
strefa czasowaczas zimowy: UTC +2; czas letni: UTC +3
Wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Klimat (kiedy jechać)

Północną Grecję i wyspy, obejmuje klimat kontynentalny, o chłodnej zimie i upalnym lecie. Z kolei południowe wyspy, wybrzeże Peloponezu i półwysep Attyki to klimat śródziemnomorski: okres od wczesnego maja aż do połowy października to pora ciepłych, bezdeszczowych, słonecznych dni.

Najlepiej jechać od IV do początku VI, potem robi się bardzo gorąco.

Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Żeby uniknąć natłoku turystów wystarczy wybrać się w mniej popularne miejsce i nie w sierpniu, bo wtedy w Grecji są urlopy - ludzie są wszędzie.

Niezłą porą jest jesień (wrzesień- październik), wówczas temperatury są umiarkowane.

Zimą jest zimno, duża wilgotność, deszcze i wiatry. 

Przepisy prawne

Posiadanie środków odurzających lub jakichkolwiek substancji uważanych za narkotyki jest zagrożone sankcjami karnymi. Za szczególnie poważne przestępstwo, zagrożone wieloletnią karą pozbawienia wolności, uznawany jest handel narkotykami oraz nielegalny przewóz osób.

Zdrowie

Służba zdrowia - zarówno publiczna, jak i prywatna - jest ogólnie dostępna. Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać z publicznej służby zdrowia (przychodnie IKA i szpitale państwowe). Sieć aptek jest bardzo rozbudowana, czynne są w godzinach takich jak sklepy, część aptek dyżuruje w nocy i dni wolne od pracy. Zdecydowaną większość leków, w tym antybiotyki, można kupić bez recepty. Poza szczepieniami obowiązkowymi dla dzieci (takie jak w Polsce) nie ma innych wymogów.

Osoby opłacające składki na NFZ, przebywające w Grecji, mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Jeśli podczas wyjazdu turystycznego chcemy skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Grecji, należy uzyskać zaświadczenie o ubezpieczeniu (karta EKUZ), którą trzeba przedstawić lekarzowi. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

Bezpieczeństwo

Grecja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie należy jednak pozostawiać bez nadzoru rzeczy osobistych i dokumentów w miejscach publicznych, zwłaszcza na plażach. Wybierając się promem z Grecji do Włoch, trzeba pamiętać, że zdarzają się przypadki włamań do samochodów i przyczep kempingowych przez nielegalnych imigrantów, próbujących w ten sposób przekroczyć granicę. Z tego względu należy zachować ostrożność i nie pozostawiać pojazdów w niestrzeżonych miejscach w miastach portowych.

Waluta i ceny

1.00 EUR = 1.30453 USD

 

Ceny znacznie spadają poza sezonem, szczególnie na wyspach.

Bankomaty są szeroko rozpowszechnione, najwięcej możliwości mają posiadacze kart MasterCard or Visa, pozostali wypłacą  pieniądze w większych miastach i w miejscowościach turystycznych.

 

obiad w restauracji (główne danie, sałatki i napoje bezalkoholowe) - ok. 15$, pizza od 10$, spaghetti od 8$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 60$

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 115-170$

Noclegi

kemping - od ok. 25$ dla dwóch osób

kwatera prywatna/pensjonat - ok.35-45$ za pokój dwuosobowy

hotel średniej klasy - od 65$ wzwyż

Transport tam/z powrotem

kemping - od ok. 25$ dla dwóch osób

kwatera prywatna/pensjonat - ok.35-45$ za pokój dwuosobowy

hotel średniej klasy - od 65$ wzwyż

Transport na miejscu

W większości miast i ośrodków turystycznych w Grecji znajdują się biura Narodowej Organizacji Turystycznej (EOT) www.eot.gr, www.visitgreece.gr, gdzie udostępniane są bezpłatne informatory turystyczne, mapy, rozkłady jazdy pociągów, autobusów, promów.

Samolot. Dosyć drogie połączenia między miastami i wyspami. 

Samochód. Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Można bez problemu wynająć auto.

Autobus i pociąg. Dobrze rozwinięta sieć połączeń.

Metro (tanie i bardzo sprawne) i tramwaje - w Atenach.

Promy. Dopłynąć można na każda wyspę, w sezonie warto wcześniej kupić bilet, bo ruch jest duży. Promem można przewieźć także samochód.

Taksówki - bardzo tanie.

Warto wiedzieć

Turyści, którzy zamierzają nurkować, powinni uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu w Grecji. Zezwolenie określa rejon, w którym dozwolone jest nurkowanie. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązku uzyskiwania zezwolenia i nurkować jedynie w wyznaczonym rejonie - w przeciwnym razie narażamy się na sankcje karne. Niedozwolone jest także wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów (prawo o ochronie zabytków przewiduje dotkliwe kary).

W większości klasztorów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, zwłaszcza długiej spódnicy lub spodni. Nie jest tolerowany strój plażowy.

Nigdy nie należy dzwonić ani odwiedzać nikogo w Grecji miedzy godz 13 a 18.Grecy przywiązują wagę do przerwy popołudniowej, zwanej mesimeri - czas na sen, odpoczynek od pracy lub czas dla rodziny. 

Kuchnia

Kuchnia grecka należy do najsmaczniejszych i najzdrowszych kuchni świata: olbrzymia różnorodność warzyw, owoców oraz świeżych ziół (oregano, bazylia, tymianek, kminek, rozmaryn, mięta). Głównym tłuszczem używanym do przyrządzania potraw jest oliwa z oliwek. Główny posiłek Greków składa się z jednego dania głównego oraz kilku rodzajów sałat, serów, oliwek oraz dodatków takich jak wino i chleb. Posiłek ten jest poprzedzany "mezedes", czyli zakąską np. jogurtowy przysmak tzatziki czy pikle warzywne. Potrawy kuchni greckiej są lekkie i doskonale współgrają z gorącym klimatem kraju. Chleb podawany jest do każdego posiłku.

