Globalincentive.pl

państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. na archipelagu Europy Północnej w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jeden z krajów nordyckich. Księżycowe krajobrazy, wulkany, wysokie fiordy, rozległe lodowce, spektakularne wodospady i gejzery, kolonie dzikiego ptactwa, kąpiele w jeziorkach geotermalnych... Raj dla miłośników nieskażonej, dzikiej przyrody, którym niestraszne są polarne wiatry i kapryśna pogoda. 

 

język urzędowyislandzki
język używanyislandzki, angielski
ustrój politycznyrepublika
stolicaReykjavik
powierzchnia103,001 km2 (108 na świecie)
liczba ludności318,452
gęstość zaludnienia3.1/km2 (234 na świecie)
religialuteranie (97%), katolicy i pozostali (3%)
PKB/mieszkańca39,025$ (21 na świecie)
walutakorona islandzka (ISK)
kod telefoniczny+354
strefa czasowaUTC
Wizy

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.

Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. 

Klimat (kiedy jechać)

Islandia położona jest w strefie klimatu subpolarnego na północy i umiarkowanego chłodnego morskiego na południu, który łagodzony jest przez ciepły Prąd Zatokowy.

Pogoda jest całkowicie nieprzewidywalna, zmienia się z godziny na godzinę; największa szansa na słońce jest latem (szczególnie w lipcu), wtedy też praktycznie nie ma nocy. Temperatury od 15-20 stopni, ale niezmiennie wieje bardzo silny wiatr.

Jesienią pogoda się znacznie pogarsza, wieje jeszcze mocniej, ale pojawia się szansa zobaczenia zorzy polarnej.

Zimą wiele miejsc jest odciętych od świata, a drogi są nieprzejezdne dla większości aut, czasem nawet terenowych. O tej porze roku Islandia jest najbardziej niedostępna, ale też najbardziej nieziemska - duża szansa na zorze polarne. 

Przepisy prawne

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. W szczególności uprawnione są do kontrolowania pojazdów i osób nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. Noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz. W przypadku konfliktu z prawem karnym i zatrzymania przez policję każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

Zdrowie

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego - po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.

W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nie ubezpieczonej są bardzo wysokie.

Bezpieczeństwo

Islandia jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje szczególne zagrożenie przestępczością.

Waluta i ceny

100.00 ISK = 0.808081 USD

 

W związku z kryzysem gospodarczym, który dotknął Islandię w drugiej połowie roku 2008, dużym wahaniom podlegają kursy islandzkiej korony. Dokonując transakcji należy zwrócić uwagę na aktualny kurs miejscowej waluty. Wprowadzone zostały ograniczenia w obrocie walutami zagranicznymi.

Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. Na Islandii powszechne są płatności kartami płatniczymi lub kredytowymi. Bankomaty są powszechnie dostępne.

 

Islandia jest bardzo drogim krajem, choć jedzenie w sklepach nie jest wiele droższe niż w Polsce, warto więc gotować samemu.

lunch – 8- 12$, kolacja w restauracji – od 12$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - od 40$ - 60$

 

Noclegi

guest house - od 30$/osobę

namiot - można rozbijać namiot na dziko – jest to legalne.

„hytte” - chatki, w których można zanocować (góry, lodowce) - powinno się tam zostawić pieniądze wg cennika oraz coś do jedzenia dla następnych gości.

Transport tam/z powrotem

Na Islandię można się dostać tylko na dwa sposoby: samolotem lub promem. Bilet na samolot można kupić najtaniej za ok.500zł powrotny, np. Germanwings z przesiadką w Kolonii w Niemczech. 

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku.

Autobus. komunikacja międzymiastowa opiera się przede wszystkim na samochodach; autobus kursuje pomiędzy lotniskiem a stolicą kraju.

Samochód. Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy). W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opony zimowe, a w szczególnie trudnym terenie również łańcuchy. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę off-road - poza wyznaczonymi miejscami.

Samolot. Na Islandii jest wiele lotnisk nastawionych na transport wewnętrzny, popularne są awionetki. Dla tych, co mają gruby portfel i mało czasu.

Pociąg. Nie ma.

Autostop. Jedna droga - nr 1, którą można objechać dookoła wyspę, ruch jest jednak mały, więc jest to opcja tylko dla najwytrwalszych.

