Globalincentive.pl

- państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą a od południa z Panamą.  Kraj dla miłośników egzotycznej, bujnej przyrody, fantastycznych wulkanicznych krajobrazów, złocistych plaż i wszelkich sportów wodnych, raj dla łowców przygód. 

 

język urzędowyhiszpański
język używanyhiszpański, angielski-kreolski
ustrój politycznyrepublika
stolicaSan José
powierzchnia51,100 km2 (129 na świecie)
liczba ludności4,301,712
gęstość zaludnienia90/km2 (115 na świecie)
religiakatolicy (86%), protestanci i pozostali (14%)
PKB/mieszkańca7,843$
walutacolón (CRC)
kod telefoniczny +506
strefa czasowa UTC -6
Wizy

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości ok. 30 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce - w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD. 

Klimat (kiedy jechać)

Klimat Kostaryki to klimat podrównikowy.  Na wybrzeżu karaibskim wiatry pasatowe przynoszą obfite opady przez cały rok (2000-6000 mm rocznie). Natomiast po stronie pacyficznej opady są mniejsze (1000-2000 mm) i występują w okresie od maja do grudnia. W pozostałych miesiącach panuje susza. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26°C na wybrzeżu i 18-20°C w głębi kraju, na większych wysokościach.

Najlepiej wybrać się w porze suchej - od stycznia do marca/kwietnia.

Przepisy prawne

Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp.

Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. Rygorystycznie prowadzona jest kampania walki z pedofilią; w szczególności zwalczana jest turystyka seksualna nastawiona na kontakty z nieletnimi.

Zdrowie

Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze deszczowej; istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest wysokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać także na licznych kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Kontrola antynarkotykowa jest bardzo rygorystyczna. Stosowane są prowokacje policyjne - należy stanowczo odmawiać osobom oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski w związku z zatrzymaniami Polaków usiłujących przemycać narkotyki. Niebezpieczne rejony: Limón Centro, plaże kolo Puerto Viejo i Cahuita, San Jose po zmroku.

Waluta i ceny

1,000.00 CRC = 1.97609 USD

 

Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. Banki dokonują transferów międzynarodowych.

Korzystanie z bankomatów jest zwykle bezpieczne w centrach handlowych, na lotniskach, w bankach czy hotelach/hostelach. W innych miejscach często można spotkać się ze skanowaniem kart lub innymi próbami kradzieży.

Dla podróżnika Kostaryka nie jest tanim krajem. W większości muzeów i we wszystkich parkach narodowych istnieją różne ceny dla Ticos i turystów – ceny te różnią się drastycznie.

Wstęp do parków narodowych dla obcokrajowców – 7-10$

 

tani obiad w barze - 3–5$; obiad w restauracji - od 5-10$

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 30–40$ (bez wstępów do parków i innych atrakcji).

koszt dzienny/osobę dla bardziej wymagających - 50-100$

 

Noclegi

tani nocleg: 15-25$ / osobę

hotel średniej klasy - 25-80$ / pokój dwuosobowy

Transport tam/z powrotem

od 4000zł powrotny

dla posiadających wizę do Stanów: bilet z Europy do Miami czy Houston i stamtąd do San José

dla pozostałych: czasami zdarzają się dobre okazje w Air Comet – z Madrytu przez Panamę (Panama City) lub Kubę; inna dobra opcja może zdarzyć się na trasie: Warszawa – Frankfurt – Caracas – San Jose (Lufthansa). 

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Samolot. Bardzo dobra sieć połączeń wewnętrznych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem właściwie do każdej atrakcyjnej miejscowości turystycznej. Ceny dość przestępne. 

Autobus. Dobrze rozwinięta, bezpieczna i niedroga komunikacja autobusowa. Z San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju. W autobusach miejskich płaci się kierowcy wyznaczoną stawkę, która zawsze podana jest na przedniej szybie autobusu, nie sprzedaje się na nie biletów.

Pociąg. Jedyna linia kolejowa łączy San Jose (Tibas) z Heredią – traktowana raczej jako atrakcja turystyczna.

