Globalincentive.pl

państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim (gdzie graniczy z Tajlandią i Singapurem) i wyspie Borneo (gdzie graniczy z Brunei i Indonezją). Kraj idealny jako pierwszy kontakt z Azją, kolorowy i bezpieczny. Kraina uroczych, leniwych wysepek, gdzie można się zresetować, ale i przeżyć niezwykle ekscytujące chwile nurkując czy surfując, kraina   malowniczych plantacji herbaty, gęstej dżungli, orangutanów, bliźniaczych drapaczy chmur i bogatej mieszanki kulturowo-religijnej.    

język urzędowymalajski
język używanymalajski, języki chińskie, tamilski, angielski i wiele innych
ustrój politycznymonarchia elekcyjna
stolicaKuala Lumpur, stolica administracyjna: Putrajaya
powierzchnia329 750 km² (67 na świecie)
liczba ludności28,334,135
gęstość zaludnienia86/km2 (116 na świecie)
religia

 muzułmanie sunnici (53%), buddyści (17%), taoiści (12%), hinduiści (7%), chrześcijanie (6%)

PKB/mieszkańca8,624$ (67 na świecie)
waluta ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów
kod telefoniczny+60
strefa czasowaUTC + 8
Wizy

W przypadku pobytu turystycznego nie dłuższego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

Klimat (kiedy jechać)

Malezja położona jest w strefie klimatów równikowych wybitnie wilgotnych, gorących i monsunowych.

Roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się następująco:

- 1500mm - kotliny śródgórskie

- 3500-4000mm - góry Borneo i zachodnie wybrzeże

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi powyżej 20°C, najcieplejszymi miesiącami są kwiecień i maj - 35-36°C.

Najlepszy okres: październik-luty dla zachodniego wybrzeża półwyspu, kwiecień-październik dla wschodniego wybrzeża i Borneo. 

Przepisy prawne

Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

Zdrowie

Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia: WZW A i B, BTP, dur brzuszny. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

Bezpieczeństwo

Przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terengganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje. Na wodach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

Waluta i ceny

1.00 MYR = 0.322581 USD 

 

Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty.

Ceny są niskie, ale nie aż tak, jak w Tajlandii czy Kambodży. Często porównywalne z polskimi.

 

koszt dzienny/osobę dla mało wymagających - 20$ (w Brunei 40$)

 

Noclegi

nocleg dla mało wymagających – 6-8$ za dwójkę

Transport tam/z powrotem

Granicę Singapur-Malezja pokonuje się w 10 minut, więc warto zawsze sprawdzać loty i do Kuala Lumpur, i do Singapuru. Warto sprawdzać promocje KLM (np.2600zł bilet powrotny).

Tanie linie Air Asia oferują loty z Londynu do Kuala Lumpur (cena ok.2500zł powrotny, ale można znacznie taniej w promocjach).

Transport na miejscu

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju (względnie tanie autobusy, minibusy na wyspach, na wyspy kursują regularnie promy; można wynająć samochód, ale trzeba pamiętać, że ruch jest lewostronny; przez środek kraju - środkiem lasu tropikalnego - biegnie raczej wolny pociąg tzw. Jungle Train). W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Rewelacyjnie działa autostop. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z porozumieniem się także z lokalną administracją i policją.

Warto wiedzieć

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza prowincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane. Do meczetów, jeśli są dostępne dla turystów, kobiety mogą wchodzić tylko w nakryciu głowy i ramion (chusty można często wypożyczyć na miejscu) oraz w długich spódnicach czy spodniach. Mężczyźni również muszą mieć długie spodnie. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.

Kuchnia

Na kuchnię malezyjską duży wpływ mają kuchnie chińska, hinduska i malajska. Dlatego też w kraju tym jada się stosunkowo niewiele ziemniaków, a większość dań oparta jest raczej na ryżu i makaronach.

Najczęściej produkty te podawane są w postaci podsmażanej - makaron - mee goreng, ryż - nasi goreng. Jako dodatki do dań w Malezji podaje się warzywa i owoce, które w dużej obfitości dostępne są na wszystkich targowiskach.

Śniadanie może jednak wyglądać przeróżnie, od bardzo popularnego chrupiącego chleba roti canai maczanego zazwyczaj w sosie dhal, poprzez jajka, aż po rosół z makaronem.

