Globalincentive.pl

(Jordańskie Królestwo Haszymidzkie) - państwo arabskie na Bliskim Wschodzie. Graniczy z Izraelem, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską, posiada bardzo ograniczony dostęp do morza – Zatoki Akaba Morza Czerwonego. Choćby dla samej Petry - legendarnego królestwa Nabatejczyków - warto przyjechać do Jordanii, ale to nie koniec atrakcji! Wylegiwanie się na powierzchni Morza Martwego, safari wśród nieziemskich krajobrazów pustyni Wadi Rum czy podziwianie rafy koralowej w Akabie zadowolą każdego poszukiwacza wrażeń!

język urzędowyarabski
język używany

arabski, kabardyjsko-czerkieski, adygejski; w miejscach turystycznych angielski, francuski

ustrój politycznymonarchia konstytucyjna
stolicaAmman
powierzchnia89,342 km2 (112 na świecie)
liczba ludności6,407,085
gęstość zaludnienia68.4/km2 (134 na świecie)
religiasunnici (92%), chrześcijanie (7%), pozostali (1%)
PKB/mieszkańca4,788$ (100 na świecie)
walutadinar jordański (JOD)
kod telefoniczny + 96
strefa czasowaczas zimowy: UTC + 2, czas letni: UTC + 3
Wizy

Potrzebne wizy uprawniające do przejazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Wizy pobytowe uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii obywatele polscy mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. O wizy z prawem do wielokrotnego wjazdu można ubiegać się jedynie w jordańskich misjach dyplomatyczno-konsularnych za granicą. Ponadto obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, którego wysokość jest zmienna. Wymagany jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. 

Klimat (kiedy jechać)

Najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, najgorzej latem (bardzo wysokie temperatury).

Latem temperatury sięgają 38°C; zimy natomiast są wilgotne i dość chłodne 0-16°C. Zdarzają się opady śniegu, sporadycznie nawet w rejonach pustynnych. W Dolinie Jordanu i w Akabie nad Morzem Czerwonym klimat jest cieplejszy i łagodniejszy (w zimie od 16 do 22 stopni). 

Przepisy prawne

Zakazane jest posiadanie narkotyków i handel nimi. Za łamanie tych przepisów grozi kara nawet kilkunastu lat więzienia.

Zdrowie

Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki naliczane są oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury, szczególnie latem (powyżej 40 st. C), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów. W przeciwnym razie można narazić się na odwodnienie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

Bezpieczeństwo

Z uwagi na sytuację w regionie Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. Od 2001 r. doszło do wielu tego typu ataków; wiele innych zostało udaremnionych przez miejscowe siły bezpieczeństwa. W porównaniu do lat ubiegłych - w 2007 i 2008 r. nie odnotowano przypadków zamachów terrorystycznych. Należy śledzić doniesienia prasowe i być wyczulonym na rozwój wypadków w regionie oraz bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz jordańskich dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa, takich jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych. Należy być również przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Jordanii.

Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Niemniej nie należy odwiedzać obozów dla uchodźców palestyńskich lub irackich. W okolicach meczetów - szczególnie podczas zgromadzeń na piątkową modlitwę - nie należy zachowywać się w sposób wyzywający. Miejscem, w którym może dochodzić do drobnych kradzieży i napadów (wyrywanie torebek), jest centrum Ammanu (Old City).

Waluta i ceny

1.00 JOD = 1.41193 USD

 

Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. W dużych hotelach, hipermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze. W miastach nie ma problemu z dostępem do bankomatów.

 

przekąska (kebab/porcja kurczaka/felafel/shwarma) - 1 - 3 JOD; obiad w restauracji - 15 - 25JOD

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 8-10 JOD

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 15JOD i więcej

wstęp do Petry na 1 dzień  - 50 JOD

Noclegi

dormitorium lub nocleg na dachu - 2JOD

tani hotel - jedynka 5JOD / dwójka 8JOD / trójka 11JOD

hotel/pensjonat średniej klasy - jedynka 12JOD, dwójka 20JOD

Transport tam/z powrotem

Do Ammanu można polecieć z Warszawy z przesiadką, najtaniej wyjdzie przelot węgierskimi liniami Malev z przesiadką w Budapeszcie lub tureckim Turkish Airlines (z przesiadką w Stambule). Za trzeba zapłacić ok. 1800 zł (w obie strony). Większość samolotów ląduje na lotnisku Queen Alia 35 km na południe od Ammanu. 

Transport na miejscu

Nie ma formalnych ograniczeń. Należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygranicznych, zwłaszcza graniczących z Irakiem i Izraelem.

Autobus. Najdogodniejszy środek komunikacji.

Minibus. Kursują ze wszystkich większych miast do miejsc wartych odwiedzenia, przy czym z reguły ruszają, kiedy się zapełnią. Ceny wystawione są z przodu busa, zawsze też można zobaczyć ile płacą miejscowi, jeśli mamy podejrzenie, że kierowca chce was naciągnąć.

Samochód. Turyści mający polskie prawo jazdy (międzynarodowe nie jest konieczne) po wpłaceniu kaucji ok. 200 JOD mogą wypożyczyć samochód na minimum 2 dni. Koszt wynajmu samochodu liczony jest wówczas za każdy dzień użytkowania i uzależniony od rodzaju i marki samochodu. Opłaca się przy kilkuosobowej grupie w celu odwiedzenia kilku miejsc jednego dnia. Osoby planujące jednodniowe wycieczki (np. do Akaby) mogą wynająć samochód z kierowcą.

Taksówki. Po Ammanie i innych miastach (także pomiędzy nimi) kursują taksówki wieloosobowe, które jeżdżą po wyznaczonych trasach podobnie do autobusów miejskich (białe Mercedesy lub Peugeoty). W miastach dostępne są również żółte taksówki prywatne.