Taksówki. Dostępne, ale drogie.

 

Warto wiedzieć

Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Można pić wodę zimną z kranów bez przegotowania.

Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Numer telefonu - 112.

Kuchnia

Narodowe dania Islandczyków mogą nieco zadziwić przeciętnego Europejczyka. Nasze żołądki nie są raczej przyzwyczajone do takich specjałów jak: skruszały rekin (hákarl), ugotowana w całości głowa barana (svid) lub jego jądra (hrútspungur) albo płetwy focze (selshreifar). Kuchnia islandzka opiera się głównie na rybach i mięsie.

Na szczęście nie tylko w stolicy, ale we wszystkich rejonach kraju można znaleźć restauracje oferujące dania rodem z całego świata.

Spośród napojów wyskokowych coraz większą popularnością cieszy się piwo, choć dopiero niedawno zostało tu zalegalizowane.

Jedyna wódka produkowana na Islandii to REYKA (dobra). 

Miasta i zabytki

spokojne wioski rybackie, jak Djúpivogur (na wschodnim wybrzeżu) zagubione wśród szczytów i fiordów

<p>Narodowe dania Islandczyk&oacute;w mogą nieco zadziwić przeciętnego Europejczyka. Nasze żołądki nie są raczej przyzwyczajone do takich specjał&oacute;w jak: skruszały rekin (h&aacute;karl), ugotowana w całości głowa barana (svid) lub jego jądra (hr&uacute;tspungur) albo płetwy focze (selshreifar). Kuchnia islandzka opiera się gł&oacute;wnie na rybach i mięsie.</p>
<p>Na szczęście nie tylko w stolicy, ale we wszystkich rejonach kraju można znaleźć restauracje oferujące dania rodem z całego świata.</p>
<p>Spośr&oacute;d napoj&oacute;w wyskokowych coraz większą popularnością cieszy się piwo, choć dopiero niedawno zostało tu zalegalizowane.</p>
<p>Jedyna w&oacute;dka produkowana na Islandii to REYKA (dobra).&nbsp;</p>

 

 

Przyroda

Błękitna Laguna (Jokulsarlon przy Vatnajokull) - kąpiel pośród pól lawy, nieziemski błękit wody.

Glymur - najwyższy w Islandii wodospad i wodospad Gullfos

Geysir i Strokkur - najpopularniejsze i największe gejzery na wyspie

lodowiec i wulkan Snaefellsjökull

gorące źródło Deildartunga - jedno z największych gorących źródeł na świecie

fiordy - Najwyższe fiordy na Islandii znajdują się na północnym-zachodzie - wysokość ponad 400 m, rozciągają się na długości 10 km.

Lodowa Laguna - wspaniałe miejsce na kąpiel i na oglądanie fok;

Vatnajökull - największy lodowiec na wyspie - z najwyższym szczytem Islandii - Hvannadalshnúkur (2119 m)

lodowe jaskinie w rejonie Kverkfjöllu

Półwysep Reykjanes - gdzie spotykają się dwie płyty tektoniczne: euroazjatycka i amerykańska. Te dwie płyty łączy most, który pozwala w parę sekund znaleźć się na innym kontynencie.

Zorza polarna nad jednym z fiordów!

Jezioro Mývatn - ptasi raj

dryfujące bryły lodowe w Jökulsárlón

Park Narodowy Skaftafell - lodowce, lasy brzozowe, wodospad Svartifoss utworzony ze słupów bazaltowych

Lagarfljót - najdłuższe jezioro w kraju ze 130-metrowym wodospadem Hengifoss i największym islandzkim lasem - Hallormsstadur na wschodnim brzegu. 

Wypoczynek i rozrywka

plaże - sztuczna plaża w stolicy, do której pompowana jest woda geotermalna, można się tu wykąpać za darmo; najpiękniejsza plaża Sandvik.

wycieczki łodziami i promami na wysepki i fiordy i obserwacje wielorybów czy orek

wspinaczka na któryś z wulkanów np. Hekla - wspaniałe widoki!

wycieczki rowerowe np. w okolicy Thosmork - krajobrazy!

jazda autami o gigantycznych kołach po lodowcach