Globalincentive.pl

państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem, Kambodżą, Malezją oraz z Birmą (Myanmarem).  Kraj bardzo przyjazny turystom, rajskie plaże i wysepki, bardzo ciekawa architektura watów, łagodne, zielone góry północy z górskimi plemionami, przepyszne jedzenie i nieskończona ilość atrakcji, z przejażdżkami na słoniu i nurkowaniem z rekinami włącznie.

język urzędowytajski
język używanytajski, malajski, chiński, khmerski, w miejscach turystycznych angielski
ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
stolicaBangkok
powierzchnia514 000 km2 (51 na świecie)
liczba ludności66,720,153 (19 na świecie)
gęstość zaludnienia132.1/km2 (88 na świecie)
religiabuddyści (95%), muzułmanie (4%), chrześcijanie, hinduiści (1%)
PKB/mieszkańca5,174$
walutabat (THB)
kod telefoniczny+66
strefa czasowaUTC +7
Wizy

Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyty turystyczne nie dłuższe niż 30 dni. W kraju tym obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.

Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.

Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu - osoby takie z reguły zawracane są do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty. Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 THB (z reguły wliczana jest w cenę biletu), na liniach krajowych - od 50 do 200 THB, w zależności od lotniska.

Klimat (kiedy jechać)

Tajlandia zalicza się do krajów o gorącym klimacie. Większa część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej cyrkulacji powietrza. Cześć południowa czyli Półwysep Malajski to obszary o klimacie równikowym wilgotnym. Jedynie obszary Równiny Korat cechują się suchą odmianą klimatu zwrotnikowego.

Od marca do czerwca jest bardzo upalnie, powyżej 40 stopni. Od lipca do października trwa pora deszczowa – pada niemal codziennie, ale krótko i intensywnie. Od listopada do lutego jest najchłodniej i to też najlepsza pora na przyjazd.

Przepisy prawne

Wywóz statuetek i wizerunków Buddy wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach).

Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.

Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany, czy tabletki ecstasy) lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

Zdrowie

Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane specjalne szczepienia. Należy jednak w sposób bardziej rygorystyczny przestrzegać zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Ogólnie dostępna jest w sprzedaży butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Usługi te są w Tajlandii na bardzo wysokim poziomie, ale jednocześnie relatywnie drogie w stosunku do krajów europejskich. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 500-800 THB, doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2000 do 5000, a nawet 20000 THB. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego.

Bezpieczeństwo

W Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest bezpieczny dla turystów, aczkolwiek zdarzają się, zwłaszcza w hotelach, kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego, dokumentów, jak również zawyżanie opłat dla turystów. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

Waluta i ceny

100.00  THB = 3.29716 USD 

 

W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.

 

obiad w restauracji - od 1,5-2,5$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 20-25$ (w Bangkoku i na wyspach nieco więcej)

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - ok.50$ i więcej

Noclegi

tani hotel - 6 - 15$ pokój dwuosobowy

hotel średniej klasy - od 50$ wzwyż za pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

ok.2300zł - najtańszy bilet powrotny na trasie Warszawa-Bangkok w promocjach Aerosvit czy Finnair. 

Transport na miejscu

Brak ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne (szczególnie w czterech prowincjach przy granicy z Malezją - Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani).

Samolot. Samolotem można za niezbyt wygórowane kwoty dolecieć na północ i południe kraju, na wyspy na zachodnim lub wschodnim wybrzeżu i do przybrzeżnych miejscowości turystycznych (Koh Samui, Phuket).

Samochód/skuter. Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem, jest międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe (choć w wielu wypożyczalniach skuterów np. na północy kraju w ogóle nie sprawdza się posiadania prawo jazdy; trzeba jednak pamiętać o ryzyku takiej jazdy i pokrywaniu wszelkich kosztów związanych z leczeniem w razie wypadku/kolizji - ubezpieczenie zdrowotne w takim przypadku traci moc). W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Istnieje szeroka sieć autostrad - nie tylko w Bangkoku. Ogólnie dostępne są do wypożyczenia samochody i motocykle.

Autobus. Różne klasy autobusów, w tym bardzo komfortowe i nocne.

Minibusy/sawngthaew - popularne na krótszych trasach, tani środek transportu.

Pociąg. Z Bangkoku w kilku kierunkach: na północ do Chiang Mai, do granicy z Laosem (dwie linie), do Pattai, w kierunku Birmy oraz na południe kraju; trzy klasy, w tym sypialne; bilety na 1 i 2 klasę trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Promy/łodzie. Chao Phraya Express w Bangkoku (tani), łódki na wyspy (wolne i szybkie).

Taksówki. Tanie. Należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd.

Tuk-tuki (motoriksze) - bardzo popularne, głośne i tanie. Trzeba z góry ustalać cenę.

Metro. W Bangkoku działa bardzo sprawnie. Funkcjonuje też Skytrain (nadziemna kolej miejska), ale ma ograniczony zasięg. 

Autostop. Działa wyśmienicie.

Warto wiedzieć

Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego.

W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się załagodzić sytuację uśmiechem; podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację. 

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).

Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).

Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.