Samochód. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu - łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Autostop. Nie jest popularny i raczej odradzany ze względów bezpieczeństwa.

Taksówki. „Taxi rojo”, czyli taksówki czerwone, są licencjonowane. Należy pamiętać o przypomnieniu kierowcy o włączeniu taksometru, tutaj nazywanego „maria”. Poza tym istnieje cała masa tzw. ”Taxi pirata” – prywatnych taksówek, które są zwykle tańsze (ale są i droższe), ale niekoniecznie bezpieczne - nie polecamy z nich korzystać.

Warto wiedzieć

Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu: ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.

Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

Za względu na zagrożenie dengą i malarią, warto się zaopatrzyć w dobry repelent. 

Kuchnia

Potrawy lokalnej kuchni są raczej łagodne w smaku, oparte na ryżu, fasoli, warzywach oraz wołowinie, kurczaku i rybach. Dania podaje się często z plackami z kukurydzy (tortilla).

Na śniadanie można zjeść np. jajko sadzone/jajecznicę, ryż z fasolą czy ryż z kurczakiem.

Na obiad możemy zamówić „Casado”, czyli mięso z kurczaka w sosie, z ryżem lub fasolą,   smażonym platanem lub puree ziemniaczanym. Warto też spróbować, bardzo rozpowszechnionego także w Ameryce Południowej - dania o nazwie „ceviche”, czyli ryby lub owoców morza gotowanych z limonką, cebulą i czerwoną papryką - palce lizać.

W prowincji Limon jada się potrawy z kokosem, a tamtejsze dania są spuścizną po czarnych niewolnikach.

Z napojów popularne są soki owocowe (stuprocentowe lub zmieszane z cukrem i wodą/mlekiem - tzw. frescos) oraz napoje gazowane (refrescos).

W Kostaryce jada się także dużo owoców i sałatek ze świeżych warzyw.

Miasta i zabytki

San José - Museo de Jade – najlepsze muzeum prekolumbjskiego jadeitu w Ameryce Centralnej; Museo de Oro; piękne wnętrza Teatro Nacional;    

Przyroda

Mnóstwo parków narodowych i prywatnych rezerwatów, chroniących unikalną przyrodę Kostaryki.

Ogrody La Paz Watefalls – ptaki, motyle, żaby, węże, małpy, imponująca roślinność i piękne wodospady.

miejsca lęgowe żółwi - np. leatherback turtle - Playa Grande i Parque Nacional Marino Las Baulas - najlepiej wybrać się na całonocną wyprawę by obserwować żółwice składające jaja; Park Narodowy Mała Amazonka - wioska Tortuguego - żółwie olbrzymie

obserwacje delfinów i wielorybów.

Wypoczynek i rozrywka

przepiękne plaże np. w rejonie Guanacaste: Tamarindo (z bogatym życiem nocnym) lub spokojniejsza Playa del Coco;  Manuel Antonio (w parku narodowym małpy kapucynki, legwany, malutkie kraby a nawet krokodyle); plaża Espadilla (można wynająć łódź w celu obserwacji delfinów); Dominical - spokojna plaża na wybrzeżu Pacyfiku;

Coffee Tour - wycieczki na plantacje kawy.

trekking - Chirripó – najwyższa góra Kostaryki; w pogodne dni można zobaczyć ze szczytu oba oceany.

wycieczka pod wulkan Arenal - jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Ameryki Centralnej (z miejscowości  La Fortuna)

rafting - np. Sarapiqui

Canopy tours – zjazdy na linach rozwieszonych pomiędzy koronami drzew - powszechnie dostępna atrakcja.

XIX–wieczne mosty - przejazd po drodze prowadzącej do Manuel Antonio na rzece pełnej krokodyli.

Aerial Tram Parque Nacional Braulio Carillo - przejazd w specjalnie skonstruowanej kolejce linowej w koronach drzew tropikalnych.

surfing - dobre warunki niemal na wszystkich plażach Kostaryki; najlepsze fale w Puerto Viejo 

snorkelling i nurkowanie - wybrzeże karaibskie