Na Peloponezie i wyspach Morza Egejskiego (Kreta, Rodos) królują owoce morza, jak np. krewetki, ośmiornice czy małże (warto spróbować zwłaszcza ośmiornicę z grilla i smażone kalmary). Na północy kraju (regiony: Tracja i Macedonia) obok typowo greckich owoców morza widać coraz więcej wpływu państw sąsiadujących (Bułgaria, Turcja).

suvlaki - wieprzowina z rusztu - smaczna przekąska.

Musaka - smażone bakłażany, na to warstwa mielonego mięsa z pomidorami, zapiekane z grubą warstwą beszamelu; Pastycjo to wersja z makaronem zamiast bakłażanów.

Metaxa - alkohol zaliczany do brendy, czyli dwukrotnie destylowane wino, wyrabiane z trzech różnych odmian winogron. Na końcu produkcji do destylatu dodawane jest wino typu muscat i odrobina ziół i płatków róży. Taki półprodukt leżakuje w dębowych beczkach. Mataxę pije się czystą lub z lodem, a także z tonikiem, sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym i w koktajlach.

Kritikos Boutari i Makedonikos - najlepsze wina.

Miasta i zabytki

Meteory - zespół prawosławnych klasztorów na szczytach skał.

Ateny - Akropol (spodziewajmy się wiecznego remontu i tłumów), Plaka, Agora Grecka, Muzeum Archeologii, Wzgórze Likawitos, Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana, Plac Konstytucji, Anafiotika, Herodeon; piękny widok z gory Parnitha

Saloniki - Biała Wieża, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, Kościół Św. Dimitriosa, tureckie meczety,   bizantyjskie świątynie pełne mozaik

Larissa - teatr antyczny, tureckie mury obronne, na akropolu ruiny świątyni.

Patras - monumentalna neobizantyjska bazylika archikatedralna św. Andrzeja, Uniwersytet Patraski im. św. Andrzeja, Teatr Miejski Apollon; średniowieczny zamek bizantyjski; zabytki starożytności; słynie z barwnej ulicznej parady, kończącej karnawał i antycznych przedstawień teatralnych.  

Pireus - był najważniejszym portem starożytnych Aten; duża część murów fortyfikacji Temistoklesa, otaczających linię brzegową, przetrwało w bardzo dobrym stanie do dziś.

Heraklion (Kreta) - liczne zabytki

Pałac w Knossos (Kreta) - największy i najbardziej spektakularny przykład cywilizacji minojskiej.

starożytne Delfy - magia świętej wyroczni

Olimpia - najsłynniejsze sanktuarium starożytnej Grecji (Świątynia Zeusa)

Nauplion - Zamek Palamidi (Peloponez)

Janina - twierdza, mury obronne, meczet (muzeum) Aslan Aga

Republika Mnichów na Świętej Górze Atos - zainteresowani jej zwiedzaniem winni wcześniej skontaktować się z Biurem Pielgrzymstwa w Salonikach (Office for Pilgrims to Mount Athos), tel. (+30) 2310-25-25-78, faks (+30) 2310-222-424, e-mail: agiooros@gmail.com aby załatwić niezbędne formalności związane z wjazdem na terytorium Republiki Mnichów i uzgodnić termin wizyty.

Przyroda

bogactwo roślinności - Aż 6000 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele endemicznych (gł. na Krecie); ponad 100 gatunków storczyków!

jaskinie - np. na Peloponezie - jaskinie Diru czy rezerwat geologiczny w Janinie

rezerwaty przyrody np. w górach Zagorochoria (okolice Mateorów) czy u stóp góry Olimp (wąwóz Enipeas)

najpiękniejsze w Grecji wodospady Edessy

raj dla ornitologów - greckie góry są siedliskiem wielu ptaków drapieżnych i padlinożernych-sępów i orłosępów a słonawe delty rzek to królestwo ptaków wodnych (na greckich lagunach zimą wcale nie tak trudno natknąć się na całe stada flamingów).

zagrożona wymarciem w skali globalnej foka śródziemnomorska, delfiny, rzadko nawet wieloryby 

Wypoczynek i rozrywka

plaże i odpoczynek - najpiękniejsze wyspy: Santorini (pięknie, ale bardzo tłoczno), Rodos, Kreta i mniejsze Mykonos, Kos, Korfu, Zakintos, Hydra

pływanie, żeglarstwo, narty wodne, surfing - bardzo popularne w całej Grecji

windsurfing - najważniejsze ośrodki: Prasonisi na Rodos, Palechora na Krecie, Kokari na Samos, Vasiliki na Lefkas.

nurkowanie - na wyspach, podlega jednak wielu ograniczeniom; dozwolone m.in. w Hermes Kallitheas na Rodos, w zatoce Vichadia na Kalimnos, w rejonie wyspy Hydry, w zatoce Paleokastritsa na Korfu oraz na sporym kawałku południowej części Mykenos. Flora i fauna jest równie imponująca jak w Morzu Czerwonym.

wiele szlaków dla amatorów pieszych wycieczek i trekkingu w górach (kontynent i niektóre wyspy)

wspinaczka skałkowa np. na wyspie Kalimnos

wędkowanie - kapitalne warunki; w większości wiosek, można wynająć łódkę i sprzęt wędkarski.