Na obiad podawana jest najczęściej zupa wonton (na Borneo - często zupa z owoców morza - lakse)  oraz jako danie główne potrawy z ryżem, makaronem, curry, owocami morza lub mięsa, które najczęściej są pieczone. Po głównym posiłku, który może być obiadem lub kolacją, podaje się deser. Deser nie przypomina słodkości znanych w Europie - ais kacang jest to bowiem półpłynny, krojony lód, polany bardzo słodkimi syropami i skondensowanym mlekiem i ułożony na fasoli, ziarnach zbóż a nieraz galaretce. Inny deser to cendol - kokosowe mleko z karmelowym syropem i kolorowymi makaronikami, obsypane dodatkowo pokruszonym lodem.

Do posiłków podawane są różne napoje - mleko sojowe, kokosowe, kolorowe sojowe napoje lub herbata. Malezja jest w większości krajem muzułmańskim, więc alkohol nie jest zbyt popularny. Wśród napojów alkoholowych prym wiodą piwa (Anchor, Tiger), które jednak ze względu na podatki, są bardzo drogie - butelka piwa w restauracji jest zazwyczaj droższa od obfitego obiadu.

Warto zajrzeć do hinduskich restauracji, w których podaje się jedzenie na liściach bananowca, zamiast na talerzu. Roti canai – indyjski „naleśnik” podawany z dhalem (sosem z soczewicy) czy Tandoori chicken – kurczak o charakterystycznym czerwonym kolorze pieczony w glinianym piecu. Polecamy także satay, pisang goreng, ryby z ziołami pieczone na ogniu w bambusie czy na deser smażone na głębokim oleju "czakoj", wyglądem przypominające połączenie pączka z faworkiem.  

Miasta i zabytki

Kuala Lumpur - różnokolorowe i tętniące życiem miasto; imponujące Petronas Towers - bliźniacze wieże o wysokości 452m; Lake Gardens (ptaszarnia, motylarnia), nieopodal hinduskie jaskinie Batu.

Putrajaya - futurystyczna stolica, repliki znanych światowych zabytków.

Peneng (Georgetown) - prawdziwa mieszanka kultur i religii; Khoo Kongsi - bardzo klimatyczna konfucjańsko-taoistyczna świątynia; Cheong Fatt Tze Mansion - niebieska rezydencja w całości wybudowana wg zasad Feng Shui; Gourney Drive - wielka jadłodajnia na wolnym powietrzu - warto spróbować!

Khota Bharu - ponoć najlepszy night market w Malezji.

Melaka - bardzo ładne historyczne miasto.

Sibu (Sarawak) - małe piękne miasto, w którym warto zobaczyć chińską świątynię, wioskę na wodzie oraz najstarszą część Sibu. W okolicach Sibu jest największe skupisko longhousów - charakterystycznych długich domów.

Brunei - Kampung Ayer - wioska na wodzie; Meczet Omara Alego Saifuddiena.

Przyroda

Taman Negara - las deszczowy - sporo szlaków i chatek do obserwacji zwierząt - jeśli komuś nie straszne pijawki i zniewalający lepki upał, to polecamy. 

Cameron Highlands - umiarkowany klimat, gdzie można odpocząć od męczących upałów w KL; łagodne wzgórza zarośnięte zielonym dywanem herbacianych krzewów - coś pięknego! (można zwiedzać niektóre plantacje, np. BOH)

Park Narodowy Bako (Sarawak) - Orangutan Centre - 100% pewności, że zobaczy się orangutany!

Wypoczynek i rozrywka

piękne, leniwe wysepki - Perhentian Islands: Perhentian Besar (dla turystów) i Perhentian Kecil (dla podróżników); Tioman Island  - pusta plaża, kilka chatek, turkus oceanu i niższe ceny alkoholu, niż na lądzie; Langkawi - wysepka dla pragnących więcej luksusu i Pangkor - wysepka na kilka dni regeneracji.

nurkowanie i snorkelling (np. wyspy Perhentian, Sipadan na Borneo)

surfing i bodyboarding - Tioman Island

trekking - na Mt.Kinnabalu (4095m n.p.m.) na Borneo (tylko z przewodnikiem) - dość duży ruch turystyczny, ale widoki przepiękne, a w drodze powrotnej relaks w gorących źródłach.

„Canopy Walkway” - sznurowe mosty zawieszone nad koronami drzew (20m) - w Taman Negara