Kuchnia

Kuchnia Tajska należy najlepszych na świecie, na jej rozwój miała wpływ kuchnia chińska i hinduska. Kuchnia jest zróżnicowana, jednak jej podstawowym elementem jest ryż, który jest podawany do większości potraw. Ryż jest przygotowywany na wiele sposobów między innymi np. ryż na mleku, zupa z ryżu. Na północy kraju popularny jest kleisty ryż (tzw. sticky rice), zaś mieszkańcy centralnej Tajlandii preferują ryż zwykły, najczęściej gotowany na parze. W kuchni tajskiej widać wpływ kuchni państw sąsiadujących. Z Birmy zapożyczono np. wieprzowinę w sosie curry z dodatkiem imbiru, kurkumy oraz tamaryndu, z kuchni Laosu w północno-wschodnich częściach kraju bardziej pikantne dania (do większości dań używa się chilli).
Na południu kraju, szczególnie na półwyspie Malajskim, dużą rolę w tworzeniu menu odgrywa kokos, którego mleko łagodzi podniebienia po ostrym chili. Olej wytworzony z niego służy do smażenia zaś jego mięsiste wnętrze jest wykorzystywane jako przyprawa.

W kuchni tajskiej przygotowuje się niezliczone ilości dań z owoców morza, z wykorzystaniem wielu różnych warzyw  i owoców (tych ostatnich jest w Tajlandii ok.300 gatunków!), jada się też makarony (gł. ryżowe).

Miasta i zabytki

Bangkok - architektura tajskich świątyń buddyjskich jest niezwykle kolorowa; Wat Arrun (Temple of Dawn), kompleks Wat Pho (i Leżący Budda o długości 46m),  Wat Phra Kaew (Szmaragdowy Budda) z  Pałacem Królewskim, Wat Doi Suthep- świątynia na wzgórzu, Dom Jima Thompsona - tradycyjna tajska architektura, Vimanmek Mansion Palace - wykonany z drzewa tekowego; Muzeum Łodzi Królewskich, najsłynniejsza backpackerska ulica świata Khao San Rd, Patpong- dzielnica handlu, przysmaków i uciech.

Ayuthaya - dawna stolica Tajlandii, ciekawe ruiny watów np. Wat Mahathat, Wat Phra Si Samphet.

Park historyczny Sukhotai (koło Pitsanulok) - stolica pierwszego królestwa Tajlandii - bardzo ciekawe miejsce, można zwiedzać rowerem; największy Wat Mahathat, poza tym najciekawsze: Phra Pai, Si Chum, Wat Si Sawai.

Lampang - świątynie w birmańskim stylu z drzewa tekowego, roślinność obsypana kwiatami,  drewniana architektura domów.

Chiang Mai - dużo ciekawych watów, Phra Dhatu Chedi Wang (najwyższa pagoda w Tajlandii), ciekawe Muzeum Plemion, mnóstwo guesthousów, knajpek, straganów z pamiątkami, biur turystycznych.

Pętla Mae Hong Son - wioski "Długich Szyi": Huay Sua Tao, Ban Noi Soi (także plemiona "Długouchych") - wioski-rezerwaty, gdzie żyją uchodźcy z Birmy; w Mae Hong Song warto wdrapać się na punkt widokowy.

Soppong - Targ mniejszości narodowych (Lahu, Lisu, Karen i inne)

Pai - bardzo relaksacyjne miejsce, gorące źródła.

Nakhorn Phratom - stuletni targ i najwyższa stupa na świecie.

Nong Khai - niesamowity park z rzeźbami

Przyroda

Kao Yai National Park - żyją tu dzikie słonie, bawoły, podobno tygrysy.

Wodospady w Kanchanburi: Erewan, Sai yok najlepiej oglądać w porze deszczowej.

jaskinia Lod - Soppong

Thai Elephant Conservation Centre w okolicy Lampangu - miejsce, gdzie słonie poddawane są leczeniu i tresurze.

krokodyle - żyją podobno w kanałach Bangkoku

Snake Farm w Bangkoku

Wypoczynek i rozrywka

kapitalne plaże i wysepki - np. znane Koh Samui, Ko Phi Phi, Phuket (masowa turystyka), czy odludne np. Koh Jam czy Ko Kut.    

nurkowanie/snorkelling - raj dla nurków! Krabi, Phuket czy Chumporn.

trekking - w górach północy (okolice Chiang Mai i Chiang Rai) lub w dżungli w parkach narodowych (np. region Kanchanaburi na zachód od Bangkoku czy park Khao Yai na wschód od Bangkoku - świetne widoki, wodospady, liczne jaskinie).

kajaki, rowery

wspinaczka skałkowa, grotołazi - świetne warunki (np. wyspa Phi-Phi Don, Phi-Phi Leh, Railay kolo Krabi)

spływy tratwą bambusową - Pai na północy czy Phuket i Krabi na południu

Spadochroniarstwo, loty balonem - Pattaya

skoki z 10-metrowych klifów i nurkowanie z rekinami (wschodnie wybrzeże Chumporn, Koh Samui, Koh Tao)

przejażdżki na słoniu - np.  Khao Yai

tajski boks w Bangkoku