Autostop - zwykle płatny.

Warto wiedzieć

Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie pracują także w soboty.

Kuchnia

Kuchnia bliskowschodnia, gdzie krzyżują się wpływy kultury tureckiej i arabskiej. W Jordanii równie łatwo o typowy dla Turcji kebab i chlebek pita jak o bardziej arabską harissę (masę z czerwonej, ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) i falafel (pastę z ciecierzycy z przyprawami, uformowaną w małe kluski i smażoną na głębokim oleju). Popularnością w tym kraju cieszy się również inna arabska potrawa - kuszami. Jest to danie z makaronu pomieszanego z ryżem, soczewicą, cebulą i sosem pomidorowym. Jordańczycy do każdego posiłku zjadają ogromne ilości chleba, który można spotkać pod różnymi postaciami. Tak więc obok tureckiego chleba pita dostępny jest arabski ajsz (niekwaszony i wypiekany pod postacią płaskich bochenków) oraz chleb z tymiankiem i ziołami (ajsz bi zaatar).

Tradycyjny jordański posiłek rozpoczyna się od zestawu ciepłych i zimnych przystawek, nazywanych na całym Bliskim Wschodzie mezze. Mogą nimi być np. pasta z ciecierzycy wymieszanej z czosnkiem i cytryną (hummus), pasztecik z mielonej baraniny i pszenicy i smażony na głębokim oleju lub wątróbka smażona z cytryną i czosnkiem. Po takich przekąskach zjada się danie główne (np. kibba naja - mielona baranina podawana na surowo z grubo tartą pszenicą, odpowiednik polskiego tatara). Popularne są również grillowane kiełbaski z mielonego, dobrze przyprawionego mięsa, kebab i maqlubba (gotowany na parze ryż z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora oraz nasionami sosny). Bardzo chętnie jada się pieczonego kurczaka.
Alkohol jest ogólnie dostępny, choć niezbyt popularny. Pija się tu raczej herbatę, kawę, soki lub typowo tureckie jogurty. Herbata przyrządzona w sposób tradycyjny jest zazwyczaj bardzo słodką herbatą miętową, podawaną w malutkich szklaneczkach. Kawę przyrządza się zazwyczaj po turecku i podaje z dużą ilością cukru, choć tradycyjna kawa Beduinów podawana jest jako bardzo mocny, gorzki napój z dużą ilością kardamonu.

Desery jordańskie są bardzo słodkie, przyrządzane z ogromnymi ilościami cukru i miodu.

Pyszne są świeże oliwki, orzechy pistacjowe, a ze słodyczy chałwa. 

Miasta i zabytki

Petra - wykuta w skałach o fantastycznych kolorach dawna stolica państwa nabatejskiego pełna  świetnie zachowanych grobowców, świątyń i ołtarzy ofiarnych. Tu kręcono finałowe sceny z filmu: „Indiana Jones - Ostatnia Krucjata”. Cały dzień zwiedzania od rana do wieczora to absolutne minimum.

Amman - dobra baza wypadowa, ale stolica jest ogólnie nieciekawa; ruiny rzymskiej cytadeli, kolumnada i rzymski amfiteatr na 5 tysięcy osób w centrum miasta.

Madaba - bardzo przyjemne miasto mozaik.

Gereza (Jeresh) – jedno z najlepiej zachowanych na świecie miast z czasów rzymskich. W Biblii wymieniona jest jako miejsce, gdzie Jezus uzdrowił opętanego.

Zamki krzyżowców: Kerak i Krak de Montreal

Góra Nebo - miejsce, z którego Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną i gdzie znajduje się jego grobowiec. Przy dobrej pogodzie widać Jerozolimę.

Warto zapalić fajkę wodną w jednej z kafejek – to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez tutejszych mężczyzn.

Przyroda

Morze Martwe -  największa depresja na świecie. Zasolenie wynosi 25%, co sprawia, że nie istnieją w nim praktycznie żadne formy życia, a kąpiący mogą wylegiwać się na powierzchni morza (świetne uczucie!) Tutejsze błoto ma właściwości lecznicze, szczególnie w przypadku chorób skóry (np. łuszczycy).

Wadi Rum – piaszczyste wydmy i oszałamiające kształty skał w odcieniach czerwieni tworzą jedną z najpiękniejszych pustyń na świecie. Zachód słońca i nocne niebo nad Wadi Rum (zwłaszcza w sierpniu, gdy można obserwować spadające gwiazdy) są przepiękne.

Rafa Koralowa w Akabie - kilka kilometrów poza miastem znajdują się niesamowicie kolorowe i pełne ryb formacje koralowe, nazywane przez tubylców Japanese Garden. 

Wypoczynek i rozrywka

Akaba - przez cały rok można uprawiać żeglarstwo, snorkelling, narciarstwo wodne czy windsurfing; możliwe także przejażdżki łódką ze szklanym dnem; plaża miejska w Akabie jest dość brudna i zatłoczona, znacznie czystsze i spokojniejsze są plaże South Beach kilka kilometrów poza miastem (lokalny busik  z centrum, ok. 15 min. jazdy).

Plaże nad Morzem Martwym - całe wybrzeże zagospodarowane hotelami i sanatoriami; ogólnodostępne plaże:  Amman Tourist Beach (wstęp 5 JOD) i obok  Amman Beach Tourist Resort za 12 JOD (dodatkowo posiada basen i kilka stolików z parasolkami); jeśli ktoś dysponuje własnym transportem można spróbować odnaleźć źródło, gdzie kąpią się miejscowi bez opłat.

Safari na wielbłądach lub jeepami w Wadi Rum, połączone z noclegiem na pustyni w beduińskich namiotach i z tradycyjnymi posiłkami.